sfat casti noi

sfat casti noi

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Sep 15, 2014 9:47 pm

dupa ce am reusit sa zapacesc si a doua pereche de casti t-bone tdj 1000 imi puteti recomanda si mie o pereche de casti decente? mersi
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Sep 15, 2014 11:18 pm

Eu folosesc hdj2000. Suna ok si au articulatiile din metal. Ce ma enerveaza la ele conectorul mini xlr care mi se agata in gulerul camasii uneori...e prea rigida imbinarea. Inainte am avut hdj1000 care dupa parerea mea sunau mai basos insa plasticul a cedat dupa 6 luni :( Vezi ca si-a luat crebo ceva casti de curand...
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Sep 16, 2014 12:34 am

Am luat Sennheiser HD8 DJ.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Sep 16, 2014 5:51 am

Crebo esti multumit de ele?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde music4party » Mar Sep 16, 2014 12:02 pm

... daca vrei un sfat, intra intr-un magazin de specialitate cu showroom si pune-ti pe urechi cateva perechi, altfel e foarte greu
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde remy » Mar Sep 16, 2014 1:17 pm

music4party scrie:... daca vrei un sfat, intra intr-un magazin de specialitate cu showroom si pune-ti pe urechi cateva perechi, altfel e foarte greu


nu e corect ceea ce spui, faci asta cand vrei casti pe care le folosesti acasa, in studio, etc., este foarte important daca(VIRGULA) castile sant folosite in timpul evenimentelor , in acest caz conteaza izolatia fonica si spl castilor, poate mai putin fidelitatea, din acest motiv voxparty cred ca a a cerut un sfat ! ceea ce am avut si recomand, faceau fata foarte bine zgomotului sant :http://new.djsuperstore.ro/reloop-rh-2500.html, au 118db si pret bun, solide , etc.. o perioada nu am mai gasit acest model, acum vad ca au aparut iar :??, atentie, obligatoriu impedanta sa fie 32 ohmi si spl cat mai mare daca le folosesti la evenimente !
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Sep 16, 2014 2:02 pm

Remy cu parere de rau dar nu stii ce spui. Am folosit si eu aproape 2 ani casti de 200 lei (Sennheiser HD 205) si am fost multumit de ele pana la un punct.
Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult la castile ieftine este faptul ca nu izoleaza aproape deloc si faptul ca nu auzi muzica in ele daca nivelul zgomotului din sala depaseste un anumit nivel. De multe ori eram cu volumul la casti la maxim si apasam pe casti sa aud ceva in ele... Din aceste considerente am inceput sa ma interesez de niste casti bune. Primul meu gand au fost Sennheiser HD 25 sau AKG 267 dar pana la urma mi-au placut Sennheiser HD8 DJ pe care recunosc ca nu le-am ascultat inainte de a le cumpara dar nu imi pare rau de nici un euro pe care l-am dat pe ele. Am vizionat si citit multe reviewuri in schimb inainte sa le cumpar si cu toate ca sunt un model relativ nou sunt foarte bine vazute si nu am vazut sa spuna nimeni nimic rau de ele. Designul lor este gandit doar pentru DJ (nu pentru ascultat la telefon sau mp3 player).
Remy tin sa te anunt ca au o fidelitate extraordinar de buna si poti auzi toate instrumentele clar si individualizate (nu auzi o gramada de zgomot unde nu poti definii nimic din ce auzi). Conteaza foarte mult fidelitatea si izolatia fonica a castilor. De cand le-am luat volumul este sub jumatate la consola si mi se pare ca este totusi mult mai mare decat imi trebuie sa aud acum in casti.
Constructie de metal aproape in intregime cu banda de cauciuc deasupra capului care este foarte elastica si nu da semne ca s-ar rupe cat de curand. Vine cu cutie de depozitare, 2 cabluri (drept si spiralat) si cu inca o pereche de paduri care le ai rezerva.
In concluzie recomand castile care fac treaba foarte buna si iti protejeaza auzul prin faptul ca nu trebuie sa dai in ele "blana" ca sa auzi ceva.
Am preferat sa dau 350 E pe niste casti profesionale foarte bune si gandite special pentru munca in spatii zgomotoase (club, nunta, etc) decat mai tarziu sa ma trezesc ca am probleme cu auzul.
Oricum si recomandarea mea este sa mergeti sa ascultati castile inainte sa le cumparati daca aveti posibilitatea. Linkul catre castile ce le-am luat si de care sunt extraordinar de multumit si sper sa ma tina minim 5 ani
http://en-de.sennheiser.com/on-ear-head ... reo-hd8-dj
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde music4party » Mar Sep 16, 2014 3:07 pm

remy scrie:
music4party scrie:... daca vrei un sfat, intra intr-un magazin de specialitate cu showroom si pune-ti pe urechi cateva perechi, altfel e foarte greu


nu e corect ceea ce spui, faci asta cand vrei casti pe care le folosesti acasa, in studio, etc., este foarte important daca(VIRGULA) castile sant folosite in timpul evenimentelor , in acest caz conteaza izolatia fonica si spl castilor, poate mai putin fidelitatea, din acest motiv voxparty cred ca a a cerut un sfat ! ceea ce am avut si recomand, faceau fata foarte bine zgomotului sant :http://new.djsuperstore.ro/reloop-rh-2500.html, au 118db si pret bun, solide , etc.. o perioada nu am mai gasit acest model, acum vad ca au aparut iar :??, atentie, obligatoriu impedanta sa fie 32 ohmi si spl cat mai mare daca le folosesti la evenimente !


... si mie mi-au fost rcomandate Sennheiser HD-25 II, toata lumea "buna" a DJ-ilor le foloseste, asa mi s-a spus, pana la urma le-am cumparat ... stii ce s-a intamplat, le-am dat la jumatate de pret ... NU MI SE POTRIVESC, .... pentru mine NU sunt cea mai buna solutie, asa ca eu fara sa ascult, NU mai iau casti ... punct, dar voi faceti ce vreti
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde remy » Mar Sep 16, 2014 3:11 pm

@Crebo, daca asta e parerea ta este ca nu stiu ce spun asa o fi, voxparty intreba de casti decente... asta am avut, asta recomand, "decent" mi se pare ca inseamna un raport pret-calitate-performanta cat mai ok, dar daca pt tine 350 eur e ok, respect parerea ta ! Stima !
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde music4party » Mar Sep 16, 2014 6:06 pm

... remy, on intrebare inocenta daca imi permiti, cati ani de playere ai de esti asa pretentios in alegerea castilor?!?!
... si inca un lucru, SPL mare de ce?!?! daca e izolat foarte bine?!?! ... si DA conteaza si fidelitatea!!!!
sigur ca fiecare are parerea lui, legat de casti, de boxe, de playere, de stative, de absolut tot ce se povesteste aici ... de aia e bine sa MERGETI SI TESTATI DACA AVETI POSIBILITATEA!!!
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde music4party » Mar Sep 16, 2014 6:29 pm

... mnah ... ale mele nu-s ca ale lu' CreBO, dar mere :) :) :)

http://www.thomann.de/ro/akg_k267_tisto ... 67dcf62c2b

PS: mie mi se pare ca nu izoleaza suficient de bine, in rest nici o obiectie!!!
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde music4party » Mar Sep 16, 2014 6:39 pm

... voxparty, ai un site frumos, hardware de calitate, daca mixezi LIVE la evenimente, fa un efort si cumparati "casti" ... nu clasa t.bone, e diferenta foarte mare intre "casti" si t.bone, dupa parerea mea o pereche de casti incepe de la 150E (cu mici exceptii)... asta e nu ai ce-i face "sculele" bune sunt scumpe. E un sfat prietenesc, trateaza-l ca atare!!!
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Sep 16, 2014 8:48 pm

ma baieti nu va aprindeti prea tare... castile erau cam ultimele ce au ramas din vechiul setup... azi am reusit sa vand si denon-ul (mc6000 prima versiune) si am ramas cu pioneer-ul ddj sz...

intrebam de variante... de ce sa nu recunosc, la cat am dat pe ele, au durat si prea mult :) oricum vreau sa-mi iau ceva ok... adica nah, sa nu ma inec ca gasca la mal :D
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Sep 18, 2014 6:04 pm

music4party scrie:... remy, on intrebare inocenta daca imi permiti, cati ani de playere ai de esti asa pretentios in alegerea castilor?!?!!!

o sa-mi permit sa raspund eu, in locul lui remy.... peste 19 ani !!!! am deschis amandoi o discoteca in iulie 1995 si atunci am inceput noi cariera de dj.... noi am inceput cu casete....nici nu se punea problema de laptopuri sau console pe atunci....asa ca.....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Sep 19, 2014 10:04 am

asa ca...ce???
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde music4party » Vin Sep 19, 2014 1:26 pm

... ce te face sa crezi ca eu am pus mana direct pe consola .... :)
altceva am vrut sa punctez, nu sa creez polemici sau tensiuni, nu cred ca asta e scopul acestui loc, dar imi sustin parearea castile cu pretentii sunt justificate atunci cand, indiferent ca e mix pe bataie sau nu, nu ai control vizual al piesei decat "urechea" ... pentru a asculta "ce piesa vine" sunt bune aproape orice casti
depinde de fiecare unde se situeaza!!!

PS: @iulianrugina simt un pic de rautate in comment-ul tau, NU cred ca e cazul, pentru lamuriri suplimentare de astept pe privat!!!
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 19, 2014 4:53 pm

atentie la offtopic, va rog.
daca aveti probleme, va recomand :
1) mesaje private
2) raportare de mesaje (aveti butonul cu "!")
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde djpedros » Sâm Sep 20, 2014 12:28 am

On-topic: Eu folosesc casti technics RP-DH 1200, foarte bune, pacat ca s-au scos din fabricatie. Probabil la anul o sa le schimb, asa ca urmaresc cu interes acest topic
Ultima oară modificat de demential pe Sâm Sep 20, 2014 4:55 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: Eliminare offtopic.
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde dj men » Lun Sep 22, 2014 3:50 pm

Eu mi-am luat de vreo luna tot Senheiser HD215 II de la AVStore de care sunt f.multumit.Asa cum zicea si Zoli e important ca la casti sa ai parte in primul rand de o izolare acustica buna si in al doilea rand de caracteristici gen spl,claritate,ergonomie s.a.Fie ca e vorba de club unde nivelul decibelilor este f.mare dar si la un restaurant unde e o nunta mare=multi watti ai nevoie de niste casti care sa-ti permita cautarea unei piese fara sa dai volumul la maxim.Asta e parerea mea.Ideal este sa poti asculta cateva modele ca sa te decizi dar e putin subiectiv cu ascultatul caci trebuie chiar si la un showroom cum au cei de la AVStore sa le ceri sa-ti permita auditia in conditii de zgomot extern asemanator unui restaurant in regim de nunta unde pe langa zgomotul boxelor se adauga si zgomotul salii unde sunt zeci de persoane care inseamna ca db ceva.
https://www.avstore.ro/casti/sennheiser-hd-215-ii/
dj men
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Lun Oct 15, 2012 2:57 pm
Localitate: Galati

Re: sfat casti noi

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Sep 23, 2014 5:12 pm

am luat sennheiser hd8 dj :) astept sa-mi ajunga si apoi va dau detalii
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm


Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron