Achizitie scule Thomann vs magazine din Romania

Achizitie scule Thomann vs magazine din Romania

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Mar Iun 19, 2012 11:11 pm

Cred ca este tardiv dar eu am cumparat de la muzica un Shure Pg24/Pg 58 nou..cu 890 ron ...Aprox ca la Thomann dar cu garantie in tara .
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: cumpar Sennheiser Freeport sau Shure PG24/PG58

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mie Iun 20, 2012 4:00 pm

Sa va spun cum functioneaza garantia la thoman

1. Suni frumos la iei sau trimiti un email cu o copie dupa factura sau dupa garantie, si le spui ca produsul nu mai merge . (se discuta in romaneste)

2. Primesti pe email , o foaie A4 cu un cod de bare si adresa de expeditie .

3. Printezi foaia , o lipesti pe cutia produsului ,pui o copie dupa factura in cutie(in loc de garantie) o duci la posta si nu trebuie sa mai completezi nimic .

4.TRANSPORTUL ESTE GRATUIT DUS - GRATUIT INTORS (ai un awb si poti urmari starea coletului (ex. primit THOMANN - trimis in service- in curs de remediere- reambalat- expediat - livrat - cu fan courier)

5. Nu platesti absolut nimic pe transport dus - intors , nu trebuie sa te certi cu nimeni, daca ai pierdut certificatul de garantie se poate inlocui cu o copie dupa factura,

IN ROMANIA E PE DOS :

1. te certi cu cei de la firma, ca de fapt au numai 12 luni garantie nu mai au 24.
2. platesti curierul si dus si intors adica cam 230 RON pt 24 KG cat are o boxa
3. astepti , dai zeci de telefoane si ti se acreste de dat telefoane, pana vine produsul inapoi .


apare intrebarea :

PETRU CE SA ALEGI GARANTIE IN ROMANIA ?
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: cumpar Sennheiser Freeport sau Shure PG24/PG58

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Iun 20, 2012 5:27 pm

confirm cele spuse de catre gabi, asta desi pe site-ul thomann la retur (aici ma refer strict la faptul ca in cele 30 de zile de la achizitie m-am declarat nemultumit de produs si vreau sa il fac retur fie sa primesc banii platiti, fie sa il schimb cu un alt produs) apare ca platesti 30 de euro si 30 de euro la produsul pe care il primesti.

primesti o hartie cu cod de bare de la thomann, hartie pe care o lipesti pe colet, mergi frumos la posta romana, le pui coletul in brate fara nici un cost pentru tine, cand coletul ajunge la thomann iti crediteaza contul cu suma platita pe produs, iar tu fie ceri sa primesti acei bani, fie cumperi alt produs. civilizat si cu respect - ma indoiesc sincer ca in romania beneficiezi de astfel de servicii
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: cumpar Sennheiser Freeport sau Shure PG24/PG58

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Iun 20, 2012 8:51 pm

Sunt si eu in aceeasi problema,e sound mi-a oferit 24 luni la garantie,importatorul jbl 12 luni cica
Pna la urma cica plateste e-soundul reparatia si transportul(eu il platesc dus intors si apoi imi dau ei banii inapoi cica)insa de o saptamana nu stiu nimic de sub,l-am trimis i-am tot sunat si imi tot explica ca,cand vor sti ceva ma anunta ei...probabil ca pe la toamna cand se incheie sezonul il voi primi si eu,deci clar fan thomann!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: cumpar Sennheiser Freeport sau Shure PG24/PG58

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Mie Iun 20, 2012 11:13 pm

....na ca am creat discutii aiurea fara sa vreau. O intrebare va rog pt fanii de thomann . Daca cumpar de la ei ceva lumini in cat timp ajung in tara , ...Bucuresti ?
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: cumpar Sennheiser Freeport sau Shure PG24/PG58

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Iun 20, 2012 11:19 pm

nu este vb despre fan thomann, ci este vb despre fan buzunarul meu si respectul lor fata de clienti. tu pana la urma cumperi de unde vrei. legat de termen de livrare, acesta este foarte rapid, undeva la 2, 3 zile lucratoare din momentul in care iti confirma expedetia produselor
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Achizitie scule Thomann vs magazine din Romania

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Iun 21, 2012 9:41 am

Salut !
La mine a fost asa :
In Bucuresti a ajuns in 3 zile , dupa care mai fac doua zile pana ajung in provincie .
De la data plasarii comenzii, ai un AWB cu ajutorul caruia pe site-ul Thomann vezi unde se afla coletul.


Pentru colegul cu basul trimis in garantie, daca spun ca ai doar 12 luni din 24 luni .

1. Le trimiti pe imei intreabarea cu perioada de garantie ca SA AI RASPUNSUL SCRIS .

2. Dupa care suni la protectia consumatorului, iti spune o tipa exact ce trebuie sa faci (trimiti un email cu o cerere si o copie dupa factura si chitanta ) . Este lege in Romania care spune ca orice produs electronic are garantie 24 de luni .

3. Suni frumos la magazin , le povestesti ca ai sunat la protectia consumatorului....si stii sigur ce drepturi ai. SUNT SANSE FOARTE MARI SA-SI SCHIMBE ATITUDINEA .

La mine a functionat !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Achizitie scule Thomann vs magazine din Romania

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Iun 21, 2012 1:04 pm

confirm si eu seriozitatea celor de la thomann... am plasat o comanda la ei si pe urma mi-am amintit ca uitasem sa adaug ceva... am trimis mail dar din pacate coletul era deja pe drum asa ca cei de la thomann mi-au dat un cod promotional de folosit in 48 de ore cu ajutorul caruia puteam face o noua comanda in care puteam sa adaug tot ce vroiam eu fara sa platesc taxele de transport.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Achizitie scule Thomann vs magazine din Romania

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Iun 21, 2012 7:48 pm

gabi_fundacescu scrie:Salut !
La mine a fost asa :
In Bucuresti a ajuns in 3 zile , dupa care mai fac doua zile pana ajung in provincie .
De la data plasarii comenzii, ai un AWB cu ajutorul caruia pe site-ul Thomann vezi unde se afla coletul.


Pentru colegul cu basul trimis in garantie, daca spun ca ai doar 12 luni din 24 luni .

1. Le trimiti pe imei intreabarea cu perioada de garantie ca SA AI RASPUNSUL SCRIS .

2. Dupa care suni la protectia consumatorului, iti spune o tipa exact ce trebuie sa faci (trimiti un email cu o cerere si o copie dupa factura si chitanta ) . Este lege in Romania care spune ca orice produs electronic are garantie 24 de luni .

3. Suni frumos la magazin , le povestesti ca ai sunat la protectia consumatorului....si stii sigur ce drepturi ai. SUNT SANSE FOARTE MARI SA-SI SCHIMBE ATITUDINEA .

La mine a functionat !


Nu s-a pus problema sa nu-mi acorde garantie insa cica platesate esoundul reparatia ,e problema lor pe mine nu ma intereseaza!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori