Sfat achizitie boxe active

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde demential » Mar Apr 12, 2011 8:55 pm

eu ma gandesc ca se poate numi norocos cel care are ocazia sa injure basii ca sunt grei cand ii cara :D
inseamna ca are evenimente :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Apr 12, 2011 8:58 pm

nu injur basii, ci faptul ca stau la etajul 3 si trebuie sa cobor pe scari :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde demential » Dum Apr 17, 2011 11:00 pm

l-am luat.
l-am folosit ieri, in aer liber, "la cort".
nu m-am chinuit sa incerc sa-l ridic singur, s-ar putea sa ma rupa de spate.
l-am folosit prin "thru", adica sunetul nefiltrat.
ce sa zic ... se simte diferenta. merita banii din punctul meu de vedere.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde partymasters » Joi Apr 21, 2011 8:07 pm

Pacat ca n-am vazut discutia asta mai demult. Eu am 2xb815neo luate anul trecut de la Senia. Sunt criminale ca sunet. Am facut si nunta de 200 de pers doar cu ele. N-am abut sansa sa ajung la clip. Urla de rup.
www.google.ro
Avatar utilizator
partymasters
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Mar Feb 23, 2010 1:20 am
Localitate: Bucuresti


Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde cris » Vin Apr 22, 2011 1:29 pm

Salutare,
vin si eu cu o sugestie.
Am vazut si auzit astea

http://www.eurovox.com.ro/produs.php?pid=25

Le are un amic de vreo 2 ani si nu se plange decat de greutate (au 33kg fiecare). Suna super bine chiar si pe standere. A facut petreceri mari chiar si in aer liber.
Pretul e comparabil cu berry, dar, sicer, cred ca suna mult mai bine. Din cate stiu sunt facute in Spania.
Apropos, au magazine si in bucuresti.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Apr 22, 2011 9:37 pm

cris scrie:Salutare,
vin si eu cu o sugestie.
Am vazut si auzit astea

http://www.eurovox.com.ro/produs.php?pid=25

Le are un amic de vreo 2 ani si nu se plange decat de greutate (au 33kg fiecare). Suna super bine chiar si pe standere. A facut petreceri mari chiar si in aer liber.
Pretul e comparabil cu berry, dar, sicer, cred ca suna mult mai bine. Din cate stiu sunt facute in Spania.
Apropos, au magazine si in bucuresti.



Eu sunt convins ca suna mai prost ca berry....iar la greutatea aia....sunt slabute rau!Ce sa mai zic de marca sunt ceva de genul vortex din metro :))
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Sâm Apr 23, 2011 12:03 am

Acum fiecare isi ia boxe in functie de buget si perioada de amortizare a investitiei.

Eu am dat 1100 euro pe boxe + stative
Nu cred ca daca ma duceam cu boxe The box pa502A. care un set costa 650 euro comenta vreo careva ;
Motivele pentru care am ales Behringer modelul B815Neo sunt : greutatea 23 kg fata de 38 + basul care il au noile behringer + arata muult mai bine ; In rest nimic.
Motivul pentru care nu am ales RCF 525A , este ca ,noi, sunt prea scumpe, nu merita investitia pentru cea ce urmaresc eu . De la 1100 euro la 3000 euro e diferenta mare .
Am sa fac un test intre Behringer815 si RCF525A .Daca se aude macar jumate cat se aude RCF-ul atunci is foarte bune, deoarece RCF e de trei ori mai scump :))
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde cris » Mie Apr 27, 2011 10:16 am

Sorinus scrie:Eu sunt convins ca suna mai prost ca berry....iar la greutatea aia....sunt slabute rau!Ce sa mai zic de marca sunt ceva de genul vortex din metro :))


Imi pare rau, dar vorbesti in totala necunostinta de cauza.

Boxele sunt fabricate in Spania (nu China sau vapoare), deci comparatia ta e cel putin aiurea...
Nu stiu cate boxe ai auzit tu, dar eu sunt in domeniul asta de vreo 20 de ani si cred ca am prins ceva experienta.
De sunat suna bine. Am avut si eu Behringer si de asta am dat o sugestie.
Boxele sunt de vazut si de ascultat in magazin.
Cand dai 5-700 de euro, mi se pare normal sa le vezi, sa le asculti si apoi sa le iei. Un om care nu vrea sa arunce banii pe geam ar putea folosi informatiile.
Forumul ar fi trebui sa fie o sursa buna cu singura conditie ca cei care nu stiu despre ce e vorba sa intrebe si cei care stiu sa raspunda.

Dar daca tu esti ..."convins" ... ca sunt "slabute rau" fara sa le vezi sau sa le auzi vreodata si fara sa ai habar despre ce e vorba ...
Ultima oară modificat de cris pe Mie Apr 27, 2011 2:32 pm, modificat 1 dată în total.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde partymasters » Mie Apr 27, 2011 12:38 pm

Boxele Work sunt foarte bune. As putea spune ca suna peste Behringer. Suna ceva gen Db technologies. Le recomand.
www.google.ro
Avatar utilizator
partymasters
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Mar Feb 23, 2010 1:20 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde cris » Mie Apr 27, 2011 8:29 pm

Am mai mult de 20 de ani de muzica si nu am motive sa spun altceva. Mi-ar fi placut sa am acum 20 de ani, dar, din pacate, am aproape 40!
Am inceput cu Vermona si AS2030, cu IEI, cu Unitra, Tesla si Rostov. Pentru cei mai multi astea sunt "epoca de piatra".
Asa eram si eu in urma cu 15-20 de ani! Dar am invatat multe si am inca multe de invatat.
Nu imi permit sa sfatuiesc pe altii fara sa stiu ce spun!

Nu am recomandat Work-urile fara sa le aud sau fara sa stiu despre ce e vorba. Sunt peste Behringer ca sunet, dar si ca greutate :)
Mie mi-au placut, iar amicul meu trage de ele (la propriu si la figurat) de ceva timp. Sunt fiabile si suna chiar bine.
Work nu e un brand foarte cunoscut, dar asta nu inseamna ca sunt proaste! Ptr cine e din Buc. il pun in legatura cu amicul meu. Sa le vada, sa le asculte si apoi sa spuna. Eu nu am asa ceva si nici interese, dar mi-au placut si am recomandat ca alternativa. Atat.

Nu va mai luati dupa watii din prospect !!! Asta e puterea CONSUMATA (trasa din amplif), nu cea DEBITATA. Boxele "scot" SPL si "consuma" Wati.
Este ca un motor care mananca benzina si scoate Cai Putere. Nu inseamna ca daca consuma 20 l/100km e si performant. Dimpotriva!
Cu cat consuma mai putin si scoate mai mult, e mai bine!
Un alt sfat, daca imi permiteti: verificati sau cereti un grafic: faptul ca au 40Hz nu e important. Important este la ce nivel!
Verificati si calitatea, nu doar cantitatea!

Cat despre experienta... iti pot da pe privat nr meu de tel, sa ne intalnim. Poti vedea si cati ani am si ce experienta.
Si am mai invatat un lucru: un om are 2 urechi si o singura gura, tocmai ca sa asculte de 2 ori mai mult decat vorbeste!
Ultima oară modificat de cris pe Mie Apr 27, 2011 11:27 pm, modificat de 8 ori în total.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Apr 27, 2011 8:36 pm

cris scrie:
Sorinus scrie:Eu sunt convins ca suna mai prost ca berry....iar la greutatea aia....sunt slabute rau!Ce sa mai zic de marca sunt ceva de genul vortex din metro :))


Imi pare rau, dar vorbesti in totala necunostinta de cauza.

Boxele sunt fabricate in Spania (nu China sau vapoare), deci comparatia ta e cel putin aiurea...
Nu stiu cate boxe ai auzit tu, dar eu sunt in domeniul asta de vreo 20 de ani si cred ca am prins ceva experienta.
De sunat suna bine. Am avut si eu Behringer si de asta am dat o sugestie.
Boxele sunt de vazut si de ascultat in magazin.
Cand dai 5-700 de euro, mi se pare normal sa le vezi, sa le asculti si apoi sa le iei. Un om care nu vrea sa arunce banii pe geam ar putea folosi informatiile.
Forumul ar fi trebui sa fie o sursa buna cu singura conditie ca cei care nu stiu despre ce e vorba sa intrebe si cei care stiu sa raspunda.

Dar daca tu esti ..."convins" ... ca sunt "slabute rau" fara sa le vezi sau sa le auzi vreodata si fara sa ai habar despre ce e vorba ...



Nu stiu de ce te-ai suparat asa rau...poate ca ai 20 de ani de experienta????...chiar nu vad legatura si nu inteleg de ce de fiecare data trebe sa o aruncam cu experienta...nici pe mine nu ma doare gura sa zic ca am 20 ani experienta...
In rest nu mai dezvolt discutia ca nu are rost...raman la parerea mea!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde demential » Sâm Apr 30, 2011 6:13 pm

cu noul woofer intr-adevar, ajuta la bass, dar am o intrebare pentru cei cu experienta : bassul se aude extrem de tare si puternic IN SPATE. in fata este "acoperit" de sateliti, chiar daca sunt la un sfert din volum satelitii.
ar trebui sa caut mereu un colt al salii in care sa pozitionez wooferul ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde cris » Dum Mai 01, 2011 1:02 am

Sunt mai multe aspecte.
Unul ar fi pozitionarea basului functie de sateliti. Altul ar fi frecventele de taiere.
Poti sa incerci sa pozitionezi basul cu "fata" la perete. Functie de sala poate da rezultate bune.
O alta solutie ar fi un delay (daca ai un procesor ok). Verifica pentru orice eventualitate si fazarea satelitilor functie de bas.
O alta solutie ar fi o suprapunere de frecvente in zona joaselor. Mie mi-a dat rezultate bune (functie de sala) o suprapunere in zona 50-150Hz (bas + sateliti).
Daca basul este de tip br, atunci va da rezultate bune doar in sali "inchise". De regula br-ul e recomandat la interior. Ptr exterior sunt alte solutii.
Eventual da mai multe detalii. Daca stiu, te ajut.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mar Mai 10, 2011 10:26 am

Aici faza cu basul tare in spate , parerea mea este ca nu este procesat basul, boxa nu este bine acordata in functie de locatie.
Cris are dreptate, trebuie acordat inainte.
Cum spuneau si altii mai batrini (ma refer pe unchiul meu care are 60 ani) sunetul daca se aude bine dupa ureche, nu inseamna ca ii si bun. Un bas adevarat mai ales cel de indoor, nu trebuie sa infunde urechile, trebuie doar sa ranforseze sunetul, adica sa fie rotund. Cind asculti in casti ai o calitate suer buna a sunetului , asa trebuie sa se auda si intr-o sala, sunetul sa fie placut, nu obositor.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mai 10, 2011 11:32 am

aseara am primit o pereche de electrovoice elx 115p, imediat ce le fac un test revin cu impresii
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde cris » Mar Mai 10, 2011 12:38 pm

Sa le stapanesti sanatos si sa iti aduca bani!
Am auzit lucruri bune despre ele.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mai 10, 2011 12:39 pm

Multumesc! nu sunt ale mele, sunt ale fratelui meu, deci fac parte din familie :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde cris » Mar Mai 10, 2011 12:44 pm

De curiozitate, ai sa le folosesti cu suburi?
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie boxe active

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mai 10, 2011 1:07 pm

din cele cateva secunde in care am dus una din ele in clip, in sufragerie, am simtit ca trebuie si subwooferi. momentan mai am 2 sateliti de 400 W si 2 basi de 600 W, pasivi. o sa le testez si cu subwooferi si fara ca sa pot face o comparatie
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori