[SFAT] cumparare amplificator

[SFAT] cumparare amplificator

UNREAD_POSTde Kaa » Dum Sep 13, 2009 11:46 pm

Daca "demential" a spus: nu ma luati cu date tehnice ca nu stiu aproape nimic, eu va spun ca sunt si mai bata decat a fost demential la inceputul carierei.

Treaba sta asa, am 2 boxe pe 15' cu un driver(dimensiuni necunoscute) care daca nu ma insel sunt o firma chinezeasca, vlliodor parca. La aceste cutii am cumparat doua difuzoare p.audio hp15-w, si acum vreau sa le pun niste vata si alte filtre inauntru, dar nu am amplificare absolut deloc de aceea va cer sfatul vostru.

Pana acum ca variante am blue tech ma-600 si Europower 4000, dar inclin spre behringer. Probabil au putere prea mare pentru un incepator, dar vreau sa imi iau ceva mai puternic pentru un eventual update peste ceva luni.

Pe langa amplificator ce ar trebui sa imi cumpar? .. ma refer la cablaraie pentru amplificator boxe si mixer(care ma gandesc la un phonic am-220)
Kaa
 
Mesaje: 57
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:47 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 14, 2009 12:46 am

Poi inauntru nu se pune vata!!!Se numeste material fonoabsorbant,pt a sparge undele stationare.Se poate folosi mai ieftin:melana,vatelina sau profi burete cofrat.In privinta amplificatorului ee ok si berry si ma600 ( eu asi merge pe bluetech,nu ca berry ar fi mai jos)
Cabluti necesare:jack mic(stereo)-jackuri mari (placa sunet-mixer)
jackuri mari-jackuri mari (mixer-amplif)
xlr-xlr (microfon)
Bine ar fi sa ai si de backup.Cam astea ar fi asa minimum daca am uitat ceva am sa revin.
Bafta!
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde scarface » Lun Sep 14, 2009 10:01 am

Eu sunt de parere ca dai banii pe un amplificator care nu o sa il folosesti la capacitatea lui. Daca zici ca esti incepator, sigur o sa bubui ceva :lol: ... Ma600 are 600 W in 8 ohmi, iar hp15W are 200 W rms si 400 W program. Orienteaza-te spre un amplificator de maxim 400W pe canal. E si mai ieftin, si nu cred ca o sa le da atata putere sa strici ceva. Atunci cand vezi ca se aprind led-urile de clip la amplificator cred ca stii si tu sa reduci volumul.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde Kaa » Lun Sep 14, 2009 10:56 am

Pe la sfarsitul iernii dupa ce am 2-3 sonorizari depinde de situatie mi-as mai face 2 boxe.
Dar daca voi credeti ca nu are rost sa imi iau amplificator la puterea aceea ma orientez spre altceva.
Si sa inteleg ca blue tech este mai bun decat europower?



De material fonoabsorbant am vazut in selgros niste melana, erau niste pungute .. dar erau la materiale pentru constructii, o fi buna aia? .. cineva mi-a mai spus ca pot pune si polistiren. Sunt diferente intre melana, vatelina si buretele cofrat?
Si filtre pentru boxe, cam ce ar trebui sa iau? .. La astea nici nu stiu la ce sa ma uit ..
Kaa
 
Mesaje: 57
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:47 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Lun Sep 14, 2009 11:21 am

Poti sa iei amplificator de la Bluetech din seria MA,dar nu MA 600(Deocamdata nu ai ce face cu asa putere).Poti lua MA 300,400,cu puteri mai mici sau chiar T-Amp 1050,1400.Mai mult de atat nush daca ai nevoie momentan.
Behringer mie nu-mi plac la amplificatoare....
Cabluri poti merge la un magazin de specialitate si cei de acolo stiu sa iti deie cablurile importante,din calculator in mixer,din mixer in amplificator,din amplificator la boxe.
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde demential » Lun Sep 14, 2009 11:26 am

te-as ajuta si eu, dar nu ma pricep :)
stiu doar ca QSC au amplificatoare care au mers 5 ani fara probleme la cealalta firma cu care am colaborat :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Lun Sep 14, 2009 12:21 pm

Sa nu pui polistiren in incinte ca nu rezolvi nimic. Ocupa doar spatiu, adica iti mananca din volumul incintei. Dintre vatelina, melana si burete cofrat, buretele e cel mai bun, dar crede-ma ca nu simti nici o diferenta in sunet, pe oricare ai alege. :lol: ....

De la bluetech poti sa iti iei linistit MA300 ca vei face fata, iar referitor la QSC-uri, sunt niste amplificatoare extraordinare, dar si au pretul pe masura :roll: .... Daca iti permiti putem sa iti recomandam si Lab Gruppen.

L.E. Poti sa iei si MA600, nu zice nimeni ca nu, dar sa ai grija cu volumul.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 14, 2009 12:26 pm

Da sa sti ca Lab Gruppen :lol: .Cu hashpe powah merge de rupe :lol:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde soundsystem » Lun Sep 14, 2009 4:16 pm

mi se pare o mare prostie sa cumperi amplificator mai slab,stiind ca in viitorul apropiat o sa ai nevoie de unul mai puternic.Cumperi ma600 si gata,nu mai ai treaba.Ai si tu grija cu puterea data in boxe,doar nu o fi imposibil.Potentiometrele se pot lasa si la jumate,nu trebuie sa le dai la maxim.(parerea mea,tu faci cum crezi,sau cum zic majoritatea)
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde Kaa » Lun Sep 14, 2009 4:45 pm

Am hotarat ca nu are rost sa iau ceva slab doar pentru ca sunt la inceput, deci inca astept sfaturi cu amplificatoare care sa se incadreze in pretul celor doua care le-am dat ca exemplu(ma-600 si ep4000)
Kaa
 
Mesaje: 57
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:47 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Sep 14, 2009 10:11 pm

Eu atac 2 FR-uri Dynacord de 200W RMS, cu un EP2500 de la Berry, si totul merge absolut ok!
E adevarat ca nu pun potentiometrele de volum la maxim, ci pe la vreo 2/3 din volum.
Sunet placut si fiablilitate am obtinut de la ambele branduri, inca din 2004, de cand le folosesc in combinatia asta.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Lun Sep 21, 2009 4:15 am, modificat de 5 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 14, 2009 11:45 pm

Sunt de acord dar vazand un amplif dinasta ce are sub ''capota'' nu prea imi inspira incredere :) .Oricum isi face treaba chiar daca declara mai multi W .Eu nu am testat niciuna dar am auzit una asa la un event.Deci nu pot sa ma pronunta in necunostinta de cauza
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Sfat cumparare amplificator

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Vin Sep 18, 2009 1:19 am

Kaa scrie:Daca "demential" a spus: nu ma luati cu date tehnice ca nu stiu aproape nimic, eu va spun ca sunt si mai bata decat a fost demential la inceputul carierei.

Treaba sta asa, am 2 boxe pe 15' cu un driver(dimensiuni necunoscute) care daca nu ma insel sunt o firma chinezeasca, vlliodor parca. La aceste cutii am cumparat doua difuzoare p.audio hp15-w, si acum vreau sa le pun niste vata si alte filtre inauntru, dar nu am amplificare absolut deloc de aceea va cer sfatul vostru.

Pana acum ca variante am blue tech ma-600 si Europower 4000, dar inclin spre behringer. Probabil au putere prea mare pentru un incepator, dar vreau sa imi iau ceva mai puternic pentru un eventual update peste ceva luni.

Pe langa amplificator ce ar trebui sa imi cumpar? .. ma refer la cablaraie pentru amplificator boxe si mixer(care ma gandesc la un phonic am-220)


Manilor ia sa veniti la mine la atelier cand aveti timp si chef ca va fac eu un curs de initiere .Luam o tabla si explicam cu imagini cu tot. :lol:
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 29, 2009 5:43 pm

kaa ce ti-ai luat pana la urma ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Kaa » Dum Oct 18, 2009 2:36 pm

Nu am luat nimic inca, sunt cam debusolat si am avut si niste probleme financiare.
Am pe cineva in Uk, l-am pus sa se intereseze de un amplificator(in magazine) Behringer ep 4000 si i-a ghiciti ce pret mi-a spus? ..Nu mai tin minte pretul, dar oricum era mai scump ca la noi si nu cu 10-20ron, am zis bine .. or fi acolo mai scumpe asa ca am apelat la un prieten care face Germania destul de des, dar si aici acelasi rezultat.
Ori aparatele de la noi sunt "low-cost" adica pentru buzunarul romanului, cu piese mai proaste deci fidelitate mai proasta, ori in UK-Germania preturile sunt mai mari.
Eu ma gandisem sa aduc mai multe audio pro, si sa le vand la noi .. dar daca sunt mai scumpe am fost cam dezamagit.

Parerea voastra? .. Mie mi se pare imposibil sa fie mai scumpe ca la noi. Tineti cont ca transportul nu este inclus, si mai este si ala in jur de 300ron. Preturile sunt luate din magazine exclusiv pentru aparatura audio pro.
Kaa
 
Mesaje: 57
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:47 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 19, 2009 11:29 am

ca e mai scump in UK inteleg.
dar in germania ...
poate a gasit el cele mai scumpe magazine din germania :d care nu sunt reselleri directi ... sau cine stie.
poate fi adevarata chestiunea ca la noi vin chestiile reparate sau refurbished, dar sa nu fim paranoici. nu cred.
si la ei poate fi mai scump ca la noi, ca au alt venit lunar :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Oct 19, 2009 12:09 pm

eu l-am luat pe al meu de la Vali - http://www.magazinuldemuzica.ro/BEHRINGER-EUROPOWER-EP4000-_-157.html si am vazut ca la senia este mai eftin, dar mie Vali mi-a facut un discount foarte mare la momentula ala, pretul iesind cu mult sub senia la tot pachetul cumparat.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde Kaa » Lun Oct 19, 2009 12:13 pm

Da, dar la noi nu prea se importa direct de la producator, la noi tot din tarile mai dezvoltate se aduc, sau cel mult din depozite care sunt tot in acele tari, deci automat pretul va fi mai mare.
Mai dau un exemplu, din Germania un Pioneer cdj 100s este 320euro, in Romania este 1500ron, si cum am spus, in magazin special cu produse profesionale.

Eu nu am nici un venit, nu sunt angajat .. pot spera ca imi da pe gratis?:roll:
Poate ne lamureste si pe noi cineva care are un magazin sau care importa, desi nu cred ca si-ar strica reputatia punand la indoiala produsele care le vinde.
Kaa
 
Mesaje: 57
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:47 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 19, 2009 1:17 pm

pai 320 euro este 1372 ... strica un adaos de 128 ron ? :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Kaa » Lun Oct 19, 2009 2:33 pm

Eu am pus pretul la care a zis acel prieten ca mi-l poate aduce, fara comisioane ca nu imi ia .. dar banuiesc ca el nu mai pune si transportul, din moment ce el se duce aproape la 2 saptamani acolo mi-l aduce fara taxe de transport. Dar daca ar fi si cu transport, cum de in magazinele noastre sunt asa ieftine? ..


ma rog .... Pana acum tot la behringer ep4000 am ramas
Kaa
 
Mesaje: 57
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:47 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori