[SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde mirceanic » Joi Mar 04, 2010 12:22 pm

dannyinthemix scrie:Te c-am doare spatele cind il cari, asa-i?
Sa il folosesti sanatos si sa nu darimi localul la oameni>


Sincer, cand l-am vazut in cutie mi-am zis " AI PUS-O !" :shock: DAR l-am ridicat singur si chiar l-am bagat singur in Logan-ul meu, pe locul din spate. Uitandu-ma pe specificatii am vazut si de ce puteam sa-l ridic are 36.29 Kg in ciuda dimensiunilor
( Weight:dB1500a 71 lbs. (32.25K) ; dB1800a 80 lbs. (36.29K)

+ ca i-am montat si rolele din dotare :lol:
mirceanic
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Oct 06, 2009 3:50 pm
Localitate: Onesti

UNREAD_POSTde scarface » Joi Mar 04, 2010 7:54 pm

demential scrie:" La nunti si botezuri e perfect pt ca pe muzica populara nu ai nevoie de subbass. " ... cam nefondata afirmatie


Tu esti multumit cand ti se infunda urechile pe muzica populara? Eu cred ca e destul de fondata.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Mar 05, 2010 12:14 am

mirceanic
Am luat eu un SAMSON db 1800 :lol:
L-am probat ieri la un eveniment destul de mic insa si nu am putut sa vad cam ce poate cu adevarat insa se SIMTE

Sa-l stapanesti sanatos!
Te astept cu un review, sunt curios cum e, mai ales ca eu am fost cel mai fervent la recomandarea acestui subwoofer,
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde demential » Vin Mar 05, 2010 12:16 am

scarface : dupa parerea ta nunta = muzica populara ?
sau tu crezi ca noi suntem dj-lautari ? sa punem doar populara ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Vin Mar 05, 2010 12:25 am

Ok... Sa zic pe romaneste: Pe orice gen de muzica daca pui un subwoofer ce coboara exagerat de mult in frecventa, vine Gheorghe care are 60 de ani si iti zice ca esti la nunta nu la discoteca si iti ordona pe un ton superior sa dai muzica mai incet. Atunci pt ce sa iau un subwoofer dinala? :roll:
Dupa ce vei ajunge sa folosesti un subwoofer dinasta, hai sa povestim. Nu are rost sa ne certam pe tema asta pt ca in primul rand nu cred ca ai folosit si ascultat mai multe sisteme ca mine. Eu nu fac doar nunti. Ma ocup de orice gen de eveniment si am inceput sa vad cam ce scula e indicata in fiecare aplicatie. Wn-urile astea chiar suna bine, si vei ramane surprins de ceea ce stie un difuzor asa de fraged.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Vin Mar 05, 2010 1:28 am

da, e normal. la orice eveniment esti cate un batranel care nu intelege ca NU el e important. asta nu inseamna ca tre sa merg doar pe medii inalte.
nu ne certam, doar ca m-am simtit putin jignit ... vezi doamne la ce iti trebuie subwoofer la nunta ca e doar muzica populara. poate nu ai vrut sa exprimi asta prin cuvintele tale, dar mie asa mi s-a parut.
nu cred ca are rost sa povestim cine si cate sistem a ascultat ... n-are nici o legatura, e ca si cum ti-as zice "in primul rand nu cred ca ai facut in ultimii 2 ani atatea nunti si botezuri cate am facut eu" ... total irelevant pentru subiectul topicului (subwoofer ajutator la 2 boxe active).
cand o sa am fonduri suficiente o sa pot sa vad/ascult ce face un woofer si daca e ok , prea mult sau prea putin fata de ce am eu nevoie ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 05, 2010 12:10 pm

demential si scarface - chill ca va dau warn la amandoi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted:

referitor la discutie, inclin sa ii dau dreptate lui scar aici. au fost postate niste exmple de sub-uri care nu au ce cauta dupa mintea mea la nbc. daca vrei discoteca, scena, concerte, atunci da, dar la evenimente gen nbc de 150-200 de persoane nu le vad rostul sincer. nu aveti nevoie de mai mult de 600W pe parte de sub (deja si asa este mult daca sub este facut/proiectat bine). eu ma uit la sub pe care l-am cumparat eu recent - este de 600W si merg cu volum general din el la jumatate, iar volumul pe canalul lui la si un sfert, si mi se pare ca duduie foarte tare. oricum recomand un sub care sa coboare pana la 35HZ diferenta fata de cele care merg pana in 40 sau 45 este enorm de mare. eu am un singur fel de
reglaj de sunet (raportul intre sateliti si sub) pe care il fac la inceputul nuntii, si cu care merg pe durata la tot evenimentul, inclusiv la populara. ideea este sa gasiti un raport cat mai bun intre sateliti si sub, iar apoi nu aveti nici un fel de probleme.

dane, eu zic sa iti cumperi un sub pe la 600W cat mai usor posibil, si sa coboare pana in 35HZ - daca gasesti o astfel de combinatie, iesi super ok. lasa-i pe altii sa care tone de sub-uri pe scari si sa mearga cu ele la 1% din putere!
Ultima oară modificat de The_Mack pe Vin Mar 05, 2010 9:10 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Mar 05, 2010 8:13 pm

asa e demential basu da ritmul dar folosit corespunzator :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mar Mar 23, 2010 2:19 pm

Si cine crezi ca este fraierul sa comande din america cind nu are garantia ca ii ajung produsele?
Asta-i tapa pe fata. Am un prieten care s-a tapuit cu asa ceva cu o suma destul de mare.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde djred » Mie Mar 24, 2010 10:39 pm

dan, good point :wink:
si mie mi se pare suspect
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde MajNooN » Joi Mar 25, 2010 11:17 am

a disparut? :lol: :lol:
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde George.B » Joi Iun 10, 2010 12:25 am

Salut baieti. Bine v-am gasit! Demential, ti-ai cumparat pana la urma ceva? Chiar sunt curios dupa atatea recomandari ce hotarare ai luat. Acest topic este util in continuare si altora, deci as continua putin discutia referindu-ma in mod special la Ta-18. in ideea in care mai mergi si singur la sonorizari, trebuie sa iei in calcul ca are 45 kg, nu are rotile pt transport, iar ca volum este destul de maricel. In schimb daca ai un ajutor la carat este absolut ok. Vad ca nu a recomandat nimeni aici T-Box Ta-15. Pt aplicatii mobile mi se pare ca merita luat in seama, cel putin din specificatii. Si acesta coboara pana la 35 Hz, are 34 kg si dimensiuni mult mai prietenoase.Diferenta intre 15 si 18 ar fi de 100w. Asadar acestea sunt date oferite de producator. Acum poate este cineva aici care si detine un asemenea exemplar si ne poate da cateva detalii despre performantele sale.
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde demential » Joi Iun 10, 2010 9:27 am

marcoos salut si bine ai venit :)
din pacare nu am luat inca un subwoofer.
astept feedback de la partymasters sa vad ce zice de wooferul lui nounout :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde Razvan » Joi Iun 10, 2010 6:37 pm

demential scrie:astept feedback de la partymasters sa vad ce zice de wooferul lui nounout :D



ce si-a luat el e pt home use. 8"
probabil e ok pentru o incapere mica, dar pentru o sala mare, si cu 20-30 persoane deja se pierde.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde pufuletz » Lun Iun 14, 2010 1:36 pm

Ieri cand am fost la strand in parcul Dr Taberei , venisera niste baieti cu muzica.
Topurile erau astea: http://www.thomann.de/gb/samson_db500a.htm iar pe bas erau doua bucati din astea: http://www.thomann.de/gb/the_box_ta18.htm.
Topurile se auzeau ok , dar de bas am ramas impresionat la ce distanta se auzea.
Desi nu avea cine stie ce extensie si cam toate melodiile sunau la fel pe bas , pentru nunti botezuri si alte evenimente care nu sunt foarte pretentioase la joase sunt o alegere buna, suna tare si fac galagie.
Sculele au stat undeva sub o umbrela, in soare puternic, dar nu s-au oprit ( 6 ore cat am stat acolo ) datorita incalzirii excesive si au functionat fara oprire.
Banuiesc ca intr-o sala nu ar suna asa bubuit daca s-ar taia mai jos si ar avea ceva mai multa extensie in joase.

Le : cica asta ar fi difuzorul din incinta http://www.thomann.de/gb/the_box_18_lb1 ... ker_18.htm
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Iun 14, 2010 7:58 pm

Ce seamana diful cu ew18hn .De fapt cu B&C parca ,dupa care s-a copiat forma sasiului.
Ce tip de incinta este (subwooferul)?BP6?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde pufuletz » Lun Iun 14, 2010 10:13 pm

Incinta este un bandpass de ordin 6 !
pacat ca nu gasesc parametri la difuzor ca as simula sa vad cam cum arata raspunsul .
Oricum per total la pretul ala subwooferul este foarte ok !
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde RObinetu » Joi Iun 17, 2010 2:15 am

Pana la urma care este bugetul ? Ca poti sa iti faci si DIY cu un dif de 2000euro si restul iti faci tu ieftin... Parerea mea e ca sub 3000ron nici nu are sens sa te incurci (pentru subwoofer activ). Apropos si daca vrei sa il probezi sa vezi cat de jos se duce, si NU AI kitara bass, iti iei un programel care produce "sunete", semnal in frecventa de tip sinusoidal ( cam ceea ce scoate si kitara bass ca de-aia e tare la probat), si vezi ce se intampla. Si apropos de frecvente, pe o sinusoida de 40-50Hz iti tremura kilotii tanga si e posibil sa JIZZ in your pants. O sa iti trimit pe mess link cu un soft din asta sa probezi berry-urile.
Ciaolinio!
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti


Re: [SFAT] achizitie sub-woofer activ

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Iul 02, 2010 7:29 pm

demential scrie:ce parere aveti despre http://www.partysound.ro/subwoofer-acti ... -6464.html ?



Mi se pare foarte ieftin avand in vedere puterea...totta chestia e sa fie pe stoc sau sa fie pretul real!Daca este la banii aia mi-as lua si eu sincer!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron