Setari Traktor duo

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde partymasters » Sâm Noi 13, 2010 2:06 pm

Salutare. Tocmai ce am trecut de la virtual dj la traktor duo, nu neaparat ca ar fi mai bun, dar am cumparat licenta pt el. Stie cineva cum ii fac setarile pt automix? Are vreo functie gen automix ca la virtual dj?
www.google.ro
Avatar utilizator
partymasters
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Mar Feb 23, 2010 1:20 am
Localitate: Bucuresti

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde CreB0 » Dum Noi 14, 2010 9:26 am

Se numeste CRUISE. Ai un buton undeva in mijloc sus langa butonul principal de volum. Setarile ptr CRUISE le faci din optiuni unde-i spui in cat timp sa faca trecerea (5, 10, 40 secunde, etc.). Poti sa ma mai intrebi orice vrei pentru ca si ru folosesc Traktor DUO.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde partymasters » Dum Noi 14, 2010 10:52 am

Multumesc mult de tot. Cand voi avea neclaritati am sa te deranjez cu siguranta!
www.google.ro
Avatar utilizator
partymasters
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Mar Feb 23, 2010 1:20 am
Localitate: Bucuresti

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Noi 18, 2010 4:16 pm

sa inteleg ca acest traktor duo e un pic mai diferit de traktor pro sau alte variante de traktor si duce mai mult spre virtual?Nu de alta dar ma intereseaza si pe mine...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Noi 18, 2010 5:11 pm

Nu duce deloc spre Virtual DJ. Dupa parerea mea Virtual dj e chiar pentru incepatori.
Singurele diferente intre cele 4 tipuri de TRAKTOR (Traktor Scratch PRO, Traktor PRO, Traktor Scratch DUO, Traktor DUO) sunt urmatoarele:
Daca iti cumperi pachetul SCRATCH atunci primesti in cutiuta urmatoarele:
- softul Traktor (care de altfel este acelasi pentru toate variantele si in functie de codul de activare se transforma in varianta cumparata TSPRO, TSDUO, TPRO sau TDUO)
- o placa de sunet Audio 8 DJ sau Audio 4 DJ (depinde ce varianta ai cumparat PRO sau DUO)
- cabluri de conectare (MULTICORE) intre mixer, placa sunet si playere (turntable sau cd player)
- cablu USB
- 2x CD cu timecode
- 2x VINIL cu timecode

Daca cumperi doar softul TRAKTOR atunci poti face plata online cu cardul si imediat primesti pe mail codul de activare si poti downloada softul sa il si folosesti (eu asa am cumparat)

Deci diferentele majore intre variante sunt urmatoarele:
- la scratch primesti si o placa de sunet inclusa si discuri cu timecode
- PRO are 4 deckuri iar DUO doar 2 pe care sa le folosesti concomitent
- PRO are peste 20 de efecte la care le poti controla 3 parametrii individual la fiecare efect si poti folosi 4 efecte concomitent in modul avansat pe un deck
- DUO are doar 6 efecte si poti regla doar un parametru prestabilit, poti folosi efectele doar in modul CHAINED nu avansat
- cu PRO poti inregistra programul direct din soft iar pentru DUO iti trebuie iesire din mixer in audacity de exemplu sau orice alt soft de captura.

Interfata este la fel cat si sound engine-ul. Aveti aici linkul de comparatie intre versiuni http://www.native-instruments.com/#/en/ ... /?page=619. Daca vreti sa achizitionati TRAKTOR aveti noroc foarte mare. Toate preturile la TRAKTOR sunt la jumatate pana in 31 decembrie.
Sper ca v-am fost de ajutor.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Noi 18, 2010 9:14 pm

Shaloo scrie:Nu duce deloc spre Virtual DJ. Dupa parerea mea Virtual dj e chiar pentru incepatori.
Singurele diferente intre cele 4 tipuri de TRAKTOR (Traktor Scratch PRO, Traktor PRO, Traktor Scratch DUO, Traktor DUO) sunt urmatoarele:
Daca iti cumperi pachetul SCRATCH atunci primesti in cutiuta urmatoarele:
- softul Traktor (care de altfel este acelasi pentru toate variantele si in functie de codul de activare se transforma in varianta cumparata TSPRO, TSDUO, TPRO sau TDUO)
- o placa de sunet Audio 8 DJ sau Audio 4 DJ (depinde ce varianta ai cumparat PRO sau DUO)
- cabluri de conectare (MULTICORE) intre mixer, placa sunet si playere (turntable sau cd player)
- cablu USB
- 2x CD cu timecode
- 2x VINIL cu timecode

Daca cumperi doar softul TRAKTOR atunci poti face plata online cu cardul si imediat primesti pe mail codul de activare si poti downloada softul sa il si folosesti (eu asa am cumparat)

Deci diferentele majore intre variante sunt urmatoarele:
- la scratch primesti si o placa de sunet inclusa si discuri cu timecode
- PRO are 4 deckuri iar DUO doar 2 pe care sa le folosesti concomitent
- PRO are peste 20 de efecte la care le poti controla 3 parametrii individual la fiecare efect si poti folosi 4 efecte concomitent in modul avansat pe un deck
- DUO are doar 6 efecte si poti regla doar un parametru prestabilit, poti folosi efectele doar in modul CHAINED nu avansat
- cu PRO poti inregistra programul direct din soft iar pentru DUO iti trebuie iesire din mixer in audacity de exemplu sau orice alt soft de captura.

Interfata este la fel cat si sound engine-ul. Aveti aici linkul de comparatie intre versiuni http://www.native-instruments.com/#/en/ ... /?page=619. Daca vreti sa achizitionati TRAKTOR aveti noroc foarte mare. Toate preturile la TRAKTOR sunt la jumatate pana in 31 decembrie.
Sper ca v-am fost de ajutor.


Da mi-ai fost de ajutor,multumesc pentru postul lung si explicit,cred ca o sa raman la virtual fiindca mi se pare usor de folosit+ca eu de fapt sunt incepator in ale mixajului si asa o sa raman inca o perioada...desi intr-un final o sa ma ambitionez sa invat sa lucru si pe traktor numai asa sa vad diferentele pe pielea mea.Inca odata multumim!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde lush » Joi Noi 18, 2010 9:20 pm

Eu folosesc Traktor dj 3.4.1 cea mai buna varianta din punctul meu de vedere pentru ce avem noi nevoie la petreceri.Nu ia multe resurse din proc si nu are multe efecte lucru care nici nu ne trebuieste.La partea de latenta pe asio traktor pro merge la mine cu 13 ms si la traktor dj merge linistit la 6 ms.
Ultima oară modificat de lush pe Vin Noi 19, 2010 12:08 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Setari Traktor duo

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Noi 18, 2010 9:48 pm

Da intr-adevar versiunea 3.4.1 e ok.
Totousi la versiunea asta ultima numita doar TRAKTOR (PRO, DUO, LE sau ce o fi) e schimbat audio engin-ul si mi se pare ca se aude mai bine decat la versiunea 3. La sonorizari si la ce ne trebuie noua versiunea DUO e mai mult decat suficienta. Mie imi merge cu latenta de 4 ms prin placa audio dedicata Traktor (Audio 4 DJ). Foarte multumit de placa audio si de soft.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori