sfat subwoofer activ...

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Mai 21, 2012 3:23 pm

pai oricum cand o sa dau de finante tot sub-ul jbl o sa-l cumpar... deocamdata evenimentele pe care le am sunt destul de micute... asa ca pe moment bass-ul de la boxele jbl 515xt este suficient...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde cris » Lun Mai 21, 2012 7:56 pm

Sorinus,
nu te contrazic, dar dimensiunile sunt 617 mm x 569 mm x 652 mm si are 29,5 kg.
eu am tot pe 18' la 600x580x610 (tot un paralelipiped dreptunghic, aproape tot "cub") la 23 kg si imi e dificil sa-l bag in lift si pe usi in logan.
Sigur, in portbagaje mai serioase, probabil ca nu sunt probleme. Dar daca esti singur si tre sa urci la et 2, ai o problema. Mai ales dimineata ;)
Eu gandesc din perspectiva unuia singur :cry: In 2 se schimba situatia
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Mai 21, 2012 10:19 pm

e super bassu lui sorinush il sustin in tot ceea ce zice :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Mai 21, 2012 10:20 pm

iar pt iulian cred ca este ok basul de la ev...350 rms 21 de kg e perfect...
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Mai 21, 2012 10:56 pm

johnnydj scrie:iar pt iulian cred ca este ok basul de la ev...350 rms 21 de kg e perfect...

merci johnny, dar intre timp m-am orientat catre unul de EV de 18``.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Iun 08, 2012 6:42 pm

Sorinus scrie:Am 2 eon 518S...ti le recomand suna foarte fine,in plus in combinatie cu xt-urile o sa fie un sunet etraordinar!


Din pacate trebuie sa-mi retrag recomandarea referitor la basii jbl!Suna bine arata bine insa la fiabilitate ori am eu ghinion ori le dau prea tare in gura,ori is proaste ele!De ce spun asta?Fiindca la ultimul eveniment mi s-a dus si celalalt subwoofer(a crapat probabil difuzorul ca statia merge ok-cel putin asa la prima vedere),asta la 1 an si vreo 4 luni de la achizitie.Primul dupa cum stiti mi-a cedat la vreo 4-5 luni(nu mai stiu exact)...
Urmeaza niste probleme probabil cu garantia(fiindca cei ce asigura serviceul jbl in Romania cica dau doar un an garantie,e-sound de unde le-am luat mi-a dat 2 ani garantie si dupa spusele lor tot la ploiesti tre sa o trimit la cei ce asigura serviceul)oricum sunt hotarat sa ma cert urat cu e-sound,vox electronic(cei cu serviceul)si chiar cu cei de la jbl...nu se poate asa ceva sa tot pice...am bery de 4 ani,le-am tinut in clip continuu de multe ori(doar de curiozitate sa vad cat si cum duc) si merg ca-n prima zi... :x
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Iun 08, 2012 6:52 pm

nasol man, imi pare sincer rau sa aud asa ceva. sper sa rezolvi cu garantia, oricum cred ca ar trebui sa le vinzi mai ales daca termini garantia - pe urma ar trebui sa platesti alte eventuale reparatii din buzunar.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Iun 08, 2012 6:54 pm

imi pare rau sa aud asta, oricum mi se pare absurd sa ti se strice 2 sub-uri intr-o perioada asa scurta, faptul ca tu le "fortezi" nu cred ca e o scuza dat fiind ca ar trebui sa intre automat in protectie cand depasesti masura ... ideea e ca de cand mi-ai zis ca XT-urile cam acopera sub-ul 518s incerc sa vad alte variante de sub...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Iun 09, 2012 12:44 am

Da foarte naspa problema, nu stiu ce ss zic mie si siguranta aia arsa la intalnire mi s-a parut suspecta, se pare ca cei de la jbl si- au cam batut joc de seria Eon.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Iun 10, 2012 7:19 pm

nu intodeauna cand iti iei o scula de firma inseamna ca e si foarte buna, la ceea ce facem noi cred ca nu conteaza firma, imp este sa ne placa noua si sa isi faca treaba
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Iun 10, 2012 8:36 pm

Si marcile renumite o mai dau in bara dar in general da bine la imagine :) in rest cred ca e vorba de preferinte personale... evident ca poti obtine rezultate acceptabile si cu echipament discret dar cand dai de un eveniment cu lume mai de fitze nu cred ca e tocmai ok sa te duci cu 2 pocanitori de boxe...

Eu am o consola discreta (care intre noi fie vorba nici nu o folosesc foarte mult) dar cand o pun pe masa are efectul sau de wow chiar daca in realitate nu e mare branza. Sunt detalii care uneori conteaza ;)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Iun 28, 2012 10:30 am

am tot tras matza de coada sa nu cumpar un sub dar pe 7 iulie o sa am parte de un botez care se va desfasura in aer liber la o terasa la care vor participa 50 - 60 de persoane. Tare mi teama ca doar cu cele 2 boxe jbl eon 515xt nu o sa fac fata asa ca imi trebuie un sub. Dupa ce am lasat balta varianta jbl eon 518s cu care se pare ca sorinus a avut ceva probleme... m-am orientat spre jbl prx 618s... de 600w, 32 kg. Se merita sub-ul respectiv?

link http://www.musicstoreitalia.com/live-mixer-and-pa/subwoofers/jbl-prx-618-s-offerta.html
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde tony » Joi Iun 28, 2012 11:47 am

Nu te inpacienta , iti vei face treaba cu cea ce ai , conteaza unde le amplasezi!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Iun 28, 2012 12:48 pm

pana intr-o 100 de persoane mergi linistit si numai cu 2 sateliti.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Iun 28, 2012 4:04 pm

fulgerik scrie:am tot tras matza de coada sa nu cumpar un sub dar pe 7 iulie o sa am parte de un botez care se va desfasura in aer liber la o terasa la care vor participa 50 - 60 de persoane. Tare mi teama ca doar cu cele 2 boxe jbl eon 515xt nu o sa fac fata asa ca imi trebuie un sub. Dupa ce am lasat balta varianta jbl eon 518s cu care se pare ca sorinus a avut ceva probleme... m-am orientat spre jbl prx 618s... de 600w, 32 kg. Se merita sub-ul respectiv?

link http://www.musicstoreitalia.com/live-mixer-and-pa/subwoofers/jbl-prx-618-s-offerta.html

stii cum e daca vrei faci fata si fara, da suna mai bine cu sub dar nu te impacienta poti face linistit sonorizarea si fara
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Iun 28, 2012 5:05 pm

in aer liber se simte prezenta unui sub sau nu prea isi are sensul?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde MajNooN » Joi Iun 28, 2012 5:13 pm

fulgerik scrie:in aer liber se simte prezenta unui sub sau nu prea isi are sensul?

Depinde de tipul incintei. Daca e BR(bass-reflex), nu prea. Daca e horn, se simte :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Iun 28, 2012 5:51 pm

aham,,, jbl-ul ala (prx 618s) e pe bass reflex deci practic in aer liber ar fi apa de ploaie
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Iun 28, 2012 6:53 pm

fulgerik scrie:aham,,, jbl-ul ala (prx 618s) e pe bass reflex deci practic in aer liber ar fi apa de ploaie

GRESIT!!NU ESTE ADEVARAT!!! Eu am avut de curand un eveniment in aer liber unde am folosit 2 sateliti pe 12 si un subwoofer 18" BR.
Sunetul de bass se propaga foarte bine si la 10 metri de boxe.Deci nu e' chiar asa!!!
As face totusi o observatie - daca pe jos sunt pavele, gresie, beton, asfalt, etc este foarte ok; ceva probleme ar fi daca pe jos ar fi iarba si ringul de dans mare, dar chiar si asa, nu poti sa spui ca nu se simte...
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: sfat subwoofer activ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Iun 28, 2012 7:17 pm

eu am ramas placut impresionat de DB-ul colegului CreBo.......l-a adus la intalnire si am avut timp sa-l ascult....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori