Placile noastre de sunet

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Aug 18, 2010 4:33 pm

Deschid acest topic in speranta ca daca vrem sa ne achizitionam vreodata o placa de sunet noua sau daca avem vre-o problema cu placa de sunet si nu ne descurcam sa avem un loc de unde sa ne luam informatiile. :D
Eu folosesc o placa de sunet externa produsa de Native Instruments si care se numeste Audio 4 DJ (A4DJ) http://www.native-instruments.com/#/en/ ... udio-4-dj/.
Aceasta placa este una din categoria "de varf" si este foarte performanta. Calitatea audio este una exceptionala http://www.native-instruments.com/#/en/ ... /?page=273 si deocamdata nu am avut nici o problema cu ea. Este foarte usor de folosit si de instalat chiar si daca nu ai citit manualul. Are 511g si deci este o placa de sunet destul de grea dar ca dimensiuni este foarte compacta. Are 8 conexiuni RCA si o iesire de casti cu volum incorporat deci se poate folosi fara mixer si o putem conecta direct la amplificator :D. Eu o folosesc in "mod extern" adica o conectez la mixer si astfel am 2 iesiri stereo din placa iar CUE il folosesc din mixer. La placa se pot conecta de asemenea 2 playere CD sau doua platane deoarece are incorporat in ea 2 preamplificatoare.
Deocamdata cam atat pentru ca sunt la munca si nu prea am timp sa dezvolt dar promit ca mai adaug informatii si o sa fac si un review.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Aug 19, 2010 12:02 am

Shaloo - ai facut vreodata comparatie intre placa ta si Creative X-Fi 5.1? E vreo diferenta semnificativa?
Te intreb ca pe Creative scrie " for home or office use" si ma cam bate gandul sa o schimb.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde demential » Joi Aug 19, 2010 9:02 am

eu am creative sound blaster surround 5.1 externa. mi se pare foarte ok.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Aug 19, 2010 9:14 am

Creative x-fi 1.1 sau mai bine zis cu o intrare si o iesire,foarte multumit de ea,mai ales de optiunea cristalizer a sunetului care scoate o nebunie de sunet!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Aug 19, 2010 12:49 pm

Pepsi - tu ce placa ai? Si inca ceva - la intalnire, din PC-ul lui Tony intra semnalul direct in mixerul tau, sau mai intai in placa
si apoi in mixer?
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Aug 19, 2010 2:33 pm

eu am o placa terratec aureon 5.1 ...care am cumparat-o acum vreo 2 ani si ceva pentru ca doar pe asta am gasit-o in tot orasul pe usb si 5.1
folosesc de la ea doar iesirile front si rear....si vdj cu mixer output dar nu se compara cu sunetul scos direct din cd player, am facut test cu aceeasi melodie pusa in toate pozitiile :)

la intalnire laptopul lui tony era bagat direct in mixer....in paralele cu laptopul meu, pot folosi si intrarile phono ca line in ....in total pot baga in mixer 8 surse :)..numai ca trebuie sa fii atent cu butoanele

mi`a zis cineva ca imi da ceva creative pe usb ....dar cred ca saptamana care vine o sa ajung sa o iau
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Aug 19, 2010 4:07 pm

p3psitwist scrie:mi`a zis cineva ca imi da ceva creative pe usb ...

...nu te-ai gandit si la varianta Audio 2 DJ de la Native Instruments (desi e un pic mai scumpa).
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde cris » Joi Aug 19, 2010 4:24 pm

Salutare,
intru si eu ca veki utilizator de placi. Initial am mers pe Creative SoundBlaster (pe desk) care merge si acum dupa cca 5 ani, iar acum pe laptop am o Esi QuataFire XL pe firewire, de care sunt multumit ca sunet. E cald, placut. Are si neajunsuri: cablurile bune sunt greu de gasit (mufe mica-mare), cantareste ceva. Alimentare separata, 8 iesiri din care 2 XLR, 2 intrari, iesire casti, spdif, intrare micro etc dar eu nu folosesc uzual decat 4 (din care 2 ptr pfl). Nu are nici un fel de corectii sau ceva suplimentar. Nu se pune la "reclama".
http://www.esi-audio.com/products/quatafirexl/
Ultima oară modificat de cris pe Vin Mar 25, 2011 6:07 pm, modificat de 2 ori în total.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Aug 19, 2010 4:30 pm

Tijssen scrie:
p3psitwist scrie:mi`a zis cineva ca imi da ceva creative pe usb ...

...nu te-ai gandit si la varianta Audio 2 DJ de la Native Instruments (desi e un pic mai scumpa).

Audio 2DJ e cea mai buna varianta la placa audio. Cred ca o sa-mi comand luna viitoare si eu una pe post de backup. Are aceleasi specificatii tehnice ca si Audio 4DJ atat doar ca nu e din aluminiu si are doar iesiri jack 1/4 nu iesire RCA.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Aug 19, 2010 4:38 pm

Tijssen scrie:
p3psitwist scrie:mi`a zis cineva ca imi da ceva creative pe usb ...

...nu te-ai gandit si la varianta Audio 2 DJ de la Native Instruments (desi e un pic mai scumpa).


omu a zis ca si`a luat 2 din america...cu 50$ bucata...si pe asta o tine degeaba si ca mai bine mi-o da mie :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Vin Apr 08, 2011 4:24 pm

Salutare !


Mi-a venit astazi placa audio Creative Sound Blaster X-FI 5.1
Am conectato la laptop, am pus castile pe iesirea de casti, nu pe RCA, am incercat sa instalez un driver de pe net dar am vazut ca isi instaleaza singura driverul .

Placa este luata second, 150 RON + transport 10 lei , de la un DJ din Suceava , cu multe calificative pozitive pe Okazii.ro. Placa este impecabila, nici un semn de uzura , are cutia, cablu date si telecomanda . Am luato deoarece o auzisem la Iulian Rugina si mi-a placut cum suna mai ales la banii astia.

Cateva intrebari despre setarile din panoul de control :

1. Device information - USB Conection Speed cu doua obtiuni Full Speed si High Speed. Era setat pe High Speed asa am lasat o . Voi cum o aveti setata ?

2. Speaker Configuration - Am lasat Headphones , mai ales ca deocamdata o folosesc la casti . Cred ca asa o sa ramana setat si dupa ce o pun pe mixer pe iesirile RCA. Totodata aici este bifata si obtiunea :Syncronize with microsoft Windows Control Panel. E oki asa ?

3. EAX Effects - nu am nevoie de efecte pe muzica ; este debifata optiunea;

4. SPDIF I/O - la digital Output (PCM) Sampling Rate Settings sunt doua obtiuni
: 96 KHz si 48 KHz ; era setat 48 KHz si am setat eu 96 KHz . e Oki , eu in casti nu am simtit diferente ?

5 Performance : Sampling rate 96 KHz selectat de mine(se poate si 48 KHz) iar la Bit Depth 24 Bit .

6 . Restore Default - nu am resetat nimic.

7. X-FI CMSS-3D - este bifata obtiunea X-FI CMSS-3D Headphone.
Nivelul la Stereo Envelopment este : 50% . In casti se simte foarte putin cand modific volumul de la 50 la 100% . Voi cum il aveti setat ?

8. Enable X-FI Crystalizer : este setat la 65 % , Eu l-am setat la 100 % deoarece scoate inaltele si joasele in evidenta . Se simte o diferenta :)

9.Microphone Efects : este debifat . are un sigur efect Concer Hall ;

10. Este diferenta intre sunetul scos pe iesirea de casti si cel scos pe cele doua RCA-uri? Eu zic ca nu are trebui sa fie . Castile mele sunt Pionerr SE-M280 luate cu 140 RON, si care dupa un an si-au schimbat sunetull initail acum se aud de nota 5 . De rezistente insa nu am ce comenta ca la cat au fost de trantite nota 10 .
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Apr 08, 2011 11:24 pm

La aceste 3 setari imi pot da cu parerea fiindca stiu sigur ca e bine ceea ce zic,la restul poate te ajuta colegii.


gabi_fundacescu scrie: Speaker Configuration - Am lasat Headphones , mai ales ca deocamdata o folosesc la casti . Cred ca asa o sa ramana setat si dupa ce o pun pe mixer pe iesirile RCA.


Eu zic sa lasi headphones doar cand asculti in casti,cand il pui pe mixer sa setezi speaker out fiindca cand e pe casti semnalul e preamplificat deja si nu e ok.

gabi_fundacescu scrie:X-FI CMSS-3D - este bifata obtiunea X-FI CMSS-3D Headphone.


Aceasta optiune sa o debifezi cand o sa dai semnal in boxe,iti strica tot sunetul,aceasta optiune este pentru cei care joaca jocuri si vor sa se auda cat mai 3D.

gabi_fundacescu scrie:Enable X-FI Crystalizer : este setat la 65 % , Eu l-am setat la 100 % deoarece scoate inaltele si joasele in evidenta . Se simte o diferenta :) .


Aici e ok oricat de mult ai ridica sau cobora nivelul,aceasta optiune este cea care face sunetul foarte ok,am folosit si eu aceasta optiune aproape 2 ani fara probleme!


La aceste 3 setari imi pot da cu parerea fiindca stiu sigur ca e bine ceea ce zic,la restul poate te ajuta colegii.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Sâm Apr 09, 2011 12:28 am

Mersi fain !
Sunt chestii ,care chiar nu le stiam .
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde lush » Sâm Apr 09, 2011 10:07 am

Ieri a venit Audio 2 Dj ul de la NI.O placa profi cu exact ce trebuie pentru noi.Sunet bun si foarte mica.Foarte multumit de ea.Recomand cu caldura,la pretul asta de 420 lei nu ai ceva mai bun.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde djpedros » Sâm Apr 09, 2011 12:41 pm

eu folosesc audio 8 dj
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Sâm Apr 09, 2011 5:02 pm

Salutare !
Am gasit si eu o placa de sunet Audio 2 Dj cu 3 milioane , am oferit 2 milioane insa nu a vrut sa scada pretul . Am inteles ca placile sunt foarte bune insa pentru ce folosesc eu mici petreceri , cateva botezuri mici pe la cunostinte, si majorate la care o sa mearga fratemiu , nu cred ca merita investitia deocamdata la mine.
Pana acum , ma legam cu semnal direct din placa de sunet de la laptopuri . Deacum sper sa se simta o imbunatatire a semnalului daca tot am investit in placa de sunet externa .
Astept si alte pareri legate de setarile placii se sunet Creative 5.1 .
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Apr 14, 2011 1:14 pm

Salutare !

Am testat astazi placa de sunet pe o Boxa activa B815Neo ,
Conscluzia :
1. sunt mari diferente intre sunetul din casti si sunetul redat pe boxa activa. Am conectat boxa la sistem fara nici o modificare la placa de sunet Creative si nici la Winamp unde era activat egalizatorul. Se auzea naspa rau,

2.Dupa setarea corecta a placii de sunet (dupa recomandarile lui Sorinus, de mai sus) , dupa ce am dezactivat egalizatorul la Winamp si am setat si egalizatoarele de pe boxe e cu totul alt sunet , mult mai bun.

3. Am observat ca exista si o diferenta de sunet mai buna fata de Winamp cand redau melodiile cu VirtulaDj7 . Oricum Windousul meu e varza si dupa ce il reinstalez voi face un test calumea.

Bafta !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Apr 14, 2011 2:18 pm

gabi_fundacescu scrie:Salutare !

Am testat astazi placa de sunet pe o Boxa activa B815Neo ,
Conscluzia :
1. sunt mari diferente intre sunetul din casti si sunetul redat pe boxa activa. Am conectat boxa la sistem fara nici o modificare la placa de sunet Creative si nici la Winamp unde era activat egalizatorul. Se auzea naspa rau,

2.Dupa setarea corecta a placii de sunet (dupa recomandarile lui Sorinus, de mai sus) , dupa ce am dezactivat egalizatorul la Winamp si am setat si egalizatoarele de pe boxe e cu totul alt sunet , mult mai bun.

3. Am observat ca exista si o diferenta de sunet mai buna fata de Winamp cand redau melodiile cu VirtulaDj7 . Oricum Windousul meu e varza si dupa ce il reinstalez voi face un test calumea.

Bafta !



Virtual dj 7 se aude mai bine fata de winamp,pot spune ca se ia la tranta chiar si cu traktoru,insa consuma foarte multe resurse...iti recomand sa ai un windows pus la punct cat si o configuratie core2duo cu un minimum de 2 gb ram(eu am 4) pentru a nu avea probleme la utilizare indelungata a virtualului.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde lush » Vin Apr 15, 2011 9:52 am

VDJ-ul se ia la tranta cu TRAKTORUL dar cine pierde batalia?VDJ ul cu siguranta.Am testat toate softurile posibile aparute in lumea asta pe parte de mixat cu laptopul insa pot spune ca mai bun ca Traktorul nu cred ca este niciunul.Spun asta deoarece am avut ceva probleme cu VDJ ul chiar la partea de sunet,il puneam pe asio si ma trezeam cu el pe wdm,ciudat.Inafara de asta scanez o piesa o urc in player si daca o mai urc odata iar o scaneaza,papa resurse permanent.La traktor ai scanat o singura data,ai facut o singura data setari la sunet si gata.Parerea mea.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Placile noastre de sunet

UNREAD_POSTde lush » Vin Apr 15, 2011 9:57 am

Pentru testeri aruncati aici un ochi http://pcdjs.blogspot.com/
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori