Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Vin Aug 05, 2011 4:01 pm

Salut....vreau si eu sa ma apuc de foto video si binenteles imi trebuie si echipament adecvat pt asa ceva.Vroiam sa cumpar o camera video profesionala da nu extrem de scumpa pt ca in zona in care vreau sa lucru nu se plateste extraordinar de bine iar bugetul ar fi undeva la 800 de euro (si noua si second hand)......dar as vrea si niste sfaturi legat de ce ar fi mai bun in bani astia?Multam
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Aug 05, 2011 4:49 pm

ptr.ca banuiesc ca asta este mai mult un anunt de cumparare decat un topic pentru aria sfat, o sa il las momentan aici.

eu personal, am un sony VX2100E - este precum golf-ul in lumea msinilor. nici prea buna, nici prea proasta in schimb toata lumea o are, a avut sau o vrea. ptr. segmentul nunti mediu, camera asta este perfecta. usor de folosit de catre incepatori sau novici in domeniu, cu modul auto destul de eficient (banuiesc ca cel putin o perioada de timp, o sa mergi full auto cu ea). pe langa acei 800 de euro, o sa mai ai nevoie sa bagi probabil 150 - 200 euro in accesorii, si anume, 2 baterii, o lampa un incarcator de camera si o geanta. problema la camerele astea, este ca cine le-a avut le-a si folosit, sute poate mii de ore, si din pacate nu ai cum sa vezi exact cat anume a fost folosita - oricum toata lumea o sa zica ca are 100 de ore, sau eu mai stiu cat de folosinta. astea sunt povesti. sfatul meu este sa incerci sa o cumperi de la cineva cat mai de incredere, si daca se poate sa mergi chiar cu ea la un service sony ptr. o verificare - costa in jur de 300 de ron, dar macar vezi ce cumperi.

ar mai fi PD-ul tot de la Sony (o camera mult mai buna), dar aici mai trebe sa mai pui ceva bani. oricum variante gasesti si la Canon si Pana. chiar acum de curand colegul snake a vandut un Canon, si stiu ca el avea si un PD, poate te intelegi cu el.


bafta.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Aug 05, 2011 9:17 pm

PD-ul l-am vandut de anul trecut, prin august, iar Canonul XL1S l-am dat de curand unui coleg forumist...
Nu mai am camera de vanzare.
Insa gasesti pe okazii o gashca de camere, dar cu oarecare risc.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Lun Aug 08, 2011 4:16 pm

Si la ce pret se invarte un Sony vx2100E??nu m-ar deranja sa ma duc cu ea la sevice dar sa aibe un pret cat de cat bun pt bugetul meu.....anuntul colegului SnakeBiteTWO l-am vazut prea tarziu din pacate.M-am uitat si pe net si am gasit un PANASONIC NV-MD 10000e pe la 900 euro?a avut care contact cu camera asta??merita?multam
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Aug 08, 2011 4:41 pm

depinzand de unde o cumperi, ce accesorii primesti la ea, intre 850 si 1000 de euro, din ce am vazut eu. MD-ul nu este o solutie buna - renunta la gandul asta, sincer. VX-ul este ce ai tu nevoie.

bafta

l.e: 900 de euro pe un MD, este jegmaneala pe fata! camera aia mai mult de 500 de euro nu are voie sa coste! colegul nostru de forum punatordemuzica a trecut de la MD la VX, si el o sa iti confirme ca este diferenta de la cer la pamant intre cele 2 camere.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Aug 08, 2011 9:10 pm

MD 10000 ala este o cutie ca aia de inghetata, singura diferenta ar fi ca in cutia de inghetata gasesti ceva care are gust bun, in MD nu gasesti decat caca.
Are o optica mica de plastic (de fapt totul este de plastic in interior) si un senzor miiiiiic-micut care nu "vede lumina" decat daca filmezi afara intr-o zi insorita din iunie.
Eu chiar nu inteleg de ce cei de la Panasonic (si chiar Sony) au facut efortul de a scoate asa ceva pe piata.
O camera mica de mana este muult mai buna la caracteristici decat acel MD.
VX2100 a fost. si este inca, o camera foarte reusita...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Joi Aug 11, 2011 10:18 am

bun renuntam la MD :D o sa ma apuc sa caut un VX2100 sa vad pe unde gasesc una care merita.Daca stiti pe cineva ce are un Vx de vanzare as fi recunoscator pt pont
Mersi
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Aug 11, 2011 11:17 am

depinde cand vrei sa cumperi. teoretic de ceva vreme ma gandesc sa fac urmatorul pas spre HD, dar parca nu imi vine. daca nu e graba mare, poate dupa ce se termina sezonul asta de nunti (oricum nu mai devreme de Noiembrie) o vand eu pe a mea. bafta.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Joi Aug 11, 2011 12:14 pm

pai ar fi super.......chiar si in noiembrie ca sa mai strang restul de bani......si daca te decizi si o vinzi normal ca as lua de la tine ca am mai multa incredere decat de pe okazii sau alt site.In ce stare e a ta?mersi mult
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Aug 11, 2011 2:56 pm

deci cum spuneam, in Noiembrie pot sa iti spun sigur daca o dau sau nu, nu este neaparat ceva sigur (teoretic si daca cumpar o camera HD, as incerca sa tin VX-ul ptr back up, sau de ce nu chiar ptr. a lua inca un baiat sa o foloseasca). adica ce vreau sa iti spun este ca daca gasesti un deal bun, sa nu il pierzi. deci camera, arata ok (evident ca are semne de uzura, dar merge perfect), de cand o detin a fost calibrata / curatata la Sony la inceputul fiecarui sezon de nunti (este ceva ce te sfatuiesc sa faci si tu cand te apuci de treaba, este ca revizia la masina - dai 300 de ron, dar sti ca nu te lasa camera in timpul nuntii). anul asta este al doilea an in posesia mea, eu personal am filmat destul de mult cu ea la nunti si anul trecut si mai mai am si anul asta, in schimb nu pot sa iti spun cat a fost folosita de tipul care a fost prorprietar pana la mine, ptr.ca cum iti spuneam mai sus, la VX nu ai posibilitatea sa verifici drum time, dar eu cand am luat camera arata impecabil si era foarte bine intretinuta. evident ca daca o dau, si garantez ptr. buna ei functionare.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Aug 11, 2011 3:15 pm

Eu de cand am camera FullHD, nu am avut decat o comanda pe FullHD, si atat.
In rest am tras numai SD, ca nu sunt comenzi de asa ceva...
Pretul pentru FullHD cu Blu Ray e ceva mai mare, si clientii vor pe degeaba, dar asta nu se poate,
Investitia in echipament FullHD a fost de vreo 5000 de Euro, si pana acum aceasta investitie nu se justifica.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Joi Aug 11, 2011 4:28 pm

Inteleg.....da normal ca o sa mai caut(intre timp mai strang si bani) dar oricum daca nu gasesc si te decizi in noiembrie ne auzim :D eu mai mult decat filmari pe SD nu vreau sa fac pt ca nu merita investia...dar daca tot fac vreau sa am echipament potrivit pt ca as fi singur in zona care ar avea scule adecvate (mai sunt pers care fac foto video in zona dar lucra cu aparatura de amatori)totusi daca auzi pe cineva ca vinde o asemenea camera chiar daca nu e membru pe forum as fi recunoscator pt pont.Multam
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Joi Aug 11, 2011 4:29 pm

Ii multumesc si lui SnakeBiteTWO pt sfaturi :) la fel daca auzi pe cineva ........anunta-ma si pe mine mersi mult
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Aug 12, 2011 4:30 am

Salut!
Am un amic care zicea ca ar vinde un VX2100.
incearca la amicul asta (il cheama Ninel), are o camera bine intretinuta, si spune-i ca il cauti din partea mea, Costel Camburu.
Asta e mailul:
high.image@yahoo.com

Si incearca si aici pentru un PD170 cu o gashca mare de accesorii, cerea pe el 1400 de euro, parca.
gabriela.stancu@avsystems.ro
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Joi Aug 18, 2011 4:38 pm

I-am trimis amicului tau un mail da inca nu mi-a rasp.......poti sa-l contactezi tu?macar sa stim daca o mai are mersi
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Aug 18, 2011 9:38 pm

I-am zis sa-ti raspunda si sa-ti dea numarul lui de telefon....
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Aug 20, 2011 12:01 am

Update:
Suna la numarul asta de telefon, daca vrei un VX2100 cu vreo 250 de ore de functionare, si care arata 9/10.
0745 411 087 Buta Velicu.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde dj dudanu » Mie Aug 24, 2011 10:27 pm

Ok mersi mult
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde pif_foto » Lun Sep 05, 2011 4:56 am

..uite ca revin si eu pe aici dupa o lunga perioada de absenta.
Anul trecut, prin martie, la rugamintea lui punatordemuzica, am facut niste fotografii la al meu vx care cam sta degeaba. Atunci nu eram inca hotarat sa-l vand, desi nu il mai folosisem in ultima vreme. Daca nu ma insel era exact inainte ca The_Mack sa-si cumpere vx-ul lui. Au venit alte probleme si hotararea de a vinde sau nu vx-ul a tot fost amanata. De la data acelor poze, insa, vx-ul a mai filmat aproximativ 12 ore pana acum. Am avut grija sa nu "intepeneasca" detot ;). Mai exact in 2010 a filmat aproximativ 5 ore, iar anul asta, pana acum, aproximativ 7 ore. Eu din 2008 am si Fx1, pe care, din 2009, l-am folosit aproape in exclusivitate. Asa ca vx-ul, la aceasta ora are aproximativ 130-140 ore de folosire... reale. Din pacate nu se poate verifica asta, dar se poate vedea dupa aspect, care este 10/10. Inca nu are nici o zgarietura, inelele de reglaj inca sunt gri, asa cum au foat fabricate, nu albe ca la cele uzate, toate scrisurile si inscriptionarile sunt intregi, nesterse, vopseaua este intacta, fara nici cele mai mici urme de uzura. Doar in locul de prindere al trepiedului se vad urme de folosire, dar acolo e ceva normal. Vx-ul a fost cumparat de mine, la sfarsitul lui iulie 2007, nou, de la Leo Iordache (asta se poate verifica si pe forumul SP, la un anumit topic de la acea data, pe care ti-l voi indica daca doresti). Atunci am vrut sa-mi iau Fx1, dar cand am ajuns la Leo nu o mai avea, iar mie imi trebuia camera neaparat peste 2 zile. Asa am cumparat atunci vx2100, iar dupa un an mi-am luat Fx1. Vx-ul este asa cum l-am cumparat, cu toate accesoriile, inclusiv cutia + wide original Sony, cu parasolarul original (ca la PD170). Daca esti interesat putem discuta pe mess: pif_foto
Avatar utilizator
pif_foto
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 26, 2010 2:24 pm
Localitate: Gaesti

Re: Cumpar camera video profesionala_sfat achizitie

UNREAD_POSTde djMitu » Dum Dec 23, 2012 10:40 am

vreau sa-mi cumpar si eu o camera "nu profesionala" una de familie am un buget de 1500 lei va rog sa-mi recomandati voi ceva.
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita


Înapoi la Vreau sa cumpar ...

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori