boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde ubertracker » Dum Oct 20, 2013 7:42 pm

ma intereseaza o pereche de FBT, active, pe 12".

candidatele ar fi maxx4a, himaxx40a si eventual promaxx12a. ma intereseaza mai mult un sunet clar si cald. puterea e un considerent secundar.

daca ati auzit vreuna din boxele astea, va astept parerile aici.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Oct 21, 2013 8:53 pm

Maxx 4A sunt niste stifturi ordinare,am avut eu si imi venea sa le dau foc!
Daca vrei sunet bun pe boxe de 12'', mergi linistit pe RCF,le recomand cu toata caldura! Sunetul este cald,medii bine reliefate,mai ales ca tu canti voce!
Orice model RCF cu amplificare in class D,din cele contemporane ai alege,iti garantez ca nu vei regreta investitia facuta.
FBT-urile,au sunet prea "plastic",inaltele sunt rigide si le recomand numai pentru muzica trance sau house!
Daca vrei sunet si nu zgomot,mergi pe RCF sau Behringer iQ12... le-am auzit si in curand ma voi echipa si eu cu un rand,suna demential!
Cam asta am de spus,restul este alegerea ta!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Oct 21, 2013 10:22 pm

si rcf ce serie recomanzi?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Oct 24, 2013 6:13 pm

eu am promaxx 14A - sincer as recomanda varianta asta fata de 12a, putere mai mare, raspuns mai bun in frecventa, greutate suplimentara de neglijat, si diferenta de pret mica.

eu sunt extrem de multumit de ele, si exceptand o mica problema tehnica dar care a fost remediata pe garantie in 30 de minute la fata locului, totul a mers ok si au deja 2 ani de folosire aproape week-end de week-end in sezon de nunti. sunet puternic si clar, fara distorsiuni sau alte prostii, suficient de racoroase ca sa nu iti fie frica ca ia foc - ce este destul de ciudat si ia ceva vreme sa te acomodezi, este procesarea digitala de efecte care practic nu iti permite sa costumizezi tu sunetul cum vrei, ci esti obligat sa alegi din niste variante

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Oct 24, 2013 11:19 pm

Himaxx 40 a am ascultat si suna bine
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde viji » Vin Oct 25, 2013 11:18 am

Subscriu: FBT Promaxx14A pe care le are Mack - mergi cu ele fara emotii la orice eveniment, puternice, clare.
O varianta foarte buna pe 12 ar fi RCF ART 312A - am auzit MKII, suna foarte bine, nu stiu cum o fi MKIII, dar au un pret foarte bun, undeva la 2300 de ron boxa.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Oct 25, 2013 11:26 am

Deci mor de nerabdare sa ascult acest FBT promaxx 14A
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Oct 25, 2013 4:48 pm

mie imi pare rau ca nu mai are Lucian art-urile din seria 7 care este sa zicem concurentul la promaxx 14a - tare imi doream o comparative directa sa vad daca am motive sa imi para rau de achizitie sau nu. adica la momentul la care am luat promaxx-urile era in carti art725a - am renuntat la acelea (nu imi placeau cum suna, cel putin cele pe care am avut ocazia sa le ascult in magazin - dar tot stau si ma gandesc ca poate nu erau legate corect, sau sursa de pe care se reda pe ele nu era cea mai calitativa, cert este ca nu sunau bine) si le-am cumparat pe acestea fara sa le ascult deloc :-)

acum in practica o comparatie intre cele 2 modele probabil ca nu va fi obiectiva cel putin nu din perspectiva mea, este normal iti este greu sa vezi minusurile produsului pe care ai dat ceva bani, dasta ziceam ca o astfel de comparatie facuta cu oameni care nu au motive de subiectivism ajuta mult
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Oct 25, 2013 5:43 pm

Aceasta comparatie cu art 725 ma face si mai curios, deoarece la intalnire unde am testat art 725 cu jbl 515 si ev elx 115P mie personal rcf-ul mi s-a parut deasupra tuturor fara drept de apel.
Dar si pretul era pe masura adica dublu fata de boxele concurente.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Oct 25, 2013 11:58 pm

marescosmin scrie:Behringer iQ12... le-am auzit si in curand ma voi echipa si eu cu un rand,suna demential!


Unde ai auzit iQ12 ca vreau si eu sa bag urechea la ele un pic ;) ?
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Noi 03, 2013 3:55 pm

djcristian scrie:
marescosmin scrie:Behringer iQ12... le-am auzit si in curand ma voi echipa si eu cu un rand,suna demential!


Unde ai auzit iQ12 ca vreau si eu sa bag urechea la ele un pic ;) ?

La Brasov la un sas (german) ce le-a adus de la mama lor (bine... asamblarea este facuta tot in china,este adevarat). Sunetul este demential din toate punctele de vedere.Ca o concluzie,au taria celor de la B815 Neo dar DSP-ul are un raspuns in medii si joase ucigator.Nu le testa numai cu house & trance ci alege si un Satriani,Santana,Armik... asta pe partea de instrumentatie si apoi formatii pop ce au instrumente,nu muzica sintetizata.Asa te vei convinge ca asculti muzica nu zgomot.... boxele chiar redau fin toate detaliile.
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde remy » Dum Noi 03, 2013 6:23 pm

in ultimile luni am tot citit parerile pro si contra behringer.... ca o paralela... eram acum 2 ani in Hannover, am stat 3 zile si am bantuit prin oras, nu am putut sa nu remarc densitatea Loganului versus Mercedes... neamtului nu-i este rusine cu o masina low cost, romanului da...concluzia o trage fiecare...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Noi 04, 2013 1:01 am

marescosmin scrie:
djcristian scrie:
marescosmin scrie:Behringer iQ12... le-am auzit si in curand ma voi echipa si eu cu un rand,suna demential!


Unde ai auzit iQ12 ca vreau si eu sa bag urechea la ele un pic ;) ?

La Brasov la un sas (german) ce le-a adus de la mama lor (bine... asamblarea este facuta tot in china,este adevarat). Sunetul este demential din toate punctele de vedere.Ca o concluzie,au taria celor de la B815 Neo dar DSP-ul are un raspuns in medii si joase ucigator.Nu le testa numai cu house & trance ci alege si un Satriani,Santana,Armik... asta pe partea de instrumentatie si apoi formatii pop ce au instrumente,nu muzica sintetizata.Asa te vei convinge ca asculti muzica nu zgomot.... boxele chiar redau fin toate detaliile.


Sigur te referi la modelul asta http://www.behringer.com/en/products/iQ12.aspx ?
Nu de alta dar, dupa cum bine vezi ... inca nu sunt la vanzare ... coming soon ... :roll: ...
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: boxe FBT. pareri, impresii, sugestii

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Noi 04, 2013 9:25 am

topicul este despre FBT si tot despre Behringer ati ajuns sa vorbiti
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron