Majorat 12martie 2011

Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde tractor » Dum Mar 13, 2011 10:44 pm

Imagine
Imagine
Imagine

Scule folosite tot ca si pana acum 2 basi 15"+2 sateliti 15",ciudata rau a fost sala,deabea mi se aprindea ledul de semnal de la amplif,si suna de doamne feri,in alte sali poti sa dai putere ca nebunu si tot nu se aude frumos

Cateva poze,a fost mai mult bezna,pozele au iesit ca fanul

Mi-a promis ca imi da si mie filmarea,acuma sa vedem cand ma duc dupa ea :lol:
Muzica comerciala,house etc,cu relativ multe manele :salam rullz,iar spre sfarsit am ramas uimit ce bine prind piesele romanesti "retro" gen body@soul,3sudest,n@d,andra,hiq,voltaj....
A tinut cam mult(este o perioada moarta la majorate 9 pana la ora 11,totul este sec,apoi dupa ce intra alcolul in sange totul revine la normal :lol: )pe la ora 4:30 am plecat de acolo,foarte bucuros ca nu mai este "cancer"afara :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Mar 13, 2011 11:36 pm

Felicitari pt. eveniment, am observat ca mai mereu iti pozitionezi boxele in spatele tau, nu iti sparg capu toata noaptea? nu ai probleme cu microfonia? Ce microfon folosesti?
Bafta
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde tractor » Dum Mar 13, 2011 11:39 pm

deraiatu scrie:Felicitari pt. eveniment, am observat ca mai mereu iti pozitionezi boxele in spatele tau, nu iti sparg capu toata noaptea? nu ai probleme cu microfonia? Ce microfon folosesti?
Bafta



le-am pus acolo sa nu mai tot trag cabluri sa am ce aduna la ele,si nici nu aveam mult loc,iar microfon am ceva sony pe fir,nu il prea folosesc,si nu,fff rar fac microfonie,cand mai uit volumul sus
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Mar 16, 2011 7:44 pm

felicitari pentru eveniment. ciudat ce zici despre microfonie, cu cta microfonul este pe linia sau aproape d elinia boxelor, cu atat microfonia este amplificata, si asta nu prea tine de volum, adica putin daca pisti volumul in mic si deja cam tiuie urechile.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde tractor » Mie Mar 16, 2011 8:01 pm

The_Mack scrie:felicitari pentru eveniment. ciudat ce zici despre microfonie, cu cta microfonul este pe linia sau aproape d elinia boxelor, cu atat microfonia este amplificata, si asta nu prea tine de volum, adica putin daca pisti volumul in mic si deja cam tiuie urechile.



Nu am patit,ma plimb cu microfonu unde vrei.Motvul nu il stiu,daca las volumul la minim,poti sa stai cu microfonu unde vrei :roll:

La un majorat trecut aveam 2 sateliti stanga dreapta la 1-2metri de mine,si in mijlocu boxelor urla un zis:"MC" ca un animal,fara nicio urma de microfonie...din cate am auzit si eu microfonia depinde si de filtrele care le ai in boxe,dar nu mai stiu exact
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde scarface » Joi Mar 17, 2011 10:58 am

Microfonia apare in general la un volum ridicat, niciodata cu volumul pe minim si da Tractor, ai dreptate: Conteaza mult filtrele. Microfonia = Feedback care in general apare din cauza neliniaritatii incintelor, raspunsul in frecventa fiind foarte dezordonat si tot in general pe frecventele inalte. Deci daca ai filtre nasoale in boxe, ai toate sansele sa faci microfonie si cu un microfon bun. Bine, in toata microfonia asta intervine si microfonul care cu cat e mai prost cu atata suna mai naspa. Comparatie de exemplu intre Shure C606 si Behringer XM1800, cel din urma suna mai puternic, mai clar si face microfonie mai greu, dar cu toate astea am intalnit oameni care prefera Shure-ul doar pentru ca scrie Shure pe el. Degeaba le-am zis ca Berry suna mai bine, ca nici nu vroiau sa auda.
Cel mai bine cand apar microfoniile e sa ai un EQ pe 31 de benzi la indemana si sa atenuezi frecventele la care face microfonie, destul de greu, dar la urma functioneaza foarte bine, sau daca ai un procesor digital si iti permite locatia sa bagi un delay pe topuri, nu e ceva universal, deci trebuie in fiecare sala cautat sa sune bine. Mai exista si varianta sa ai un Feedback Destroyer, dar daca nu ai unul de calitate nu faci nimic, decat strici tot sunetul.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Mar 17, 2011 6:08 pm

frumos ! felicitari! mai vad si eu pe cinva care foloseste boxe paudio.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde tractor » Joi Mar 17, 2011 7:16 pm

iulianrugina scrie:frumos ! felicitari! mai vad si eu pe cinva care foloseste boxe paudio.



Relativ multumit de ele,un pic slabute pe bas,in rest is brici,bine acuma ca nus brand name EV Dynacord Rcf.... :oops:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Majorat 12martie 2011

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Mar 18, 2011 12:21 am

tractor scrie:
iulianrugina scrie:frumos ! felicitari! mai vad si eu pe cinva care foloseste boxe paudio.



Relativ multumit de ele,un pic slabute pe bas,in rest is brici,bine acuma ca nus brand name EV Dynacord Rcf.... :oops:

hai sa nu exageram la banii care le-am dat pe ele, sunt super. eu, personal, sunt foarte multumit de ele.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt


Înapoi la Tractor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron