sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 euro

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Mar 09, 2013 5:13 pm

pai saptamana viitoare o sa ma duc ca-s ceva mai liber... macar de curiozitate :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Sâm Mar 09, 2013 6:01 pm

Rcf 725A + basi
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Mar 09, 2013 6:13 pm

bogdane basii pt rcf art 725 is grei cat china.... eu mi-s mai pirpiriu, caut ceva cat de cat usurel ;)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Dum Mar 10, 2013 1:19 am

Eu catre asa ceva as merge ...

http://www.rcfaudio.ro/art-905-as.php

Momentam am doua rcf 425 A de care sunt ft multumit. Merg fara bas si la 150 de pers. Si eu tind catre doua Rcf 725 A si un bas . Deja ce vrei tu este cam mult pt un botez sau o nunta. Stiu ca diferenta de sunet este mare cand ai si un bas dar iti cam rupi spinarea cand esti singur. Trebuie sa stii ca Rcf este mai greu decat un Jbl cu aprox 5 kg care se cunosc. Si eu am fost tentat de sistemul jbl tot din considerente de greutate dar cei de la Thomann mi-au recomandat rcf.
Pe de alta parte nu stiu ce bas gasesti tu si amplificat si sa aibe 20 kg
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde demential » Dum Mar 10, 2013 1:36 am

m-am abtinut cat am putut dar nu mai pot : cu 1000 euro iti iei frumos 2 B815NEO si ai cam rezolvat orice problema.
cu restul de 3500 euro stai o luna in Hawai.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mar 10, 2013 1:39 am

Chiar ma miram cum de nu zice nimeni nimic... :lol: :lol: :lol:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Mar 10, 2013 3:01 am

Din cate stiu esti multumit de sunetul actual, problema cu bass-ul zici ca ai rezolvat-o iei frumos si topurile si le duci la garantie, le strag baietii un pic si cu asta basta.Ai un sistem foarte bun ce rost are sa pierzi bani, trage de el inca 100 de evenimente si apoi il poti da linistit.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Dum Mar 10, 2013 10:58 am

De acord cu Sun ....cred ca iesi mult mai ieftin daca cumperi o trusa de surubelnite sau una de imbusuri si le strangi. Pe de alta parte cred ca multi dintre noi si-ar dori un sistem ca al tau . Eu unul da. Atata timp cat este in garantie nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Mar 10, 2013 3:05 pm

Iar faza cu Behrgenbier, omuletzul nostru mic si pitic doreste sa treaca de la un sistem JBL la ceva mai coios, nicidecum sa faca 10 pasi inapoi.

@ Manoka - Doar 10 pasi ? Am crezut ca destesti brandul Behringer mult mai intens :lol: . Ma asteptam la o afirmatie cu un minim de 100 de pasi inlusi in text.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Mar 10, 2013 3:17 pm

La bugetul asta de 4500 de euro, personal as achizitiona 2 buc dB Opera 915dx si 2 bucati dB Sub 15D. In total 3260 de euro. Cu restul banilor, as merge la lautari, cu demential. :)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Mar 10, 2013 4:13 pm

acum fiecare cu parerea lui....eu, sincer, as merge pe RCF...
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde CreB0 » Dum Mar 10, 2013 4:40 pm

RCF si dB Technologies sunt detinute si produse de aceeasi companie RCF Group http://www.rcf-group.it/homepage. dB este divizia (sa zicem) low cost a RCF.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Mar 11, 2013 11:29 pm

Eu zic s a te duci sa ascuti tot ce poti(inclusiv modelele noi de la yamaha si behringer in combinatie cu turbosound),apoi sa citesti si pe forumuri despre ele si sa iei orice in afara de jbl.(punct)!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Mar 18, 2013 3:44 pm

m-am tot documentat in dreapta si stanga si am ajuns la concluzia ca poate ar fi mai bine sa renunt la boxe pe plastic... stiu ca cele din lemn sunt ceva mai grele dar si sunetul e altul, in plus nu sunt mai niciodata singur la sonorizari...

asa ca ma gandesc sa iau in considerare si urmatoarele modele:
http://www.montarbo.com/prod/FIRE12A-649.html (circa 700 euro bucata)
http://www.montarbo.com/prod/EARTH118-628.html (circa 1200 euro bucata)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde George.B » Mie Mar 27, 2013 7:10 pm

Cutii lemn:
2 x QSC kW 122 + 2x QSC kW 181
Si s-a terminat smecheria :)
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Apr 02, 2013 8:16 pm

foarte buna sugestia lui marcoos - nu is de lemn dar o solutie ar fi si QSC k12 mult mai ieftine. iar 2 dastea si cu un k sub rup locul in 2. a si costa cam 3500 ron bucata din cate stiu eu. as pune asta in balanta cu yamaha ca tot se vb despre acest brand la aceiasi bani :lol: stiu is masochist, dar este bine sa fie oameni dispusi sa dea bani buni si pe produsele yamaha.....

daca si cand nu o sa mai fiu multumit de FBT (momentan nu prea vad sa se intample prea curand treaba asta, k12 o sa imi cumpar)

eu ti-am zis deja, nu vad de ce ai face acest pas - ai boxe foarte bune, pierzi prea multi bani acum, iar din experienta pot sa zic ca foarte greu o sa gasesti un bas mai frumos decat cel de jbl - legat de sateliti nu ma pot pronunta, pe partea de medii / inalte nu au excelat mai niciodata

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Apr 02, 2013 9:08 pm

pai subul ce il am eu nu e deloc wow... e departe de bass-ul pe care-l stiam de la jbl... marturie si faptul ca ma chinui de ceva timp sa-l vand si nu reusesc... se pare ca prx 618s e oaia neagra a seriei prx. Cand l-am luat era pur o chestiune de buget si greutate (32kg). Cu totul alta poveste este prx 618s-xlf dar acolo sarim la nivel de buget si greutate (37 kg). Cat despre sateliti e asa cum zici tu, nu au cine stie ce inalte, plus ca in ultimul timp carcasele vibreaza aiurea... recunosc ca atunci cand am inceput sa-mi construiesc sistemul audio eram varza la tot ce inseamna cunostintele despre boxe, controllere etc etc... marturie sta si faptul ca intre timp am scapat de controllerul american audio si am trecut pe denon de care sunt foarte multumit, am luat pt backup o placa audio de la native instruments etc etc... evident ca acum am inceput sa capat si putina experienta... insa la nivelul boxelor si aici e ca si in romania, e dificil sa gasesti undeva magazine specializate unde sa gasesti anumite modele de boxe iar daca esti norocos sa le gasesti, nu le da drumu' nici sa-i tai cu drujba... de asta incercam sa adun cat mai multe feedbackuri inainte da iau o decizie definitiva... stiu ca parerile sunt subiective, dar incerc sa iau in considerare cat mai multe variante ;)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 07, 2013 12:15 pm

Eu tot nu inteleg cum nu suna basul tau...ale mele in afara de faptul ca s-au stricat(cu noroc in garantie) nu ma pot plange de faptul ca nu suna bine(desi sunt mai slabe ca si putere ca al tau)...baietii l-au auzit la intalnire!
Iar referitor la boxe vibratul e din interior,mai exact are ceva fire care ar trebui sa fie fixate(nici la mine nu erau) si pot vibra si deasemenea in plus are o bucata de burete fonoabsorbant destul de mare in interior care se poate sa nu fie fixat cum trebuie,deci iti recomand sa-ti cumperi un imbus de 3 si sa le desfaci sa fixezi cablurile si buretele si se rezolva cu vibratul aiurea(eu am rezolvat asa la boxa ce am reparat-o),stiu nu e ok ca la banii care am dat pe ele sa facem noi interventii din astea insa se pare ca in ultima vreme atentia la detalii este tot mai inexistenta!
Ultima oară modificat de Sorinus pe Dum Apr 07, 2013 8:33 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Apr 07, 2013 5:55 pm

Pur si simplu nu suna cum trebuie... iar chestia asta ti-o poate confirma si un tip din sibiu care si-a cumparat o caruta de boxe jbl, inculsiv suburi jbl prx 618s si jbl prx 618s-xlf. Modelului 618s i-a facut retur exact din acelasi motiv.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat sistem audio nou (boxe si sub) - buget maxim 4500 e

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 07, 2013 8:32 pm

Te referi la dj nick din sibiu?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron