Masina fum greu

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Oct 11, 2012 8:46 pm

Tocmai am discutat telefonic cu Dl Bogdan de la dioxid.ro referitor la masini de fum greu(eu am mai discutat cu el si la inceputul anului) si mi-a promis ca isi face cont pentru a discuta/propune/ajuta la tot ce tine de masini de fum greu si gheata carbonica...omul este foarte deschis asa ca asteptam sa-si faca aparitia pe forum pentru a discuta amanunte!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Oct 11, 2012 8:53 pm

Si eu am discutat la un moment dat cu el si la fel mi-a lasat o impresie buna.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Nospheratu » Vin Oct 12, 2012 7:31 pm

Perfect, am ajuns intre voi! Eu sunt Bogdan (fara Dl.) si va stau la dispozitie cu tot ce stiu despre gheata carbonica si masinile de fum greu. Pentru cei care nu au ajuns in facebook-ul meu:

http://www.facebook.com/gheata.dioxid#! ... =1&theater

Noi practic (echipa GKO-Dioxid.ro) ne jucam cu gheata carbonica de ceva ani buni si zic eu ca nu prea mai avem secrete. Am testat toate masinile posibile cu gheata carbonica si am am construit (e mult spus produs) o masina in care am corectat tot ce nu ne-a placut la cele existente. Am reusit sa punem o punem la punct dupa sute de ore de munca si probe. Doream sa trecem la productie de serie dar ne-am lovit de o manopera costisitoare si lipsa de timp. Perfectionist din fire, am plecat de la o masina simpla si am tot plusat (motiv pentru care si pretul s-a tot ridicat), adaugand un controller digital al temperaturii, senzori de nivel al apei, protectii electronice pentru lipsa apa, supraincalzire, telecomanda etc. Nu am produs multe, sunt doar cateva vandute in Ro si cateva in afara tarii, inca nu sunt hotarat daca voi continua productia, pe moment avem materiale pentru vreo 20 de masini dar timp nici pentru una... Tehnologic e costisitor modelul nostru, vorbim de polietilena debitata cu mare precizie pe freza CNC, asamblare prin sudura cu electrod de polietilena, filete in plastic, vasul de pt gheata realizat din aluminiu perforat si asamblat prin brazare, izolare cu doua tipuri de silicon special etc. In concluzie, am hotarat sa dam toate informatiile necesare oricui doreste sa isi construiasca o masina de fum greu cu gheata carbonica, mai simpla sau mai complexa, si absolut orice va intereseaza legat de produsul 'gheata carbonica' in sine sau de aplicatiile lui. Nimic nu este secret! Am o singura conditie, sa ma contactati pe cat posibil personal (va astept oricand in Bucuresti la atelierul nostru - zona Militari), sa aveti rabdare daca nu intotdeauna reusesc sa raspund solicitarilor in timp util si sa nu imi cereti sa fac acest lucru prin telefon (cel putin jumatate de zi stau la telefon si imi vine sa il ingrop cand suna)... In rest, no problem, va stau la dispozitie cu tot ce stiu!
Avatar utilizator
Nospheratu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 11, 2012 7:53 pm
Localitate: Bucuresti si Aptos CA, US

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Oct 12, 2012 8:26 pm

Bine ai venit pe forum,te asteptam si cu alte postari/precizari iar eu unul ma abonez la o masina de fum greu daca reusesti sa mai faci una pana prin februarie(si binenteles daca ne faci si un discont membrilor comunitatii djfotovideo :) )
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Oct 12, 2012 8:40 pm

Bine ati venit pe forumul nostru.
Exact la aspectul asta ma gandeam si eu cred ca suntem vreo 5 interesati, deci ati putea face o serie de 5 dintr-un foc special pentru dj comunitatii noastre.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Oct 12, 2012 11:16 pm

treceti-ma si pe mine pe lista!
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde djpedros » Sâm Oct 13, 2012 11:20 am

sau sa ne dea schema si ne-o construim singuri. si dupa aceea are exclusivitate la livrare de gheata carbonica :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Oct 13, 2012 11:36 am

dragi colegi, eu am dat un numar de 5 pentru ca stiam aprox.cam cati colegi sunt interesati, va rog nu mai puneti peste acel numar ca iar dam in altele, doritori sunt urmatori:
sorinus
djsun (plus un prieten deci 2 buc)
manoka
djpedros

concret 5 buc, dar asta bineinteles tinand cont si de factorul financiar.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Nospheratu » Sâm Oct 13, 2012 7:13 pm

Wow, se ingroasa gluma... :)

Deci: din pacate mai devreme de decembrie nu ma vad apucandu-ma de masini - sunt foarte prins cu latura industriala a afacerii mele (distributia de echipamente de curatare cu gheata carbonica), nu ca s-ar fi revigorat economia dar multe fabrici ori au de terminat un buget nefolosit ori isi calculeaza bugetul pe anul viitor, cert e ca de vreo 3 saptamani am rupt drumurile in toata tara la prezentari, probe si demonstratii. Intre 22 oct si 4 nov plec pe fuga la cealalta 'acasa' in California, am si p-acolo o expozitie unde vreau sa ajung, sper sa vin si cu ceva noutati, dupa care ma retrag in barlog la iernat si produs masini de fum greu. Ca si pret, varianta full a masinii pentru baietii de aici va fi 3500 lei (cea care in mod curent am pretuit-o la 4000 de lei). Nu e o mare scadere dar credeti-ma este tot ce pot sa fac. N-as vrea sa scad la pret in detrimentul unei variante cu mai putine protectii sau mai simplista - credeti-ma veti primi ceea ce platiti (pretul este acelasi ca si pentru LeMaitre Peasouper care este nimic mai mult de o cutie cu o rezistenta, un cos si o manivela - nici macar un intrerupator nu are).

Pentru cei care vor planurile: in momentul in care incep prima masina voi face un tutorial cu multe poze si detaliile explicate babeste. Pentru cei care au spirit practic voi incerca sa fac mai repede o schita cu regulile de baza care trebuiesc respectate (forma si dimensiunile vasului in care sta gheata carbonica, volumul de apa ce trebuie incalzita si, cel mai important, raportul de gheata carbonica care trebuie sa fie scufundata in apa pentru a ajunge la un efect de fum greu constant pe durata a 4-6 minute).

In privinta distributiei de gheata carbonica, nici aici nu pun conditii: fiecare este liber sa ia de unde doreste si crede ca ii este mai bine, eu stiu cum sa imi multumesc clientii si permanent incerc sa imi imbunatatesc serviciile. Daca cineva a avut vreodata cea mai mica problema sau nemultumire in ultimii 6 ani cu vreun serviciu de-al meu, este liber sa le faca publice. Va dau doar un exemplu: numai cutiile noastre cu gheata carbonica sunt ambalate special (de ce numai ale noastre? pentru ca asta implica costuri suplimentare iar concurentii nostri stau pe ideea ca merge si asa). Tot ce pleaca de la noi in tara, prin curierate, sunt trase in folie speciala aluminizata si ambalaj suplimentar de carton, cand ai 40 grade afara si o cutie sta in tranzit pana la 24 de ore, chiar daca ambalarea e mai scumpa decat cele cateva kg pierdute, prefer sa ajunga in mana clientului o cantitate cat mai aproape de cea platita. Cam asta e (sau trebuie sa fie) pozitia fata de o afacere si toti stim ca n-avem incotro decat sa stam 'capra' (nu chiar, da' p-aproape) in fata clientilor, de la ei vin banii si prin ei crestem...

Toate cele bune
Ultima oară modificat de Nospheratu pe Sâm Oct 13, 2012 7:21 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Nospheratu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 11, 2012 7:53 pm
Localitate: Bucuresti si Aptos CA, US

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Oct 13, 2012 7:57 pm

Dupa cum am spus si eu vreau una,insa cu conditia sa fie gata pana la inceputul lui martie!
Multumin de reducere,consider ca pretul este corect si o ultima inbtrebare referitor la garantie,sper ca primim o garantie de 2 ani :) si sper ca avem asigurat serviceul si dupa iesirea din garantie!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Oct 13, 2012 8:28 pm

Am si eu o intrebare: cam cat cantareste masina de fum pe care o propuneţi membrilor acestei comunităţi?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Nospheratu » Sâm Oct 13, 2012 10:10 pm

Masina cantareste cam 18-20 kg (sincer n-am cantarit-o dar o sa o fac), legat de garantie si post garantie sigur ca are, nu stiu inca daca 2 ani dar unul sigur, postgarantie fara probleme.
Avatar utilizator
Nospheratu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 11, 2012 7:53 pm
Localitate: Bucuresti si Aptos CA, US

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Oct 15, 2012 10:44 pm

masina poate fi realizata cu modul wireless pentru comanda? vb strict in cazul meu? daca da, cat cat estimezi ca va ridica costul?

merci
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Oct 16, 2012 7:27 am

The_Mack scrie:masina poate fi realizata cu modul wireless pentru comanda? vb strict in cazul meu? daca da, cat cat estimezi ca va ridica costul?

merci

Bro vei ca masina are deja modul whirless
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Oct 16, 2012 7:16 pm

a ok, este bine atunci ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Nospheratu » Mar Oct 16, 2012 11:03 pm

Exact!
Avatar utilizator
Nospheratu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 11, 2012 7:53 pm
Localitate: Bucuresti si Aptos CA, US

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Oct 17, 2012 8:40 am

Nospheratu scrie:Exact!

deci sa inteleg ca e oficial,la sfarsitul lui februarie toti care ne-am exprimat dorinta vom avea catw o masina de fum
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Oct 17, 2012 10:15 am

vreau sa imi exprim si eu dorinta si sa fiu pus la socoteala acolo.
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde shofydj4party » Vin Oct 19, 2012 12:41 pm

eu folosesc de ceva timp ,fum greu ,miri de saptamana trecuta isi inchiriasara deja masina si artifici ,aceasta masina era cu gheata carbonica ,ce vedeti voi prin filmuletele de prezentare e foarte exagerat ,din punctul meu de vedere nu se merita sa dai atatia bani pe masina asta ,lumea e curioasa si vrea dar in scurt timp isi vor da seama ca e un mare fassssss ,,eu folosec o masina clasica cu fum de 2200w care a fost modificata pro ,pentru fum greu ,e un principiu simplu fumul trece pintrun recipient plin cu gheata devine greu si sta jos ,efectul la iceput e mult mai spectaculos ,dansul mirilor dureaza 3 minute si fumul incepe sa se ridice dupa un min , modificarile au costat 500 de lei ,gheata folosesc de max 30 lei toata seara ,eu ofer masina asta in pachetul standard ,avantajul un mare atu in fata celor care iau bani pentru asta .deci raspunsul meu este gheata normala ...
DENON 3700 mix DENON DNX 1100 ,Traktor s2 Macbook Pro
Nu incerca sa ii multumesti pe totii.Tel 0765441397
shofydj4party
 
Mesaje: 75
Membru din: Lun Feb 07, 2011 7:46 pm
Localitate: craiova

Re: Masina fum greu

UNREAD_POSTde Nospheratu » Vin Oct 19, 2012 10:37 pm

...nimic mai simplu, faceti fum cu glicol si il raciti cu ce vreti, no problem, poate aflam si cum e cu metoda de modificare pro, desi cine stie, cunoaste :)

Uite o masina nemodificata pro, construita pro, sa faca chestia asta (Antari Ice101), din principiul ei de functionare s-a inspirat 'modificarea pro', ia sa vedem ce facem cu haze-ul total cand se ridica fumul:

http://www.youtube.com/watch?v=W5_LNfS7 ... ature=plcp

...e bun si asta, tot fum e, daca nu te prinde fotografu' sa te ia la palme, ai avantajul ca de la minutul 2 se poate fura usor mireasa, din pacate la videoclip am tras 5 duble cu ventilari prelungi intre ele (exasperasem si producator si band)...

apoi hai sa vedem doua momente reale, filmate cu telefonul pe viteza:

http://youtu.be/I0W_YRieBcg (in asta din fericire se vede si masina de fum, ai mei cand ies cu ele la event-uri de obicei uita sa filmeze)

http://youtu.be/OkN3UxMM-X8

Fiecare e liber lucreze cum vrea si cu ce vrea dar sa promiti una si sa iasa (chiar si gratuit) alta, parca mai plangea cineva pe aici de fenomen...

Astept lista de retrageri de pe lista...

Bafta tuturor!
Avatar utilizator
Nospheratu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 11, 2012 7:53 pm
Localitate: Bucuresti si Aptos CA, US

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori