Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mar 04, 2014 10:27 am

http://www.thomann.de/ro/yamaha_mg_124_cx.htm

vs.

http://www.thomann.de/ro/mackie_profx12.htm

Ce recomandati? Eventual si alte modele asemanatoare (fara Behringer)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Chelariu Dragos » Mar Mar 04, 2014 12:11 pm

Buna ziua!
O intrebare as avea, crezi ca o sa fii pus vreodata in situatia sa folosesti toate cele 12 canale ale mixerului?
Chelariu Dragos
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 09, 2013 9:45 am

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde viji » Mar Mar 04, 2014 1:32 pm

Pedros, eu am folosit la cateva evenimente un Mackie asemanator cu cel din link, nu mai stiu modelul, dar pot sa spun ca este unul din mixerele care mi-au placut cel mai mult. Se vedea ca era super folosit, dar nu am avut absolut nicio problema. Parca Sun are modelul din link.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mar 04, 2014 1:45 pm

Dragos, am un Behringer Xenyx 1832 si deja mi-a picat un canal de microfon. Daca vin la un botez ursitoare cu 3 microfoane si mai este si un invitat care vrea sa cante la orga si mai sunt si 2 laptopuri deja sunt cam la limita cu canalele

Viji, la Mackie ma gandeam si eu. Arata mai bine si pare mai "potent" decat Yamaha
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde Chelariu Dragos » Mar Mar 04, 2014 2:36 pm

Am inteles, deci exista posibilitatea sa le folosesti pe toate.
In cazul asta revenind la subiectul topicului si cele doua variante pe care le-ai propus tu:

Yamaha MG 124 CX - am avut ocazia sa il butonez personal, are cate un pic din toate(efecte,medie parametrica, compresie pe canalele de microfon) dar nu exceleaza la nimic, un sunet amestecat si murdar.

Mackie - l-am auzit la o formatie din iasi si pot spune ca nu suna rau( saxofon,clape,vioara si 2 voci). In comparatie cu mixerul yamaha de mai sus, suna mai deschis pe partea de medii-inalte dar ca functii lipsesc media parametrica si compresia pe canalele de microfon).

Daca as fi in locul tau, as mai strange putini bani si as merge pe ceva de la soundcraft/allen & heat.

Soundcraft EFX 12 - il detinem in depozit, sunetul over-all este peste ce ai enumerat tu mai sus si partea de efecte care este asigurata de cei de la lexicon, sunt recunoscuti pentru efecte. L-am avut inchiriat la cateva formatii care s-au declarat foarte multumiti de sunet si partea de efecte si il folosim ocazional la trupe mici(tobe,chitara, voci).
http://www.thomann.de/ro/soundcraft_efx_12.htm

Allen&heat am butonat modelul allen and heath pa12cp si allen and heath gl2400, primul avand si efecte, sunet foarte bun, partea de efecte nu este la fel de buna ca la soundcraft dar suna peste efectele de la majoritatea mixerelor low-cost. De la ei ai putea sa cumperi un mixer din seria Zed si sa adaugi un efect extern pentru voce.

Parerea este personala si bazata pe ce am butonat, testat, auzit cu urechile mele.
Multumesc!

P.S: la noi in iasi, firma care o recomandam noi pentru ursitoare, detine un mixer phonic cu 4 canale din cate imi aduc aminte plus lavaliere pentru fiecare ursitoare, pentru ca formatiile/dj care erau la petrecere ori refuzau sa ocupe atatea canale pentru ursitoare ori nu dispuneau de atatea canale pentru microfon, astfel ei nu au nevoie decat de un canal stereo ceea ce cred ca fiecare il are liber la mixerul sau de dj/live.
Chelariu Dragos
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 09, 2013 9:45 am

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Mar 04, 2014 10:17 pm

djpedros scrie:http://www.thomann.de/ro/yamaha_mg_124_cx.htm

vs.

http://www.thomann.de/ro/mackie_profx12.htm

Ce recomandati? Eventual si alte modele asemanatoare (fara Behringer)

Eu am Mackie profx12, l-am achizitionat pentru momentele cand am nevoie de mai multe canale (conferinte, karaoke etc)
L-am folosit ocazional si fara pretentii, pana acum a mers foarte bine.
Mixerul de la yamaha l-am auzit la intalnire si mi-a placut cum se prezinta si cum suna.
Nu pot sa iti dau un sfat clar pentru ca nu le-am folosit la capacitate maxima.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Mar 10, 2014 12:21 am

dintre mackie si yamaha, categoric mackie!!!

am avut ocazia sa cant in ultima vreme pe vreo 3 mixere yamaha din seria MG (entry-level) si nu sunt ce trebuie. sunetul nu e cu nimic peste un behringer xenyx, efectul ca pe orice mixer low-cost, compresia aia e un fel de gluma proasta, sursa externa! deja numai cand vedeti sursa externa ar trebui sa va luati la fuga! :lol:

mackie, care nici asta nu e o alegere grozava, are macar usb. nu am auzit vreun mackie, dar tot l-as lua mai repede decat pe yamaha MG, asa parere proasta mi-a facut seria asta ieftina de yamaha!

zicea cineva de medii parametrice... ca sa pastram proprietatea termenilor, mixerele astea ieftine nu au medii parametrice, ci doar semiparametrice. adica pe frecventele medii poti selecta aproximativ frecventa pe care vreo sa o modifici si cu cat sa o modifici (dB), dar lipseste un al treilea knob, notat de obicei cu Q care regleaza ,,latimea" parabolei. atunnci cand alegi frecventa medie pe care sa o modifici, vor fi afectate si frecventele de langa ea. din acest Q reglezi cat de mare este intervalul de frecvente afectate, cu centrul pe frecventa selectata de tine. pe mixerele cu media semiparametrica, acest interval Q este fix, dar necunoscut :lol: . probabil ca scrie pe undeva in specs sheet-ul de pe pagina producatorilor. oricum, e mai utila o medie semiparametrica decat una simpla.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Mar 10, 2014 11:50 am

Pana la urma am ales Mackie. Am facut o prima comparatie cu Behringer, ambele sunt la fel de zgomotoase insa Mackie pare un pic superior la efecte si calitate a sunetului
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde remy » Lun Mar 10, 2014 12:05 pm

La ce te referi cand spui ca ambele sant la fel de zgomotoase !?
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Mar 10, 2014 12:59 pm

nu mi s-a parut ca ofera cine stie ce fidelitate a sunetului
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde remy » Mar Mar 11, 2014 9:55 am

da, am inteles, prima data zici ca sant zgomotoase, apoi raspunzi ca nu au cine stie ce fidelitate...ma faci sa cred ca nu prea stii ce vrei de la un mixer, sau mai rau, poate ca nu cunosti termenii tehnici ! pacat....
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mar 11, 2014 10:30 am

La ce termeni tehnici te referi mai exact? Fa-ma sa inteleg! Recunosc ca sunt DJ nu inginer de sunet. Am spus ca ambele sunt zgomotoase in sensul ca sunt galagioase si atat. Ca si boxele Behringer de altfel ;)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde cris » Mar Mar 11, 2014 12:28 pm

Eu am un CFX12 (varianta veche) - pe care am avut ocazia sa il folosesc in multe ocazii (de la emisie, la live cu "lautari").
Cu exceptia efectului, calitatea sunetului si fiabiliatatea este muuult peste orice in gama asta de pret. E drept ca l-am luat din Germania acum vreo 10 ani.
Nu stiu ce diferente sunt fata de versiunea II (mai noua). Presupun ca, la fel ca la toate, compromisurile sunt regula generala.
Ai cam tot ce iti trebuie pe un mixer: 4 corectii, 4 subgrupe, aux, eq, crossover si chiar un efect.
Insa pentru live, ca sa nu bagi carute de bani in dynacoarde (care nu sunt chiar Dumnezeu pe pamant), iti recomand un mixer cu sunet f. bun, corectii si tot ce iti mai trebuie in afara de efect.
Iti iei un Lexicon sh sau orice altceva cu 2 module si iti faci treaba mai bine decat cu orice mixer cu efect. Am folosit o tona de mixere (Berry, Soundcraft, Yamaha, Allen etc) si, ca efecte, nu m-a impresionat niciunul. Cu exceptia Dynacord, care are efecte bune si sunet mediocru pentru cat costa. Parerea mea.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mar 11, 2014 1:26 pm

oricum, asta e cumparat de acum, oi vedea ce varianta aleg eu cand o fi sa-mi schimb mixerul.

Mackie l-am cumparat pentru fratele meu. Nu m-a dat pe spate, insa pentru ce facem noi e bunicel. Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Mar 19, 2014 10:17 pm

da ca vorbeam de mixere...eu am un yamaha mgp 12x si cred ca este peste toate mixerele enumerate mai sus, eu merg foarte mult pe programe live...http://usa.yamaha.com/products/live_sou ... mode=model ...il recomand cu cea mai mare caldura
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Sfat achizitie mixer aplicatii live cu efecte pe voci

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Mar 23, 2014 4:32 am

si daca ar fi sa mai recomad un mixer ar fi dynacord...cms 600, cms 1000 :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Anterior

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron