Sfat achizitie laptop

Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde iulianrugina » Sâm Apr 23, 2011 7:33 pm

As vrea sa-mi schimb laptopul.... M-ar interesa niste pareri ale colegilor despre problemele care le-au avut la laptopuri. Sau mai bine zis: cu ce marci de laptop-uri ati avut probleme? Bine, asa si laptopul meu ( Sony Vaio ) cand l-am luat in 2 zile s-a dus HDD-ul si am fost nevoit sa-l inlocuiesc...
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Apr 23, 2011 7:39 pm

iulianrugina scrie:As vrea sa-mi schimb laptopul.... M-ar interesa niste pareri ale colegilor despre problemele care le-au avut la laptopuri. Sau mai bine zis: cu ce marci de laptop-uri ati avut probleme? Bine, asa si laptopul meu ( Sony Vaio ) cand l-am luat in 2 zile s-a dus HDD-ul si am fost nevoit sa-l inlocuiesc...



Eu am un Asus x64v de un an si vreo 4-5 luni nu mi-a facut nici o problema niciodata!Productie Franta...daca are vreo importanta.Stiu pe cineva care aduce noi din Franta la un pret cu 20%mai mic in orice magazin,daca vrei ma pot interesa de un model anume,insa e cam greu cu transportul pana la tine...

Mai am un Asus de 12 inchi care-l tin de bac-up,la fel nici o problema,mi se par ok!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde demential » Sâm Apr 23, 2011 7:46 pm

recomand si eu marca asus. noi am luat un asus la ofert la azerty, licenta windows 7, 500 hdd parca, 3 giga ram parca, dual core la vreo 1900 ron :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Apr 23, 2011 7:54 pm

Salut. Eu am un asus g2p cumparat in 2006, adus tot din Franta. Uite ca anul acesta implineste 5 ani si nu am avut probleme cu el. Core2duo la 2GHz, 2GB ram, placa video dedicata 512MB. Cred ca ar trebui sa tii cont de model nu neaparat de marca. Iti recomand un model de gameri.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde tony » Sâm Apr 23, 2011 8:43 pm

... fiabilitate Dell , calitate constructie IBM Lenovo
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde tractor » Dum Apr 24, 2011 11:56 am

tony scrie:... calitate constructie IBM Lenovo



:lol: :lol: :lol:
Nu stiu ce lenovo ai avut tu pe mana,dar daca alea le numesti calitative constructiv,atunci.... :roll: de sony vaio ce zici?
eu am un fujitsu de vreo 2 ani,nicio problema nu am avut cu el....la anu si eu imi iau altul,cred ca voi alege vaio/dell
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde tony » Dum Apr 24, 2011 1:00 pm

tractor scrie:
tony scrie:... calitate constructie IBM Lenovo



:lol: :lol: :lol:
Nu stiu ce lenovo ai avut tu pe mana,dar daca alea le numesti calitative constructiv,atunci.... :roll: de sony vaio ce zici?
eu am un fujitsu de vreo 2 ani,nicio problema nu am avut cu el....la anu si eu imi iau altul,cred ca voi alege vaio/dell



pai eu doar IBM am acasa ! ,baietii de la lenovo au pastrat traditia IBM , poate tu ai vazut cele low budget ! cele mai ok sunt cele din perioada 2006-2007 raportat pentru ce ne trebuie ! , asta daca vrei doar pt muzica , in rest dell este chiar bun , recomand o varianta pentru state sau europa de vest
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde demential » Dum Apr 24, 2011 2:11 pm

toate marcile au low-end-uri slabe.
lenovo intr-adevar sunt foarte ok, variantele mai scumpe.
am folosit lenovo la 2 locuri de munca si au rezistat eroic.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Apr 24, 2011 3:32 pm

tractor scrie:eu am un fujitsu de vreo 2 ani,nicio problema nu am avut cu el....


Banuiesc ca nu e vorba de acelasi laptop despre care-mi ziceai ca fierbe si ca s-a inchis de capu' lui... :twisted:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde tractor » Dum Apr 24, 2011 9:16 pm

Da s-a incins intr-o vara,la un banchet,o singura data,dc nu stiu...se incinge ca orice laptop,si da nu se incinge asa tare ca si asus tau :lol:

Eu m-am uitat doar la,lenovo ieftinute 15-20mil maxim,si mi se par slabute calitativ,eu ma "voi risca" cu un vaio :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Apr 25, 2011 1:38 am

Intradevar Asus-u si al meu se incinge de zici ca decoleaza ,bine al meu a fost din categoria cheap dar am auzit ca si cele mai scumpute s-ar tura
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Apr 25, 2011 11:41 am

Toate laptopurile se incalzesc din cauza prafului pe care-l aduna in ele. Al meu se incalzea destul de tare pana anul trecut. Si l-am desfacut in partea unde are coolerul si m-am minunat de ce-a adunat in 4 ani....nu era praf....era ca o pasla..ca o paturica.... Asa ca m-am hotarat: o data pe an facem curatenie...mai ales ca se desface asa usor.... Si apropos de incalzit, am avut un vaio VGN-FZ21M de 1000 de eur la care din cauza faptului ca se incalzea i s-a bulit placa video. De fapt toate laptopurile care aveau chipsetul video nvidia 8400 sau 8600 au avut aceeasi soarta (hp dv6000, acer 5520 sau dell xps 1330). Una peste alta, Iulian, daca as alege acum un laptop, ar fi un model de gameri si mi-ar placea sa se poata desface usor partea unde are coolerul.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde tractor » Lun Apr 25, 2011 1:16 pm

poti sa il cureti cat vrei ca tot se incalzeste f tare,mai tare ca al meu,si nu e nuj ce model e un laptop modest core 2 duo la 2000,2gb ram,hdd 320gb

OFFtopic: Ti-ai luat rack pt amplifuri pana la urma?
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde prodan cezar » Dum Mai 15, 2011 12:02 pm

daca vrei un laptop performant si bun pt. ceea ce facem noi, cauta un mac. Daca te uiti la marii DJ toti au mac pt. muzica, sunt fff. stabile ca sistem si nu au kick asa multe
[b]Sonorizari petreceri private, evenimente , corporate party[/b]
Avatar utilizator
prodan cezar
 
Mesaje: 32
Membru din: Dum Dec 26, 2010 11:44 am
Localitate: iasi

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Mai 15, 2011 12:32 pm

dar si preturile sunt pe masura :)
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde p3psitwist » Dum Mai 15, 2011 2:51 pm

prodan cezar scrie:daca vrei un laptop performant si bun pt. ceea ce facem noi, cauta un mac. Daca te uiti la marii DJ toti au mac pt. muzica, sunt fff. stabile ca sistem si nu au kick asa multe


da si pe mine ma bate gandu....sa`mi iau
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde lush » Mar Mai 17, 2011 3:00 pm

Cel mai stabil la Mac este sistemul de operare dupa parerea mea.Mai nou este sistem de operare Mac pt intel si nvidea pt calc noastre.Eu am probat pe un Lenovo un SnowLeopard de la Mac si se comporta ffff bine.Partea nasoala este ca tre sa te apuci sa inveti sistemul de operare de la 0.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Mai 17, 2011 3:54 pm

Pe viitor si eu intentionez sa imi cumpar un laptop si din cele scrise de voi cam Lenovo vad ca ar fi cel mai indicat exista o serie mai buna sau pe care o recomandati?Bineinteles asta intr-un pret de bun simt sa zicem undeva la max 25 mil.
De ex asta: http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-l ... --pNVPFWRI
sau http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-l ... --pNVLG4RI
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Aug 15, 2011 1:32 pm

M-am hotarat sa achizitionez asa ceva: Dell Inspiron 15R N5110 cu procesor Intel® CoreTM i5-2410M 2.30GHz, 4GB, 640GB, nVidia GeForce GT 525M 1GB.
Asdtept pareri pro sau contra. M-ar ajuta foarte mult. Sau daca aveti voi alta recomandare?
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Sfat achizitie laptop

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Aug 15, 2011 2:05 pm

Hmm si eu sunt interesat dar de modelul cu i3, chiar nu am ce face cu un i5 deci nu are rost investitia,
ma incanta si varianta asta
http://www.altex.ro/it/notebook/laptop- ... oduct-tabs
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron