dilema: sistem de lumini sau camera video?

dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 1:44 pm

Acum ca am rezolvat-o cat de cat cu partea audio.. cer si eu o parere... am disponibil un buget de aprox 2000 de euro si sunt intr-o dilema... sa-i investesc intr-un sistem de lumini .... pari pentru iluminare arhitecturala, masina de fum, lasere si ceva efecte de lumini sau sa bag banii intr-o camera video HD? precizez ca am mai cochetat cu filmarile video dar doar in SD.

Evident la evenimente vom fi 2 persoane :)

Imi face cu ochiul camera asta http://www.sony.ro/product/cam-high-definition-on-memory-stick/nex-vg20eh pe care am gasit-o online la aprox 1700 de euro

sorry daca sunt putin off-topic
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Dec 16, 2011 2:17 pm

unde o sa iti desfasori activitatea? in Italia sau in Romania. daca o sa faci treaba asta in Romania, parerea mea (am si lumini, si camera) este ca se scot mai multi bani din filmat decat din inchiriat lumini. luminile le inchiriezi foarte greu, o sa vezi ca sunt multi colegi care dau luminile sa zicem bonus ptr. sonorizare - evident ca au marit putin pretul, dar nu atat de mult incat cu adevarat sa merite investitia.

referitor la camera, acea camera nu este o solutie viabila ptr. segmentul nunti. de asemenea daca vrei sa filmezi HD, cu siguranta ca bugetul de 2000 de euro nu acopera investitia initiala (ai nevoie de o camera HD, accesorii la ea, si nu in ultimul rand un PC performant care sa poata lucra decent cu materialul filmat in format HD (minim o platforma I5) - asta daca cumperi o camera care filmeaza HD pe caseta - daca te intereseaza o camera care fimeaza HD in format AVCHD, deja aici ai nevoie de un PC foarte performant gen I7, ptr.ca altfel crapi cand este vb sa editezi)

daca ai deja un PC din categoria ”decent”, in 2000 de euro te poti incadra sa cumperi un Sony FX1000 cu tot ce trebe cam cu un an vechime, sau poate chiar noua daca te strofoci putin. daca nu ai nici acel PC si trebuie sa il cumperi si pe acela, deja singura ta varianta este un Sony VX2100 second, vechi de multi ani, cu sute, daca nu mii de ore filmate in unele cazuri.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 2:53 pm

am un laptop (iese din discutie) si un desktop AMD quad core cu 6 giga de ram si hard de 1TB.

Pana la urma o sa iau o camera, ma mai uit putin in stanga si in dreapta pentru ceva alternative si eventual pe parcurs mai adaug cate o luminita pe ici pe colo. Doar asa de efect si atat.

In principal activitatea e pe Roma...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Dec 16, 2011 2:54 pm

Subscriu la cele spuse de colegul The_Mack.
Camera aia este una pentru segmentul enthusiast, cu care poti filma diferite evenimente personale sau mici productii indie, si atat.
La o nunta ai nevoie de o camera care sa fie capabila de zoom cu viteza variabila, asta are doar zoom manual, si la care sa poti seta parametrii rapid, actionand butoanele dedicate, camera asta are setarile in meniu, ceea ce face imposibila, setarea instanta a parametrilor.
Fara un PC performant nu poti edita AVCHD, ca dureaza o vesnicie pana faci preview, dar sa mai si editezi.
Asa ca la bugetul tau, greu de presupus ca vei putea face activitatea asta...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 3:37 pm

multumesc de informatii.. o sa ma mai gandesc :) oricum modelul de care zici tu sony hdr-fx1000 a iesit pe piata in decembrie 2008, deci are deja 3 ani :)

PS: partea cu zoom-ul manual nu vad de ce ar fi asa o problema... intotdeauna am fost impotriva zoomarilor rapide sau folosite in exces.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Dec 16, 2011 4:27 pm

fulgerik scrie:multumesc de informatii.. o sa ma mai gandesc :) oricum modelul de care zici tu sony hdr-fx1000 a iesit pe piata in decembrie 2008, deci are deja 3 ani :)


am citit de 3 ori mesajul tau, si nu inteleg la ce te referi aici :8. gasesti FX1000 noi sigilate cu 0km la bord sa zic asa, sau poti sa cumperi foarte usor una cu un an vechime, la preturi ok. la camera asta spre deosebire de VX, poti vedea din meniul ei foarte usor drum time, adica cate ore are pe rec / play etc, deci afli exact cate ore de functionare are. cand cumperi un VX este ca la loz in plic - toti vand VX second cu 80 de ore de folosinta :D (nu ai cum sa probezi treaba asta), cand in realitate ele au mii.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 5:00 pm

sorry mack... citisem eu aiurea mesajul... intelesem ca fx1000 e de un an pe piata.... tu te referai defapt la o camera care a fost utilizata deja 1 an de zile...

:D
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Dec 16, 2011 5:06 pm

aaaaaaa, ok chiar incercam sa imi dau seama la ce te referi :D

tinand cont ca o sa iti desfasori activitatea in Italia, este clar ca ai nevoie de o camera HD (imi este greu sa cred ca prin italia se mai filmeaza SD), in cazul asta in 2000 de euro este greu sa cumperi ceva ok, tinand cont ca nici nu ai deja un PC capabil. daca ai avea 3000 de euro disponibili, cred ca ai putea sa combini ceva.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 5:46 pm

pai mack mai astept ca nu arde... deocamdata raman la partea audio si apoi mai vad eu :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde tony » Vin Dec 16, 2011 6:28 pm

Fulgerik - inainte sa cumperi ,trebuie sa te asiguri ca ai si unde sa-ti desfasori activitatea , cate evenimente ai la activ pe video si dj?
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 9:04 pm

am filmat la 2 evenimente pe sculele altora
la partea de punator de muzica tot 2 evenimente + mai multe petreceri private (chefuri) moca da' banuiesc ca nu se pune :)

oricum cred ca deocamdata ma limitez la partea audio + o luminita doua pe ici-colo...
dupa oi mai vedea :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde tony » Vin Dec 16, 2011 9:05 pm

Ideea este sa nu te arunci degeaba , incet incet observi piata si decizi daca e musai sa iti iei ce trebuie!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Dec 16, 2011 9:10 pm

pai asa o sa fac... mersi tuturor pt sfaturi :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde Lucian » Sâm Dec 17, 2011 9:30 am

Parerea mea: sunet+camera video+aparat foto :arrow: si daca vrei cel mai simplu motiv - nu te mai duci singur la evenimente ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Dec 17, 2011 1:01 pm

bro, evident ca asta este cea mai buna varianta, dar din pacate nu este chiar atat de usor de facut. este vorba despre foarte multi bani de investit de unul sigur in atatea echipamente, si poate cel mai greu lucru de facut, este sa gasesti oameni priceputi care stiu meserie, si care sunt dispusi sa lucreze pe sculele tale, si care sa inteleaga de ce remuneratia este sa zicem de doar o treime din cat iei tu ptr. acel eveniment. de regula toti cei care se pricep fie foto/video/dj, au deja sculele lor si fac treaba asta. singura varianta ramane sa pregatesti tu oameni, ceea ce este destul de dificil si complicat, dureaza mult, strica multe evenimente si automat tu esti cel care are de pierdut (da, castigi niste bani pe moment, dar pierzi inzecit prin faptul ca lumea o sa fuga ulterior de tine). eu recunosc ca am avut noroc, si anume am gasit 2 baieti super ok care ma ajuta enorm de mult pe partea de dj-iala, dar din pacate pe video lucrurile is mult mai complicate - este foarte foarte greu sa pregatesti pe cineva in acest domeniu (eu vad exemplul meu, cat de greu a fost ptr. mine sa ma aduc la un nivel mediu - sper ca am ajuns la acest nivel :lol: - de tehnica a filmarii, eu mai facand treaba asta acum destul de multa vreme, normal la un nivel inferior) - drept urmare, am ajuns sa merg eu mai mult pe video si sa ii trimit pe cei 2 baieti cu muzica ptr. a putea oferi cat mai multe servicii clientilor.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Dec 17, 2011 4:22 pm

pai aici era si dilema mea: eu consider ca ma descurc relativ bine si pe partea de video plus ca daca iau camera am tot timpul sa experimentez cu ea. Am la activ cateva generice pentru tv-uri locale plus cateva proiecte de branding (cunostinte destul de bune de photoshop, illustrator, premiere, after effects)... problema e ca pentru o chestie de gen trebuie minim 2 persoane... unul cu muzica si altul cu partea video... sa scolesti pe cineva de la zero e al naibii de greu si necesita timp... cei care deja se pricep bine vin cu pretentii mari... si intradevar Mack are dreptate: trebuie sa duci munca de lamurire de ce el nu ia jumate din castig...

intervine si partea a doua: un posibil client tinde mai degraba sa ia un pachet complet video + muzica care in teorie costa mai putin decat daca le ia separat de la 2 persoane diferite, plus ca in acest mod are mai putina bataie de cap...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Dec 17, 2011 8:55 pm

da exact asta vroiam sa zic, ca este foarte greu sa iei pe cineva de la 0 si sa il inveti tot ce trebe, si este cu atat mai greu sa faci treaba asta cu cineva care nu a cochetat nici macar putin cu domeniul respectiv. dar daca vrei sa iti dezvolti afacerea, din pacate nu prea ai alte alternative, si trebuie sa risti. ca sa nu iti spun ca exista si riscul in care tu investesti timp in a pregati pe cineva, el isi face mana pe evenimentele tale (ceea ce conteaza enorm de mult), si dupa un an doi isi incepe propria lui afacere de acest gen, devenind practic concurenta pentru tine.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde Lucian » Sâm Dec 17, 2011 10:53 pm

The_Mack scrie:ca este foarte greu sa iei pe cineva de la 0 si sa il inveti tot ce trebe

depinde cine este acel "cineva" - daca este o persoana care ar fi incantata sa faca asa ceva, este serios si are si putin talent, poti sa ai surpriza sa prinda mai repede decat tine :)
eu pot sa spun ca de cand am cumparat camera de la un profesionist si am ascultat sfatul lui, sa merg numai pe manual, acum mi se pare o jucarie camera; in momentul de fata atat eu cat si colegul meu, punem accent pe creativitate, atentia la detaliu si nu in ultimul rand pe calitatea imagini.

The_Mack scrie: riscul in care tu investesti timp in a pregati pe cineva, el isi face mana pe evenimentele tale (ceea ce conteaza enorm de mult), si dupa un an doi isi incepe propria lui afacere

as fi egoist sa-i interzic asa ceva, pana la urma si el a depus un efort sa acumuleze niste cunostinte, si-a dat silinta ca totul sa iasa bine si-n felul asta a obtinut niste merite - de ce nu in viitor, un procent mai mare din incasari ;)
daca hotaraste sa-si faca propria lui afacere, sa fie sanatos - doar este democratie :) oricum si daca ar fi asa, tot ar ramane o colaborare in care sa castigam amandoi ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 18, 2011 2:38 am

Lucian, nu ma intelege gresit - evident ca nu ii poti impune omului sa lucreze numai cu sau pentru tine, eu am zis ca este un risc asumat, si ca trebuie sa ai in calcul si varianta asta cand inveti / pregatesti pe cineva - adica sa nu iti pui prea multe baze in el (ca o sa stea cu tine mai mult de un an, maxim doi).

nu prea are legatura lucratul in mod manual cu creativitatea si / sau atentia la detaliu - poti fi crativ si un mod full auto. poti sa spui ca lucratul in mod manual, te ajuta sa scoti in celel mai multe cazuri o calitate superioara a imaginii, dar de asemenea lucratul in mod manual are si limitatile lui foarte evidente in evolutia unei nunti, exemplul cel mai elocvent fiind biserica, unde de cele mai multe ori slujba este pe ultra fast, daca tu stai prea mult la reglaje pe manual si diverse cadre, poti sa ai neplacuta surpriza sa te trezesti ca ai pierdut pirostriile, sau inelul (iti spun din experienta). unele momente la care nu mai ai ocazia sa repari cadrele, nu se merita riscate in manual. parerea mea.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: dilema: sistem de lumini sau camera video?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 18, 2011 4:05 am

Propun sa muta discutia asta cu lucratul in manual sau auto, in sectiunea potrivita...
Si eu lucrez numai in manual, inclusiv focusul, si nu pierd momente importante din nunta.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Lun Dec 19, 2011 8:04 pm, modificat de 2 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Următorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori