Statie 550 w boxe de 900 e rms

Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Dum Ian 13, 2013 9:25 pm

Va salut colegi dj. Am o statie ep 4000 550w rms pe canal in 8 ohmi, as dori sa achizitionez 2 boxe power audio de 900 w rms. se poate arde statia in conditiile astea? o pot folosi la capacitate maxima? sa merg cu ea in " blana"?. Astept raspunsurile voastre.
mihaitza_uno@yahoo.com sau pe forum
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Ian 14, 2013 12:54 am

da, poti merge linistit cu ea. statia poate sa fie chiar mai puternica decat boxele, important este sa dai semnal curat, fara distorsiuni. ce model de boxe vrei sa-ti iei? cu ce difuzoare si la ce pret?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Ian 14, 2013 2:22 am

djlanuntisibotezuri scrie:Va salut colegi dj. Am o statie ep 4000 550w rms pe canal in 8 ohmi, as dori sa achizitionez 2 boxe power audio de 900 w rms. se poate arde statia in conditiile astea? o pot folosi la capacitate maxima? sa merg cu ea in " blana"?. Astept raspunsurile voastre.
mihaitza_uno@yahoo.com sau pe forum

Salut si bine ai venit pe forum!
La statia ce o detii,este OK daca vei pune boxe de 900W RMS si (obligatoriu) tot pe 8 ohmi! Nu se arde nimic dar cu "mersul in blana",este cea mai mare prostie!
O statie functioneaza corect cand NU INTRA IN CLIP!!! Nu tip la tine,te indrum numai ca sa nu gresesti! Daca poti,nu cumpara boxe facute de "Nea Bartic"... o fi el pianist excelent,are studii in domeniul muzical dar face boxe in "dosul surii" care suna ca pixu'!
Cumpara tot incinte acustice facute de Behringer,cel putin Behringer este acustician si Inginer de sunet cu studii in domeniu! In plus,Behringer este o firma care chiar are un renume! Power audio,este o firma... amatoriceasca,sa nu spun alte cuvinte! Ce creaza ei,sunt cutii urlatoare in regim DIY,n-au absolut nicio treaba cu acustica! Am ascultat Power audio,fac galagie la fel ca si Vlliodor numai ca Bartic (n-o sa-i spun in viata mea,DOMN... astuia,copilandrului astuia),se incapataneaza sa le echipeze cu difuzoare mai performante... pacat de difuzoare ca sunt bune si sunt bagate in cutii doar ca sa urle!
Stiu,nea Bartic,uraste Behringer,are un tropism pentru amplifurile marca "Ecler"... bine ca nu savarina sau belcolada :D ! Dar el NU stie inca (desi are specilalizari si pe afara),cum suna la adevarata valoare,sculele Behringer si se incapataneaza sa vada formatii adevarate,ce folosesc scule fabricate de Behringer si al sau holding!
Revenind la tine,ai amplif bun,foloseste-l la trei sferturi din cursa potentiometrului,NU intra cu el in "clip",respecta rezistenta ohmica a boxelor (8 ohmi) si orienteaza-te spre Behringer!
Uite LINK-uri catre ce iti trebuie ca boxe:
http://www.behringer.com/EN/Products/B1520-PRO.aspx
http://www.behringer.com/EN/Products/VP1520.aspx
sau pagina generala cu boxe pasive si iti alegi tu,modelul.Cauti apoi,tot cu Googu un magazin din Romania unde sunt distribuite boxele,cumperi si bafta! ;)
http://www.behringer.com/EN/Category/Lo ... spx?s=B100
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Ian 14, 2013 10:59 am

Sa nu-mi spui ca si boxele din ABS sunt facute de Mircea Bartic ca-mi bag unghia in gat!

Apropo, intra pe site-ul P-Audio sa vezi ce produse dezvolta
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde remy » Lun Ian 14, 2013 4:04 pm

@marescosmin, daca pana acum am apreciat opiniile tale, de data asta nu ma pot abtine sa nu te contrazic, nu ma asteptam sa ai o asa parere proasta despre dl. Bartic, nu stiu daca il cunosti pe omul asta, nu stiu daca ai vazut atelierul unde confectioneaza boxele, nu stiu cat de mult ai ananlizat filtrele facute de DNA, dar sa spui ca sant niste chestii urlatoare, mi se pare cel putin o aberatie ! Am avut ocazia sa-l cunosc pe Mircea personal, am fost la Iasi, am vazut cu ochii mei ce face si cum, si o intrebare, de ce obligatoriu boxe tot pe 8 ohmi!?
@pedros, da boxele P.A, sant asamblate de dl Bartic, cu difuzoare PA sau Selenium, apropo, eu am boxe cu Selenium si drivere P.A, SI SANT FOARTE MULTUMIT !!!
Ultima oară modificat de remy pe Lun Ian 14, 2013 4:11 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde remy » Lun Ian 14, 2013 4:07 pm

djlanuntisibotezuri scrie:Va salut colegi dj. Am o statie ep 4000 550w rms pe canal in 8 ohmi, as dori sa achizitionez 2 boxe power audio de 900 w rms. se poate arde statia in conditiile astea? o pot folosi la capacitate maxima? sa merg cu ea in " blana"?. Astept raspunsurile voastre.
mihaitza_uno@yahoo.com sau pe forum


scuze de intrebare, ce se mai preda la orele de fizica in liceu !? este aberant sa nu stii ce e aia putere, rezistenta... :??
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Ian 14, 2013 4:51 pm

remy scrie:@pedros, da boxele P.A, sant asamblate de dl Bartic, cu difuzoare PA sau Selenium, apropo, eu am boxe cu Selenium si drivere P.A, SI SANT FOARTE MULTUMIT !!!


era o intrebare retorica :) stiu ca boxele sunt asamblate de Mircea, vroiam sa spun ca el nu are cum sa produca incinte din ABS, astea sunt importate, deci ma indoiesc ca sunt facute "in dosul surii"
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Ian 14, 2013 10:06 pm

@ marescosmin - ai tendinta sa fi misogin....mai da ochelarii aia de cal jos din cand in cand....stiu ca pentru tine exista doar behringer...eu folosesc de aproape 2 ani boxe facute de mircea la iasi. am facut numai cu 2 sateliti nunta de 200 persoane si s-a auzit si bine, si tare....asa ca poti sa spui tu mult si bine ca nu se aud bine....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Lun Ian 14, 2013 10:26 pm

deci dragi colegi sa inteleg k este ok daca merg cu un ep 4000 la 2 boxe de 800 w rms. conditia este sa fie daca cam la " ora 3" nu? multam d raspunsuri
Legat de power audio c pareri aveti?
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Lun Ian 14, 2013 10:29 pm

da, poti merge linistit cu ea. statia poate sa fie chiar mai puternica decat boxele, important este sa dai semnal curat, fara distorsiuni. ce model de boxe vrei sa-ti iei? cu ce difuzoare si la ce pret?

Club F-1520N
Difuzoare utilizate : 15" + 2" driver (integral Neodymium)
Putere: 1000W AES / 2000W Program
Impedanta: 8 ohmi
Sensibilitate: 99 dB/1W
SPL Maxim: 132 dB (continuu), 135dB (Program)
Gama frecvente reprodusa (-6 dB): 45-20000Hz
Dispersie: 90x40 sau 60x40 (sunt disponibile doua variante)
Greutate: 20Kg
boxele astea vreau sa le achizitionez crezi k merg la EP 4000?
MS
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Ian 14, 2013 11:05 pm

Cel putin din specificatii par niste boxe f bune, as fi foarte curios sa le aud.
Cred ca la 2 topuri de 64 de mil poti investi si intr-o statie buna.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde George.B » Mar Ian 15, 2013 1:36 am

DJ Sun scrie:Cel putin din specificatii par niste boxe f bune, as fi foarte curios sa le aud.
Cred ca la 2 topuri de 64 de mil poti investi si intr-o statie buna.


+1

Amplificatorul tau este unul foarte bun. Insa la un moment dat cu siguranta vei avea tendinta sa ridici volumul daca vrei sa folosesti decat cele doua boxe la petreceri mai mari. In conditiile in care vrei sa-l folosesti in 8 ohmi/stereo, atunci e posibil ca la volume mari sa bagi distorsiuni in boxe, puterea lui fiind doar de 550 w RMS /canal.
Astfel incat daca tii neaparat sa mergi pe un sistem de sunet pasiv, recomandarea mea ar fi sa cumperi un amplificator care sa depaseasca puterea RMS a boxelor prezentate de tine.

Daca o sa citesti cu atentie acest forum, o sa vezi ca marea majoritate a colegilor se indreapta catre sisteme de sunet active. Te sfatuiesc sa iei in considerare si acest aspect. Vei avea de castigat atat din punct de vedere al imaginii cat si al calitatii. Nu spun ca cele de la Mircea Bartic nu sunt de calitate. Insa nu vei gasi nici pe departe atatea detalii despre ele cate ai putea gasi despre alte modele active consacrate care sunt folosite cu succes de foarte multi colegi de breasla. Plus ca acelea vor avea intotdeauna eticheta de boxe "facute". Te asigur ca acea eticheta va cantari foarte mult daca vreodata o sa incerci sa le vinzi sau cand vei fi intrebat de anumiti clienti ce echipamente folosesti.

Pe langa cei 64 de mil, poti sa mai obtii inca 10 - 11 mil pe EP 4000, iar cu 75 mil, crede-ma ... chiar ai de unde sa-ti alegi niste boxe active mai mult decat decente.
Ultima oară modificat de George.B pe Mar Ian 15, 2013 3:24 am, modificat 1 dată în total.
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Ian 15, 2013 2:28 am

Eu merg numai pe active,prietenii stiu de ce!
O sa si dezvolt maine,acum este 1,28 cand va scriu si mi-e un sooooomnnnn.... ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde cris » Mar Ian 15, 2013 6:53 pm

Atentie: standardul AES nu inseamna RMS! Puterile masurate in AES sunt mai mari cu 15-20% decat RMS, deci acel difuzor va fi in RMS de 800W.

Legat de firma dlui Bartic vs altele nu pot decat sa am cuvinte de apreciere.
Am cumparat in urma cu cativa ani 2 sateliti (care nu arata in niciun caz ca unele "facute"). N-au avut nicio problema Fuego, Latin Expres, Sanda Ladosi, Ilie Rosu, Vali Craciunescu si muuulti altii sa cante pe ele. Daca as fi venit cu berry - sigur da. Dupa cca 2 ani, printre altele, s-a schimbat si "profilul" activitatii, mergand 80% ca DJ, restul live, facand necesara modificarea filtrelor. A fost necesar sa dau un mail si un telefon si am fost invitat cu boxele la Turnu Severin, la dl. Dan. In ziua si la ora stabilita am fost prezent si, de la ora 13 la ora 18, dl. Dan a "bibilit" filtrele pana cand au sunat cum am vrut eu. Absolut gratis! Am indoieli ca vreun dealer (din cati cunosc eu) iti schimba incinta (ca de modificari - nici pomeneala) dupa mai mult de 2 zile! Asa ca - tot respectul. In privinta performantelor - "de cati bani, atata peste!" - e valabil la toate firmele si produsele. Si ei, ca absolut toti, au si produse "entry level" si produse de top. Un alt aspect este ca ei iti vand un produs fara specificatii mincinoase.

In privinta produselor berry: am folosit si folosesc. Unele si-au meritat banii, de altele nu am stiut cum sa scap mai repede.
EP-urile au fost mai reusite (desi EP4000 = EP2500 cu cosmetica aferenta). Merg bine, daca nu le tii in clip sau 4 ohmi, cand se incalzesc cam mult. Nu au cine stie ce dinamica, dar iti faci treaba. Dupa cca 1 an - tre curatate potentiometrele si ventilatoarele. Cele din serii noi (EPX si INuke) suna metalic, cel putin ce am ascultat eu.
Mixerele - slabe rau (de evitat!). Corectiile ciudate, faderele nefiabile, crossfaderele au o curba curioasa... Cel putin seria VMX.
Boxele sunt OK - doar daca ai in vedere cat costa. Nu suna prea grozav, dar... sunt ieftine si relativ OK. (la active stabilizator - obligatoriu). Suburile sunt super grele si ineficiente. Am avut ocazia sa compar Pulsarul (marca "Bartic") cu berry. Diferente enorme la toate capitolele (Pulsarul 20 kg - berry 45, SPL, directivitate, claritate incomparabile in defavoarea Berry).

Sfatul meu
Nu prea inteleg de ce vrei niste boxe asa de mari? Mai bine pui 4 de putere mai mica: castigi in flexibilitate, vei putea avea un control mai bun si vor fi si mai ieftin de amplificat.
Un amplif bun de minim 1.000 W/8 ohmi e si scump si greu! Oricum EP-ul va fi ineficient. Dupa 75% din putere, pe fr-uri, va intra sigur in clip, se va incalzi, deci pe undeva la 400W/8 ohmi (maxim) te vei opri.
De ce nu iti iei niste boxe cu SPL mare dar de 400W??? Vor fi mult mai ieftine! La cate petreceri/an crezi ca vei da cu 1.000W/canal ? Ai luat in calcul ca vei avea nevoie, la un moment dat (si) de sub(uri)?
La 2 fr-uri de 4-500W/15 inch vei avea nevoie de 2 suburi de 18' atacate cu minim 800W (in conditii de SPL rezonabil la ambele). Calculeaza tu la 1.000W/satelit ce suburi vei avea nevoie pentru un sunet echilibrat.
NU te lua dupa specificatiile activelor cu "1000W"! Sunt puteri burst (de varf) care se ating doar ptr cateva milisecunde si doar in anumite conditii la majoritatea producatorilor. Puterea "utilizabila" e muuult mai mica. Uita-te la difuzoarele de la seria Live de la Ev. Si pe active si pe pasive sunt aceleasi difuzoare. Cum D-zeu wooferele de 400W pe pasive scot 400 si pe active 1000???

In privinta "activelor" ia in calcul ca va trebui sa cumperi si sa cari si un stabilizator.
Nu cari mai bine un amplificator ???

Daca esti din Buc sau pe aproape te invit (ca pe oricine doreste) sa asculte niste boxe "facute".
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Mar Ian 15, 2013 9:49 pm

ms frumos cris. uite id meu djlanuntisibotezuri@yahoo.com poate vb mai multe
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Ian 16, 2013 3:09 pm

Sunt slabe sansele sa se arda atata timp cat semnalul dat este clar, nedistorsionat si volumele tinute la ora 3. In schimb nu vei avea randament maxim deoarece boxele pot mai mult dar amplificatorul nu ii poate furniza cat au ele nevoie. Pentru ca tie nu-ti plac solutiile active, ca solutie pasiva deplina la dilema ta actuala iti recomand inca odata un amplificator Behringer iNUKE 6000 DSP ;).
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Ian 16, 2013 3:12 pm

sau daca vrei am eu un amplificator de vanzare, Elmuz HQ 8.5, 2x850W
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djcristian » Joi Ian 17, 2013 4:27 pm

djpedros scrie:sau daca vrei am eu un amplificator de vanzare, Elmuz HQ 8.5, 2x850W


sau daca vrei iti dau eu boxe compatibile 100% cu statia ta ;) , Behringer B1520PRO . Super oferta, buy now, click here, here and here ! :P
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Mie Ian 23, 2013 12:29 am

am behringher b 1520 pro cred k sunt compatibile cu ep 4000 :8
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Statie 550 w boxe de 900 e rms

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Ian 23, 2013 9:47 pm

Sa le stapanesti sanatos si sa le amortizezi cu repeziciune ;) !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron