Sfaturi achizitie mixer!

Sfaturi achizitie mixer!

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Dum Oct 18, 2009 12:42 am

Tocmai ce am ramas fara mixer(vandut la cineva de la mine din orash,un "ficior" care avea mare nevoie de un mixer cat mai simplu).
Asadar tre sa cumpar altu' altfel o sa fiu tare surprins daca am vreo comanda si nu o sa am mixer ca sa imi pot face treaba normal.
Am cateva exemple la care m-am uitat pe net:

http://www.thomann.de/de/phonic_am_442_d.htm
http://www.thomann.de/de/the_tmix_mix_1204_fx.htm
http://www.thomann.de/de/behringer_xenyx_1204_fx.htm
http://www.thomann.de/de/yamaha_mg_102_c.htm

Bugetu ptr el nu as vrea sa depaseasca 5-600 de lei,de aceea am ales cateva simple si mai ieftine.
Imi place yamaha chiar daca e simplu si etc(mai mult nu am nevoie oricum),dar daca aveti si alte pareri sunt binevenite.
Phonic am avut si am fost foarte multumit ptr ce am facut cu el..
Despre behringer(in general despre firma,nu despre un produs anume) unii nu au o parere foarte buna...
Tmix nush mai nimic despre ele....
Astept ceva pareri de la voi :)
Apropo sa nu aud faze "pai alea is mixere de jucarie si nu te poti afisa cu ele la un eveniment,is prea ieftine,etc",ptr ca daca era cazul dadeam exemple de mixere de la 300 de euro in sus,insa nu am nevoie de asa ceva.
Multumesc
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Oct 18, 2009 4:20 pm

un mixer bun ( pe care il folosesc si eu ) este Behringer 1222 FX. te ajunge in jur de 850 ron, dar merita. poate sa confirme si remus.
http://www.senia.ro/index.php/produs/de ... -USB/19433
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Oct 18, 2009 11:13 pm

eu folosesc behringer vmx 300 si behringer dx 626. de ambele sunt extrem de multumit. vmx-ul se invarte in jurul bugetului tau spre maxim, in timp ce dx-ul este pe la 3,2 mil.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 19, 2009 10:39 am

fara sa fiu un profesionist in domeniu, eu ti-as recomanda behringer-ul 1204.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Oct 19, 2009 12:03 pm

eu nu inteleg de ce are nevoie de un mixer cu atat de multe canale si corectii? :shock:
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 19, 2009 12:09 pm

de corectii inteleg, eu de ex. am nevoie.
de canale ... s-a mai discutat pe aici ... si fie ca recunoastem fie ca nu, conteaza "imaginea" facuta de "scule" ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Oct 19, 2009 12:20 pm

hai bro' - o sa ajungem sa ne luam mixer cu corectie parametrica doar ca da bine?
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 19, 2009 1:19 pm

nu ... e exagerat ... dar nici nu cred ca s-a pus problema chiar asa :)
600 ron nu mi se pare mult pentru un mixer de dj :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Oct 19, 2009 1:39 pm

"si asa rezolvi problema cu Ghorghe ciobanul cu microfonul in mana"

bro' you made my day cu remarca asta. am ras cu lacrimi de crocodil cand am citit :lol: :lol: :lol:

revenind la subiect. inteleg la ce te referi, dar totusi - doar pentru atat? nu se merita parerea mea + ca nu mai zic cat o sa-ti ia sa ii faci niste reglaje decente.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde calvinel » Mar Oct 20, 2009 9:02 pm

Eu am Yamaha Mg 102 C (fara efecte) costa in jur de 600 RON.

De unde l-am luat am achizitionat si boxele (t-box) la boxe cel care vindea mi-a dat okay insa atunci cand am vrut mixer behringer mi-a zis stop si mi-a recomandat yamaha . Am mers pe mana lui , este okay nu ma pricep extraordinar de mult insa daca iti doresti yamaha iti spun de unde poti sa iei (si pe thomann te incadrezi in pret daca ai cine sa iti aduca).

Iar daca ,COCo poate sa imi explice mai mult despre gain ii multumesc frumos anticipat.

http://www.hangszerarzenal.hu/index.php ... =2&lang=ro
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mie Oct 21, 2009 10:22 pm

Am comandat Yamaha pana la urma...Motivul sau motivele ptr care l-am ales:
1.de la inceput "mi-a sarit in ochi" si am zis ca daca se iveste ocazia il iau fara discutii
2.e totusi o firma respectabila in domeniu
3.se incadreaza cel mai bine in bugetu' propus
si poate ar mai fi motive da nu imi vin acum in minte :)
Stiu ca are unele minusuri daca le pot numi asa,fata de alte modele(firme) la pretul asta,nu are potentiometre liniare,nu da asa bine la imagine ca cele cu multe canale si mai voluminoase,nu are efecte...
Repet,ptr ce fac imi ajunge(inainte am avut un phonic mult mai "anemic" si mi-am facut treaba f bine cu el,nu am avut ce baga de vina).
Cat despre imagine,n-are rost sa vb,ptr ca dupa cum am mai spus toti care mi-au vazut boxele,mixerul....etc sau minunat de parca au vazut ozn,asa ca ori scrie pe boxe dynacord ori the box,unde activez eu cu ele nu prea conteaza ptr ca lumea nu stie cu ce se mananca treburile astea...
Pe viitor poate o sa fiu nevoit sa mai lucrez si la imagine dar momentan va asigur ca nu e nevoie :)
Multumesc la toata lumea ptr sfaturi si pareri si astept sa primesc mixerul sa il pun la proba de lucru sa va spun "pareri la cald" despre el :))
Apropo l-am luat de la senia...
Ultima oară modificat de Adrian Jidveian pe Mie Oct 21, 2009 10:25 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde demential » Mie Oct 21, 2009 10:25 pm

felicitari pentru achizitie ! nu ma pricep daca e cea mai buna,dar oricum sa o folosesti sanatos, la foarte multe evenimente, fara nici o problema !
ar trebui sa contactez senia sa ii zic ca ii facem reclama aici ... sa ne dea si ei reducere :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mie Oct 21, 2009 11:30 pm

Mersi mersi,sper sa fiu multimit macar cum am fost de cel pe care l-am vandut :)
Cat despre senia,ce sa zic mai ieftin ca la ei nu am gasit unde am mai cautat,da ar putea face reducere daca le facem reclama :)))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 21, 2009 11:47 pm

pai sa-l stapanesti sanatos, si sa "produca" cat mai multi bani.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori