Sfat achizitie mixer ...

Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Iun 28, 2010 9:52 pm

As vrea sa-mi iau mai un mixer si as avea nevoie de sfatul vostru.Eu m-am oprit la aceste variante insa sunt deschis si la altele daca au urmatoarele caracteristici:
Reglaj inalte,medii,joase pe fiecare canal linie/mic
Iesire main out direct xrl,ideal ar fi sa aiba si iesire de sub separat chiar daca e jack mare...sau cum o fi!
Sa poata fi conectat si usb(nu numaidecat...e optionala chestia...sincer nu ma prea intereseaza dar daca toate modelele astea mai noi is cu usb as vrea si eu sa aiba)
Sa aiba fx numaidecat,chiar daca unii dintre colegi spuneau ca nu isi au rostul,eu zic ca isi au cu siguranta si eu chiar le folosesc chiar daca numai la microfonul la care vb eu :D

Iar nu in ultimul rand sa aiba un pret cat mai aceptabil,sau un raport calitate pret cat mai ok!
Mie cel mai ok mi se pare ultimul link...cel de la behringer si nu spun asta datorita pretului,ci ma incanta faptul ca le are aproape pe toate ce le caut eu la un mixer+ca detin un mixer+2 boxe behringer de care sunt foarte multumit si trebuie sa recunosc ca la banii cat au costat isi fac treaba cu varf si indesat!
Totusi as vrea un mixer care sa imi imbunatateasca calitatea sunetului,sau macar sa o pastreze pe cea care iese din placa audio si de aceea as opta si pentru alte marci,daca credeti ca am omis vreun model de mixer va rog sa-mi amintiti+colaboratorii nostrii care au magazine online si au oferte pentru mine ii rog sa ma ajute.
Va multumesc!



http://www.thomann.de/gb/allenheath_zed14.htm

http://www.thomann.de/gb/yamaha_mg_124_cx.htm

http://www.thomann.de/gb/mackie_profx12.htm

http://www.eson.ro/products/514-mixere_ ... _260fx.mbs

http://www.thomann.de/gb/behringer_xenyx_x1622_usb.htm
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Iun 28, 2010 11:18 pm

Da un leu in plus si ia ALLEN&HEATH ZED-14, sau macar MACKIE PROFX12 ori Tapco.
Insa daca vrei sa pui numai Mp3-uri prin mixer, atunci mergi pe Behringer.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Iun 29, 2010 2:04 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Iun 29, 2010 12:15 am

Si eu tot pe A&H daca nu chiar si pa12cp ,deoarece sunt bine lucrate si nu in ultimu rand cursa lunga a faderelor liniare:X:X:X
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Iun 29, 2010 10:58 pm

AndiBAD scrie:Si eu tot pe A&H daca nu chiar si pa12cp ,deoarece sunt bine lucrate si nu in ultimu rand cursa lunga a faderelor liniare:X:X:X


Ce ii asta??? pa12cp ??? La ce te-ai referit?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Iun 29, 2010 11:16 pm

Asta adica:
http://www.allen-heath.com/ca/pa12cp.asp
Power-mixer de la A&H
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde gavroche83 » Joi Iul 22, 2010 9:38 pm

am eu un mixer de vanzare...vazi anuntul meu
"Vand mixer Phonic Helix board 17..IMPECABIL"
gavroche83
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 16, 2010 10:08 am
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde bercy » Sâm Iul 24, 2010 12:44 am

Sa nu crezi ca sunt direct interesat pentru ca am un Allen la vanzare.
Dar imi dau si eu cu parerea si poate ajut cu cateva sfaturi din putina mea experienta.
Eu am inceput pe un Behringer Xenix 1204fx.
Am mers pe el cred ca 3 sau 4 ani. Bun de altfel si-a facut cat de cat treaba. Nu imi dadeam seama de prea mare chestie.
Sincer am luat acel Allen ZED 12 FX cand l-am instalat la prima nunta nu imi venea sa cred cum se aude, nu credeam ca sunt sculele mele.
Din ce punct de vedere? Mai multa claritate, mai multa aplitudine. Cand dadeam de butonul de inalte numai 2 mm pai intrau inalte nene nu ca la Behringer. Stand de vorba in timp cu colegii toti au zis ca Behringer se aud prost pe produsele cu pret scazut, cele mai scumpe se aud mai bine. Intre timp am mai folosit si altele, MAKIE CFX12.mkII, bunicel de altfel nimic de reprosat foarte interesanta si foarte utila pentru mers cu trupa mi-sa parut posibilitatea lui de a grupa intrarile pe subgrupe, dar destul de mare si de greu, daca te gandesti si la aspectul asta.
Un coleg foloseste un YAMAHA 124CX, acelasi de la care am imprumutat Mackie de mai sus, si este foarte multumit de yamaha, l-am azut si eu suna bine, eu unul am fost nemultumit de efectele lui.
Pentru mine atuci cand am luat Allen era optiunea nr.1 datorita pretului allenul era nr.2 pana la urma am luat allen.
Nu prea ti-as recomanda sa mergi pe tapco chiar daca este BY MACKIE, am ceva retineri totusi, acum depinde de asteptari, sa nu fi dezamagit. Tu stii cel mai bine.

Scuze pentru postul destul de lung sper sa nu te plictiseasca, si sa nu supere pe diversi fani de alte marci sau produse, este parerea mea proprie si personala, din nu prea vasta mea experienta.
Aaaaa. apropo la Behringer dupa cam cel mult 3 ani incep sa iti fasaie faderele cand da mai tare sau mai incet, si nu sunt singurul care o pateste, crede-ma destul de jenant, dar daca vrei sa umbli pe la el cu spray de potentiometre.... demontat etc. Eu il tin pe la subsol backup, pentru orice eventualitate nu poti sa sti cand tu sau un prieten are nevoie...
Gata. de data asta am incheiat.
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Iul 24, 2010 10:44 am

@bercy, nu ai de ce sa te scuzi, ptr.ca postul tau este exact la obiect, si exprima optiunea ta, mai mult, este solid argumentat zic eu, iar omul a cerut un sfat.

asa ca multumim de ajutor ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Iul 25, 2010 3:09 am

Da multumesc frumos pentru sfat...l-am luat ca si sfat si nu reclama pentru vanzare...cate evenimente l-ai folosit...motivul vanzarii?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde gavroche83 » Lun Iul 26, 2010 10:14 am

am eu un mixer si ma gandesc sa il vand..e prea mult pentru cea ce fac eu
este vb despre un mixer Phonic HelixBoard 17.
Tel: 0746015333
gavroche83
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 16, 2010 10:08 am
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Iul 26, 2010 3:53 pm

gavroche83 scrie:am eu un mixer si ma gandesc sa il vand..e prea mult pentru cea ce fac eu
este vb despre un mixer Phonic HelixBoard 17.
Tel: 0746015333


Multumesc de oferta insa ma intereseaza unul dintre modelele de mai sus.No ofense!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde tony » Lun Iul 26, 2010 4:04 pm

gavroche83 scrie:am eu un mixer si ma gandesc sa il vand..e prea mult pentru cea ce fac eu
este vb despre un mixer Phonic HelixBoard 17.
Tel: 0746015333



ce pret are mixerul?
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde bercy » Dum Aug 08, 2010 3:03 am

Sorinus scrie:Da multumesc frumos pentru sfat...l-am luat ca si sfat si nu reclama pentru vanzare...cate evenimente l-ai folosit...motivul vanzarii?


L-am folosit doar 1 an, mai are 1 an garantie, adica undeva pe la 30 evenimente.
L-am cumparat in speranta unei colaborari cu o trupa de lautari care nu s-a mai materializat si m-am lecuit.
Motive vanzare.....
1 - Greutate prea mare 7 Kg - vreau sa reduc la minim greutatea - nu se justifica deloc, folosesc 2 stereo unul boxe, unul preview, si un canal de microfon in 99% din cazuri asa ca...
2 - Sunt in cautare de ceva cu MIDI pe el care sa imi controleze softul adica TRAKTOR, si am cate optiuni in vizor.
3 - Am inceput sa prind gustul de cosfader facut manual din mixer din cu mouse-ul din soft ceea ce nu poti face cu Allen
4 - cat despre efecte si USB care au fost un mare + la cumpararea lui nu mai sunt de folos pentru ca asa cum am zis chestia cu trupa a picat asa ca eu pe vocea mea nu prea folosesc efecte si nu mai am lautari pe care sa ii inregistrez cu USB-ul

C-am asta ar fi tot.
aaa.. si dimensiunea lui am in plan un chase (valiza) cu mixer - laptop - cd player de backup, iar cu acest mixer ar fi cam grea si cam voluminoasa.
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Aug 09, 2010 5:01 pm

bercy scrie:si nu mai am lautari pe care sa ii inregistrez cu USB-ul


Bercy - tu pe unde intri cu semnalul in mixer - pe la USB sau pe la Main IN ?

Si eu citisem pe undeva - USB-ul e folosit mai mult pentru inregistrare?
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde bercy » Mie Aug 11, 2010 6:53 pm

In cazul acesta mixerul are o placa de sunet incorporata care are un stereo IN si un stereo OUT.
Adica poti da din PC pe usb semnal iar de corectii se ocupa faderul de la canalul 11/12 (adica canalul stereo nr.3)
Asta ca sa pui muzica din PC pe mixer.
Ca sa inregistrezi toate canalele sunt trimise catre PC prin placa de sunet cu orice soft dai acolo la record line IN de la placa de sunet a mixerului bineinteles si gata. O placa de sunet nu foarte deosebita, se instaleaza fara a fi nevoie de drivere (oricum are latenta mai mica decat ce a laptopului meu).
Mixerul vine si cu un soft pe cd special pt record Cakewalk Sonar LE.
Aveti aici www.allen-heath.co.uk/dl/ZED14.pps o prezentare bine lucrata despre posibilitatile mixerului pentru ca nu am voie sa atasez extensie PPT sau PPS trebuie sa o vedeti voi la linkul dat.
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Aug 11, 2010 10:09 pm

Incet,ince tind sa imi comamnd yamaha mg 124cx,avand in vedere ca este in zona maxima a pretului pe care mi-l permit sa dau pe un mixer,adica 300 euro.
Am inteles ca unii dintre colegi(sorake) are acest model de mixer si este foarte multumit!
Sincer as fi preferat allen insa nu mi-l pot permite nici nou,nici second...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Aug 18, 2010 10:28 pm

Ce parere aveti de acest model

http://www.soundcreation.ro/mixere-audi ... d4580.html

http://www.soundcreation.ro/mixere-digi ... d3745.html

Sau acesta??? ca mai nou am optiunea si de a lua ceva mic si performant avand in vedere ca unele canale de pe mixerul behringer nu le-am folosit niciodata....
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Aug 19, 2010 12:12 am

Eu unul pana nu asi gasi ceva review-uri puternice nu asi cumpara.Sau macar auzit pe undeva si butonat,Designul lor este futuristic dar asta nu face totu
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Aug 19, 2010 1:03 pm

De cand am fost la intalnire - urmatorul meu mixer va fi cu siguranta DIGITAL (Pepsi e vinovat pentru asta) :D

Daca ar fi sa alegi intre cele 2 mixere - recomandarea mea ar fi, binenteles pentru cel digital!
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Sfat achizitie mixer ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Aug 19, 2010 10:36 pm

Da si mie imi place insa are cateva dezavantaje:
Nu intrare direct usb...doar iesire,nu are placa audio incorporata si nici iesiri xlr,insa cea mai nasola e faza cu intrarea usb ca nu o are,mai e varianta urmatoare Edirol - M-16DX insa e prea scumpa si e din 2 bucati ceea ce nu prea imi place+ ca e prea scump si prea mare!De fapt eu as vrea un mixer cat mai compact,pe usb si cu placa audio incorporata nu numaidecat digital,ci si analogic insa se pare ca nu exista asa ceva desi as fi dispus sa dau destul de multi bani pe unul care indeplineste toate criteriile astea!In fine poate vedeti voi pe net vreun model nou si cat mai compact si ma anuntati voi!Multam!

@Andi sa stii ca aqm gasit ceva review pe net si care il descriau ca si un produs foarte ok...insa intradevar au fost putine toate fiindca produsul e relativ nou.Referitor la marca e produs de Roland deci nu cred ca sunt foarte proaste.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori