sfat subwoofer activ...

sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Mar 15, 2012 5:49 pm

ma bate gandul sa iau un subwoofer activ ca sa-mi completez sistemul: imi fac cu ochiul 2 modele Mackie srm 1801 (cam 650 de euro) si jbl eon 518S (cam pe la 900 de euro). Cei care le-ati auzit live puteti sa-mi dati cat de cat un sfat?

PS: detin 2 jbl-uri 515XT
mersi
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Mar 15, 2012 5:52 pm

Ia 518S de la JBL. Cred ca 1 e suficient pentru activitatea asta. Acuma depinde cat de mari ai evenimentele, dar pana in 150 persoane 2 boxe si un subwoofer eu zic ca e suficient.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Mar 15, 2012 5:54 pm

fulgerik scrie:ma bate gandul sa iau un subwoofer activ ca sa-mi completez sistemul: imi fac cu ochiul 2 modele Mackie srm 1801 (cam 650 de euro) si jbl eon 518S (cam pe la 900 de euro). Cei care le-ati auzit live puteti sa-mi dati cat de cat un sfat?

PS: detin 2 jbl-uri 515XT
mersi


Am 2 eon 518S...ti le recomand suna foarte fine,in plus in combinatie cu xt-urile o sa fie un sunet etraordinar!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Mar 15, 2012 5:56 pm

pai asa ma gandeam si eu.. 1 sub jbl imi e suficient... deocamdata am parte de evenimente destul de restranse...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Mar 15, 2012 6:09 pm

Un singur bass recomand si eu si iti recomand tot JBL din 2 motive:
1. sunt renumiti pt basi
2. pt imagine, e mai ok sa ai tot combinatie de JBL
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Mar 16, 2012 12:43 am

nu recomand mackie, am lucrat cu un astfel de subwoofer si se ineaca, nu am fost multumit deloc de el
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 16, 2012 1:47 am

DJ Sun scrie:Un singur bass recomand si eu si iti recomand tot JBL din 2 motive:
1. sunt renumiti pt basi
2. pt imagine, e mai ok sa ai tot combinatie de JBL


un sfat pertinent la ambele puncte ;).
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Mar 16, 2012 2:14 am

defapt eu asteptam o opinie care sa ma convinga sa nu ma orientez spre mackie... djpedros mi-a confirmat :) probabil ca voi lua pana la urma jbl-ul :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 16, 2012 11:16 am

eu ma repet, sunt terminat dupa cum suna woofer-ele JBL - daca nu ar da urant sa am topuri FBT si woofer JBL, eu unul as lua un astfel de woofer. nu greseti daca cumperi woofer JBL - daca eu personal, nu as alege topuri de la ei, la woofere sunt primii pe lista mea.

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Mar 23, 2012 2:40 pm

am gasit un jbl EON 518S la 690 de euro. E o unitate ex-demo care a fost expusa publicului. Mi se da garantie de 2 ani la el... mai-mai ca l-as lua...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Mar 23, 2012 2:55 pm

Eu nu m-as juca cu scule folosite pentru demonstratii. La fel ca si cu masinile cand mergi sa faci un test drive le forjezi de numai sa vezi ce poate (eu unu asa fac). Banuiesc ca la fel s-a procedat si cu unitatea asta (forja cat cuprinde) ca sa se demonstreze capabilitatile unitatii.
Sfatul meu: NU LUA SCULE FOLOSITE PENTRU DEMONSTRATII.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Vin Mar 23, 2012 4:48 pm

Din moment ce ii da 2 ani garantie, cred ca nu are de ce sa isi faca probleme, ti-ar cred ca asta folosit ii mai bun decit unul nou, este rodat si testat, si daca se aude bine, nu bate nimic, eu zic sa il cumperi. II dai in gura cit il tine si daca cedeaza o sa il repare in garantie.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde djMitu » Vin Mar 23, 2012 9:41 pm

dannyinthemix scrie:Din moment ce ii da 2 ani garantie, cred ca nu are de ce sa isi faca probleme, ti-ar cred ca asta folosit ii mai bun decit unul nou, este rodat si testat, si daca se aude bine, nu bate nimic, eu zic sa il cumperi. II dai in gura cit il tine si daca cedeaza o sa il repare in garantie.

de acord cu dannyinthemix merita sa-l cumperi daca discount-ul este ok sa-l folosesti sanatos 2 ani garantie eu zic ok
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Mar 23, 2012 9:53 pm

pai am vazut ca la thomann e 990 de euro + transport... pe alte site-uri e cotat de la 930 la 1000 de euro.... asa ca 690 eu zic ca e ok... evident ca daca nu dadeau garantie iesea automat din discutie...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Mar 24, 2012 11:11 am

Singura chestie e ca garantia sa fie reala,sa nu te trezesti ca daca se strica te trimite la importator iar aia sa zica ca nu acopera...deasemenea garantia sa fie totala pe toate componentele ...sa fii atent la astea,in rest dai bataie si ia-l ,ca daca e sa ai ghinion se poate strica de nou cum am patit eu...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Mar 24, 2012 3:46 pm

pai vreau sa il iau cu factura... asa ca nu are cum sa nu-mi recunoasca garantia odata ce pe factura scrie data achizitionarii... aici in italia cam orice produs dupa 7 zile nu ti-l mai primeste nimeni inapoi si trebuie sa contactezi producatorul... cei de la jbl deobicei trimit curierul acasa ca sa-l ia, ti-l repara, ti-l trimite inapoi si iti prelungeste garantia pentru perioada in care a stat in reparatie... evident sper sa nu fiu atat de ghinionist :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Sâm Mai 19, 2012 10:36 am

http://www.thomann.de/ro/ev_zxa1sub.htm o parere avizata a unor colegi care sunt mai tehnici, va rog..... ar merge asta la nuntile noastre?
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde cris » Sâm Mai 19, 2012 10:59 am

Jbl pare Ok, dar cred ca tre sa te gandesti si cu ce il cari. Are forma de "cub" deci va fi greu de manevrat, de bagat pe usi, masina, lifturi etc. Tre musai lisa sau roti. Am ceva similar ca forma, pasiv si e un cosmar sa-l bag in lifturi. In 2 e OK.

EV pare slabut. Uita-te pe graficul de aici - downloads / data sheet
http://www.electrovoice.com/product.php?id=1170
Abia atinge 95-96 dB, deci, daca ai topuri galagioase, de 15' iti vor trebui minim 4 ca sa sune echilibrat. Pentru 2 topuri de 12, medii sunt ok si 2.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Mai 19, 2012 3:02 pm

deocamdata am amanat achizitia... mi-am luat laptop nou ca era mai urgent... pt subwooferul respectiv am un fel de carut pe 2 roti asa ca nu ar fi fost o problema... singurul inconvenient este ca de obicei transportul... aici dificil sa nimeresti restaurante la etaj sau la subsol asa ca problema cu liftul nu se pune...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Mai 21, 2012 10:50 am

cris scrie:Jbl pare Ok, dar cred ca tre sa te gandesti si cu ce il cari. Are forma de "cub" deci va fi greu de manevrat, de bagat pe usi, masina, lifturi etc. Tre musai lisa sau roti. A


Jbl-ul 518s nu are forma de cub sub nici o forma!Are mai degraba forma dreptunghiulara si este foarte usor,eu il car singur,inclusiv pe scari, am 2 bucati si stiu despre ce vorbesc...sunt reviewuri pe forumuri si nu numai unde se spune clar ca este unul dintre cele mai mici suburi de 18 ca si dimensiuni exterioare,oricum eu sunt multumit de ele!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori