Sfat achizitionare procesor audio dinamic

Sfat achizitionare procesor audio dinamic

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Mai 10, 2013 12:02 pm

Cochetez de ceva vreme cu ideea achizitionarii unui procesor audio dinamic. Sunt asa de incantat si de multumit de cum imi suna winamp-ul cu un plug-in DSP pe care il folosesc de ani de zile fara nici un fel blocaje incat as vrea sa aceiasi dinamica si la sunetul redat prin intermediul Virtual DJ-ului.
Am sperat ca imbuntatirile din ultima perioada aduse la VDJ vor aduce ceva nou si procesorului de sunet software. Acum intr-adevar suna mai bine decat in trecut insa sunt dezamagit de functia de limiter adaugata asupra careia nu ai nici un fel de control si cateodata limiteaza mult prea aiurea, in special cand mixezi si ti se suprapun 2 beat-uri puternice.

As vrea sa adaug la jucariile mele un compresor/expandor/gate/limiter audio si ma gandeam la urmatoarele 2 jucarii :
BEHRINGER MDX1600 : http://www.senia.ro/mdx1600-procesor-di ... er-15556-3
BEHRINGER MDX2600 : http://www.senia.ro/mdx2600-procesor-di ... er-15557-3

Ati folosit asa ceva ? Ati fost multumiti ? Ati simtit diferente majore ? V-a ajutat ? A contat ? Ma complic prea mult si degeaba, stau mai bine fara asa ceva si imi vad de treaba ca si pana acum ?

Am inregistrat felul in care se aude Winamp-ul meu cu DSP-ul mentionat (DOWNLOAD). Pentru acest test am folosit setarea STANDARD. Cateva secunde este bypass, cateva activ :
Test plug in DSP.mp3

Va place cum suna ? E sunet prea ca la radio ?

PS : @marescosmin - as avea nevoie de un Orban Optimod, nu ? :P
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare procesor audio dinamic

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mai 12, 2013 6:25 pm

Salut, Cristi. Limiterul din vdj nu e musai sa-l folosesti, cred ca e gandit pentru cazurile in care nu ai mixer si il folosesti pe cel al vdj-ului. Eventual pentru siguranta setezi un 4dB la "volume headroom" in options. Cat despre pluginuri poate te uiti peste aste: http://www.bbesound.com/products/sonic-maximizers/sonic-sweet.aspx. Atunci cand au scos pluginul acum cativa ani l-am testat cu vdj si mi-a placut. Te lasau sa-l instalezi si sa-l testezi o vreme. Acum nu am mai incercat. Vezi, poate-ti place. Cred ca sonic maximizer am incercat. :)
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitionare procesor audio dinamic

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Mai 13, 2013 12:44 am

djcristian scrie:

PS : @marescosmin - as avea nevoie de un Orban Optimod, nu ? :P

Salut!
Da,ar fi colosal dar.... daca ai vedea cat costa!
Nici eu n-am avut bani de Orban dar am un Omnia 6 FM,de toata frumusetea! Este folosit ca procesor "final" in studioul meu.La el,este atasat mixerul digital Behringer X32.
Eu nu ma complic cu compresor la sonorizari,prefer calea cea mai simpla: Laptop - Mixer - Boxe active. Ma stie lumea ca.... sunt Winamp DJ :lol: ... de aceea pentru mine,Winamp este sfant!

P.S. - Acum am dat click pe LINK-urile tale:
Este bun asta: Fara rezerve!!! ;)
http://www.senia.ro/mdx2600-procesor-di ... er-15557-3
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitionare procesor audio dinamic

UNREAD_POSTde remy » Mie Iun 12, 2013 5:29 pm

mdx 2600 am folosit eu cu iulian rugina, concluzia: l-am vandut repede, de fapt il cumparase el la sfatul meu, daca vrei un sfat din partea mea: pe partea de procesare audio, in gama low cost behringer e slab... in afara de mixere si amplificatoare, tot ce am avut de la ei am vandut repede.... asta e....
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman


Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron