Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Ian 29, 2012 10:38 pm

numarul de intrari, puterea, PM 600 nu are medie parametrica si ii lipseste si un EQ, si de asemenea cred ca ii lipseste si o parte din efectele de voci ale lui PM1000, dar de asta nu sunt foarte sigur
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Feb 08, 2012 8:56 pm

tot cautand info despre cele 3 mixere, am descoperit acest thread care dezbate cam acelasi lucru.

http://www.soundonsound.com/forum/showf ... ber=822457

voi ce parere aveti? desi imi plac toate, parca mackie este mai dotat. in clasamentul lor, mackie iese ultimul, iar AH primul - daca te ghidezi strict doar tinand cont de brand, atunci clasamentul este foarte adevarat - grea alegere :?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Feb 08, 2012 9:30 pm

Eu zic sa-ti iei A&H,eu am avut de ales intre A&H si Alesis odata...am ales Alesisul si dupa aia mi-a parut rau,acuma tu decizi!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Feb 08, 2012 9:45 pm

daca ar fi doar de brand, atunci da A&H este cea mai buna alegere, dar per total cel mai complet mixer pentru aplicatii live dintre cele 3 ar fi mackie-ul, dasta zic ca alegerea este grea. sunt tentat sa risc cu mackie
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Feb 08, 2012 10:43 pm

Eu am avut o nunta impreuna cu o formatie buna din brasov si aveau tot mackie cred ca exact modelu asta si erau f multumiti de el.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde cris » Joi Feb 09, 2012 5:28 pm

Salutare,
sunt posesorul unui Mackie CFX12 (modelul vevchi) de aproape 10 ani si merge perfect. Nu stiu cele noi cum sunt. Problema la mixerele de tipul asta e ca nu poti folosi decat un singur efect o data, sau combinatiile presetate. Din cate stiu eu doar Dyna si modelele 12-16 de la Phonic au cate 2 efecte independente. La aplicatii live e de preferat sa ai un procesor separat. Pe unul digital poti face mai multe combinatii, le poti salva si practic este mult mai flexibil decat unul on board. Preturile pleaca de pe la 150 euro - berry si ajung pana pe la 4-500 (functie de model, marca etc). Dar unul mediu e pana in 300 euro. Mixerul, daca vrei pentru trupa, urmareste sa aiba macar 2 auxiliare si macar o subgrupa. Vei avea nevoie sa monitorizezi orchestra sau sa amplifici independent. Pe un aux bagi procesorul si pe unul sa lasi, eventual efectul de pe mixer. Daca ai un procesor bun, poti folosi al doilea aux pentru monitorizare diferentiata. Altfel dai din subgrupe, doar ca nu vei putea da mai tare un instrument in raport cu celelalte.
Un mixer rezonabil (Mackye, Allen, Soundcraft, Yamaha) + un procesor mediu nu te duce la 7-800 euro, iar conectica nu pune probleme: o alimentare si un cablu in plus.

Fa-ti o idee:

http://www.senia.ro/dsp2024p-procesor-e ... nger-705-3

sau ceva mai sofisticat:

http://www.senia.ro/mx400-procesor-efec ... on-13092-3

Sunt si alte modele. Pana la urma totul e functie de cati bani.
Bafta!
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Feb 09, 2012 7:41 pm

multam de sfat cris.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Feb 20, 2012 11:47 am

uite man de la yamaha ce vrei tu si cu linie parametrica http://www.thomann.de/ro/yamaha_mg_166cx.htm
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 02, 2012 3:30 pm

cum ii sta bine unui om sucit ca mine, in urma indelungatelor comparatii intre cele 3 modele de mixere, castigator a iesit numarul 4 :lol: si anume allen & heath zed 10fx http://www.soundstil.ro/mixere-si-ampli ... -10fx.html. are tot ce ii trebuie unui mixer ptr. aplicatii live (medie parametrica si efecte de voci) - mic si compact exact cum imi trebe, la un pret extrem de bun, singurul dezavantaj ar fi faptul ca volumele nu sunt liniare, dar acest lucru nu ma deranjeaza deloc. urmeaza sa il achizitionez cat de curand (sper :lol: ).

l.e: achizitionat - foarte multumit de alegerea facuta.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Mie Aug 28, 2013 10:50 pm

Salutare. Sunt interpret si Dj,dar ma bazez mai mult pe cantat. Am negative facute in studio de prieteni de-ai mei si cant diferite genuri muzicale: de petrecere,usoara romaneasca si straina,manele,etc. Vreau sa-mi mai cumpar un mixer bun si m-am gandit sa aleg intre dynacord cms 600-3 si yamaha mgp 12x. Ce sfat imi dati? Multumesc mult!
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde ubertracker » Joi Aug 29, 2013 1:37 am

Interpret&Dj scrie:Salutare. Sunt interpret si Dj,dar ma bazez mai mult pe cantat. Am negative facute in studio de prieteni de-ai mei si cant diferite genuri muzicale: de petrecere,usoara romaneasca si straina,manele,etc. Vreau sa-mi mai cumpar un mixer bun si m-am gandit sa aleg intre dynacord cms 600-3 si yamaha mgp 12x. Ce sfat imi dati? Multumesc mult!


mixerele astea doua sunt dinn filme diferite ;) clar ca e mai bun dynacordul! dar e si mai scump

eu in locul tau mi-as lua un mixer mai mic, second si un procesor extern. indiferent daca e pedala sau rack-montabil

decat sa dau 1000 euro pe un CMS nou, mai bine iau un mixer de maxim 1500 lei si mai immi iau o pedala TC Helicon Voicelive 2. sau in maxim 2500 lei iau tot un mixer compact si o pedala boss ve20... sau unn TC helicon voicelive play... sau o pedala digitech...

nu se pot compara efectele de pe un mixer cu efectele pe care le face un procesor dedicat. pur si simplu nu suporta comparatie!!!
procesoarele externe au preamplificatoare de mic incorporate, deci conteaza mai putin preampul de pe mixer. la fel au eq automat, diverse setari de compresie, diferite clase de efecte care se pot folosi simultan dar se pot seta individual si salva, nivelul de presonalizare al efectelor e incredibil de detaliat. mai au efecte de cor, declonare, de dublare, hardtune, tot felul de efecte stiintifico-fantastice (multe neutilizabile) si mai au ceva foarte important: ARMONII.
adica tu canti singur, dar la o apasare de buton dintr-o data apare un cor intreg langa tine. terte, cvinte, octave in sus si in jos pe langa vocea ta, dubluri... asta pe langa zeci de efecte de reverb si delay foarte editabile.

o singura problema apare cu pedalele astea: sunt mai greu de utilizat daca vrei sa canti din mijlocul publicuului. ca betivii o sa iti calce pedala in picioare. dar daca mai ai un dj colaborator sa iti schimbe piesa pe procesor, si eventual sa apese un buton la refren ca sa activeze armoniile, atunci te-ai scos ;)
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Joi Aug 29, 2013 9:05 pm

Mersi mult pentru sfaturi. Ma gandeam si la varianta asta cu procesorul de la boss ve 20. Am deja un yamaha mg 82 cx cu procesor de efecte si ma descurc foarte bine cu el,dar vreau sa mai avansez putin. Cred ca de 1000 de euro o sa-mi iau un procesor,un bass de la RCF ca sa am linia completa si un mixer ieftin de rezerva,in cazul in care se intampla sa ma lase cel pe care il am. Mersi!
Mai am o intrebare: cum montez procesorul acesta,intru cu microfonul in el si apoi ies si merg catre mixer la intrarea de mic,nu-i asa?
Ultima oară modificat de Interpret&Dj pe Joi Aug 29, 2013 9:48 pm, modificat 1 dată în total.
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde ubertracker » Joi Aug 29, 2013 9:27 pm

boss ve20 e prinntre cele mai utilizate pedale pentru vocali. si sunt sigur ca are efecte bune. roland e o firma cu traditie inndelungata in fabricarea pedalelor de efecte.
sinngurul mare handicap ap procesorului ve20 e ca are doar 40 de preseturi salvabile de utilizator si inca 20 de fabrica. daca folosesti doar reverb si delay, atunnci nu iti trebuie mai mult de 2-3-4 preseturi. adica un preset cu delay mai lung, unu mai scurt si eventual doua tipuri de reverb.
daca vrei sa te folosesti de armonii, atunci e obligatoriu sa faci preseturi pentru fiecare piesa in parte pentru ca armoniile functioneaza corect numai daca le setezi gama din care canti pentru fiecare piesa in parte! altfel o sa falseze armoniile dupa tine intr-un mod copios! :lol:
daca nu vrei sa folosesti armonii, atunci nu prea are rost sa iti cumperi procesor tip pedala. e ok si un procesor de rack cu efecte de reverb si delay. (gen lexicon)

cel mai bun procesor pedala la ora actuala e tc helicon voicelive 2. exista si varianta de rack. ceva mai putin sofisticate, dar tot foarte bune sunt tc helicon voicelive 1, voicelive touch (desi mai ciudat de utilizat), voicelive play, boss ve20. pedalele digitech par destul de greu de utilizat. desi sunnt sigur ca suna bine si alea.
toate procesoarele din seria voicelive de la tc helicon sunt compatibile cu niste microfoane dedicate (tc helicon mp75 si sennheiser835fx). aceste microfoane un un buton cu care poti controla on/off de la distanta efectele definite pe butonul HIT al procesorului. adica de la butonul asta activezi dublurile si/sau armoniile la refren. la fel mai au un prelunngitor cu 3 butoane ca sa poti scoate procesorul de pe scena si sa controlezi efectele de pe prelunngitor. ca sa nu iti joace careva fotbal cu procesorul de efecte ;)
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Joi Aug 29, 2013 9:51 pm

Mai am o intrebare: cum montez procesorul acesta,intru cu microfonul in el si apoi ies si merg catre mixer la intrarea de mic,nu-i asa? Mersi
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde ubertracker » Joi Aug 29, 2013 10:18 pm

Interpret&Dj scrie:Mai am o intrebare: cum montez procesorul acesta,intru cu microfonul in el si apoi ies si merg catre mixer la intrarea de mic,nu-i asa? Mersi

da. iti trebuie doua cabluri cu mufe XLR pentru cel mai simplu setup.

la pedalele tc helicon, pe iesirea din stanga semnalul iese cu efect (wet) si pe cea din dreapta semnalul iese fara efect (dry). sau in functie de cum il setezi daca treci si negativul prin procesor, pe stanga iese microfonul cu efect si pe dreapta negativul. sau acelasi lucru pe ambala canale. depinde de cum setezi si pe unde treci cu stereo. daca ai si mixer, nu prea are sens sa treci si stereo prin pedala.

de ce ai vrea sa bagi stereo in pedala?
1. ai ramas fara mixer din varii motive. bagi si microfonul si stereo in procesor si iesi direct spre boxele active pe xlr.
2. folosesti un spliter de stereo. cu unu intri in mixer si redai stereo (negativ) prin mixer si cu celalalt intri un procesor pentru ca ajuta procesorul sa determine gama in care e facut negativul. asta ajuta la generarea corecta a armoniilor (daca folosesti) in cazul inn care nu ai definit gama manual. sigur ca negativul asta ce intra in procesor acolo trebuie sa se opreasca, astfel se va auzi dublat si cu un pic de intarziere. metoda nu functioneaza la fel de bine ca definirea manuala a gamei in care se canta.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Aug 30, 2013 9:15 pm

ia yamaha si eu tot la cele 2 ma gandeam si am ales yamaha pt ca am comparat intr-un magazin de spacialitate...plus ca cms 600 nu are medie parametrica
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Vin Aug 30, 2013 9:33 pm

johnnydj scrie:ia yamaha si eu tot la cele 2 ma gandeam si am ales yamaha pt ca am comparat intr-un magazin de spacialitate...plus ca cms 600 nu are medie parametrica

Am vazut topicul deschis de tine si pe alt forum.Am citit acolo,dar daca nu am i-phone ma dezavantajeaza la setarea fx-urilor? As vrea sa fac o alegere buna: ori imi cumpar un mixer bun, ori un procesor de voce si un bas fiindca nu am!
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Aug 31, 2013 9:42 am

Colegu eu iti dau un sfat sincer, lasa pe altii sa se ocupe de partea asta tehnica se pare ca nu prea ai nici o tangenta cu ea si cred ca e mai bine sa nu iti irosesti resursele financiare intr-un domeniu cu care tu nu ai nici o legatura.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Sâm Aug 31, 2013 3:32 pm

Parerea ta! Eu am cantat in formatie cu tatal meu,dar de cand a murit am ramas fara instrumentist si cant pe negative. Sunt mai putin dj si mai mult solist vocal si prinde bine la public.
PS: eu sunt foarte curios si perfectionist si as vrea sa le stiu pe toate! Hai ...am plecat la nunta, va salut!!
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Aug 31, 2013 5:36 pm

Interpret&Dj scrie:Parerea ta! Eu am cantat in formatie cu tatal meu,dar de cand a murit am ramas fara instrumentist si cant pe negative. Sunt mai putin dj si mai mult solist vocal si prinde bine la public.
PS: eu sunt foarte curios si perfectionist si as vrea sa le stiu pe toate! Hai ...am plecat la nunta, va salut!!

Ma bucur pentru tine.
Poate ne arati si noua niste clipuri sa te vedem in actiune.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron